15.08.2024 roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach po raz jedenasty zorganizował Miejski Rajd Rowerowy „Śladami Powstańców Śląskich”. W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym rodzice z dziećmi. 105 rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego była inspiracją do stworzenia w ramach projektu METROGRA gry miejskiej pod nazwą „Tyskie ślady Powstań Śląskich”, która jednocześnie nadała kształt 37-mio kilometrowej trasie. Rozpoczęcie rajdu nastąpiło na Placu Wolności w Tychach przy Pomniku Powstańca Śląskiego. Prezes KTK GRONIE przypomniał historię wydarzeń na Śląsku z okresu międzywojnia począwszy do Powstań Śląskich, Plebiscyt i przyłączenie ziemi pszczyńskiej do Polski, a także późniejszych losów powstańców. Po zapaleniu znicza przy Pomniku Powstańca Śląskiego wyruszono na trasę, gdzie uczestnicy otrzymywali specjalne zadania, a ich rozwiązania wpisywali do okolicznościowej krzyżówki. Należało m.in. podać nazwisko patrona najstarszej szkoły w Tychach, nazwę ulicy z cmentarzem gdzie znajdują się w Tychach mogiły powstańców, określić przy pomniku na Groniu kim był A. Pękała; podać: nazwisko inicjatora wzniesienia pomnika w Czułowie, miesiąc Plebiscytu 1921 roku, ilość „skrzydeł” pomnika w Urbanowicach, rodzaj materiału użytego do wykonania tablic upamiętniających Plebiscyt, nazwisko rzeźbiarza twórcy tablicy na przedwojennym budynku „Restauracji u Strzeleckiego”. Impreza zakończyła się na Rynku w Tychach przy fontannie z wydrami. Wszystkich nagrodzono miejskimi pamiątkami przygotowanymi przez Miejskie Centrum Kultury, a szczególnie: dwie pięcioosobowe Najliczniejsze Rodziny, Najmłodszego siedmioletniego Tomka, który sam pokonał cała trasę na rowerku bez przerzutek, Najstarszego pana Jurka oraz zwyciężczynię gry miejskiej panią Katarzynę. Wielu uczestników po raz pierwszy zetknęło się z miejscami ważnymi dla historii naszego miasta, a poprzez grę miejską lepiej poznać dzieje tamtego okresu.
Relacja: Cezary Sawicki
10.08.2024 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach we współpracy z Agencją interaktywną YoungMedia przeprowadził pilotażową Grę Miejską pod nazwą „NIKISZOWIEC PO SZYCHCIE”. NIKISZOWIEC – to osiedle robotnicze wybudowane w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu architektów Georga i Emila Zillmanów na zlecenie spółki Georg von Giesche’s Erben. Jest doskonałym przykładem nowoczesnego budownictwa patronackiego na terenie Górnego Śląska. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 14 stycznia 2011 roku uznane za pomnik historii. Aktualnie jest to dzielnica Katowic. W tym miejscu cofamy się do 1927 roku kiedy to ukończono budowę osiedle dla górników kopalni Giesche i ich rodzin. Każdy z uczestników gry jako młody górnik, pełen energii, zapału i ciekawości chce poznać swoje nowe miejsce zamieszkania i jego mieszkańców.
Podróżuje rowerem i odwiedza:
- Szlafhaus – hotel robotniczy dla samotnych górników
- Komzon – ciąg sklepów, gdzie można korzystnie kupić każdą niezbędną rzecz
- Gospodę – z salą restauracyjną, kręgielnią i pokojami gościnnymi
- Budynek dyrekcji kopalni
- Podwórko – typowe, gdzie skupiało się codzienne życie rodzin górniczych
- Ulicę świętej ANNY – najokazalszą i znaną ze scenerii wielu filmów
- Rynek – serce osiedla z kościołem pod wezwaniem Świętej Anny.
Kończy swoją wędrówkę na Rynku, gdzie czeka go sprawdzian tego co zapamiętał i zaobserwował. W zabawie trwającej około dwóch godzin, wzięło udział kilkunastu tyskich rowerzystów chętnych do poznaniem historii i zwiedzenia oddalonej o kilkanaście kilometrów od Tychów, jednej z dzielnic Katowic. Był piękny, letni dzień, który dodatkowo sprzyjał zabawie. Zachęcamy wszystkich do poznawania historii naszych małych ojczyzn poprzez gry miejskie .
Relacjonował Cezary Sawicki
4 sierpnia 2024 roku w niedzielę odbył się V Klubowy Rajd PAMIĘCI dla upamiętnienia byłych członków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach. Rajd rozpoczął się o godz10:00 spod MC Donald Tychy ulica Dołowa 2. Trasa przebiegała przez Podlesie, Kostuchnę, Ligotę. Na cmentarzu Komunalnym w Panewnikach zapalono znicz z naklejką Klubu KTK GRONIE na grobie kolegi członka KTK GRONIE Marka Raka i pozdrowiono go dzwonkami. Organizując tego rodzaju rajd chcemy zachować w pamięci wspomnienia o naszym koledze, który tworzył historię naszego Klubu.
Opracowała T.S.