W dniu 15 czerwca 2024 roku- 5 –tka klubowiczów z K.T.K ,,Gronie” Tychy udała się na Rajd do miasta Kalety, na miejscu dołączyła jeszcze 4 sympatyków naszego Klubu. Do miejsca zbiórki ze względu na sporą odległość udaliśmy się z Miasteczka Śląskiego, do którego z Tychów, dojechaliśmy samochodami. Stamtąd już rowerami do Kalet na Rajd pod nazwą XXVIII ŚWIĘTO ROWERU oraz Szlakiem Stanic Rowerowych miasta Kalety, który cieszył się w tym dniu ogromną frekwencją. Komandor Rajdu -Piotr Wicher z Klubu ,,Catena’’ Bytom ,swoim staromodnym ubiorem oraz przepięknym zabytkowym rowerem zaskoczył chyba wszystkich przybyłych. Na miejscu pojawiła się ponad 100-tka rowerzystów. Byli to mieszkańcy Kalet i nie tylko. Nasi znajomi z różnych Klubów rowerowych m. In.,,Raiders’’ Opole; ,,Sokoła’’ Radlin; ,,Cateny’’ Bytom; ,,Huzy’’ Gliwice oraz my z ,,Gronia” Tychy. Piotr poprowadził barwny korowód rowerzystów przez miasto Kalety i kilka ciekawych dzielnic i różnych miejsc. Tereny warte obejrzenia i objechania rowerem. Wiele zieleni, stawy z miejscami do grillowania, aktywnego wypoczynku. Braliśmy udział w konkursach. Nawet przypadł naszej skromnej grupie — Puchar za 2 miejsce jako Najliczniejsza Ekipa. Polecamy tereny i okolice Kalet jako miejsce na weekendowy odpoczynek a koledze Piotrowi wytrwałości w tym co potrafi świetnie zorganizować.
Opisali: Beata i Ryszard Wojtal
XXVI Święto ROWERU oraz V OGÓLNOPOLSKI ZLOT ROWERÓW SKŁADANYCH jak rok wcześniej odbywał się pod hasłem „Kręcimy dla Tychów” czyli bierzemy udział w ogólnopolskim współzawodnictwie o tytuł „ROWEROWEJ STOLICY POLSKI” w ramach projektu „Aktywne Miasta”. Tradycyjnie patronat nad imprezą objął nowy Prezydent Miasta Tychy Maciej Gramatyka. Chociaż tej niedzieli od rana padał deszcz, to na start i metę przy pomniku zwanym „Żyrafą” w Parku Miejskim Solidarności przyjechało około czterdziestu rowerowych „twardzieli”. Wśród nich byli rodzice z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał ponad cztery lata i samodzielnie pokonał całą 12-to kilometrową trasę. Wiodła ona powstałymi w ostatnim roku ścieżkami rowerowymi miasta, a w peletonie oprócz Tyszan „kręcili” rowerzyści z Katowic, Gliwic i Żor. Impreza odbyła się zgodnie z programem. W tym roku po raz pierwszy wzięli udział policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tychach, którzy przeprowadzili krótkie szkolenie na temat „Bezpieczny ROWERZYSTA”. Dla dzieci ubiegających się o „Kartę Rowerową” Straż Miejska przygotowała „Mobilne Miasteczko Rowerowe”, na którym mogły one sprawdzić swoje umiejętności. Niestety padający z różną intensywnością deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Mimo tego – na mecie, co prawda w okrojonym wymiarze, przeprowadzono rowerowe konkursy sprawnościowe, rozstrzygnięto współzawodnictwo na NAJCIEKAWIEJ UDEKOROWANY składak, NAJSTARSZY składak produkcji ROMETU i najliczniejszą GRUPĘ – RODZINĘ. Dodatkowo dzieci oraz wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na Rowerowym Torze Przeszkód. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali puchary ufundowane przez Urząd Miasta w Tychach i KTK GRONIE, gry planszowe „TYCHY” oraz drobne upominkami, a każdy z uczestników i gości pamiątkową naklejkę, opaskę odblaskową i mapkę z trasą „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ”. Objeżdżając tą Zachęcamy wszystkich do objechania tej „Pętli” bo dzięki temu można poznać Tychy, historię miasta oraz zdobyć odznakę krajoznawczą „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” – szczegóły www.gronie.org .
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Relacjonował: Cezary Sawicki
W dniach 25.05-01.06.2024r. odbył się 64 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Wólce Nadbużnej na Podlasiu. Turyści z KTK GRONIE i sympatycy KTK GRONIE licznie wzięli udział w tej imprezie. Ulokowani byliśmy w domkach drewnianych w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lasem”. Było nas osiemnaścioro i aktywnie braliśmy udział w tej imprezie. Zdobywaliśmy m.in. odznakę „Turysta Ziemi Siemiatyckiej” – pięciostopniową jak też zwiedzaliśmy rejon zdobywając inne odznaki. Oczywiście realizowaliśmy też Zadanie Specjalne ZG PTTK w 230 rocznicę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej zwiedzając obiekty związane z Tadeuszem Kościuszko – w Siemiatyczach pomnik T. Kościuszki, w Witulinie popiersie Tadeusza Kościuszki, w Łosicach Technikum im. Tadeusza Kościuszki jak też w Łosicach Branżową Szkołę im. Tadeusza Kościuszki. Oprócz tego zwiedzaliśmy takie ważne miejsca jak Święta Góra Grabarka, Janów Podlaski gdzie jest słynna Stadnina Koni która po ciężkich czasach musi odbudować swoja renomę w świecie, jest też bazylika. Biała Podlaska pozostawiła dobre wspomnienia gdzie oprócz zamku – muzeum są też ładne pomniki i ławeczki np. Ignacego Kraszewskiego, Romana Kłosowskiego czy Bogusława Kaczyńskiego – znawcy muzyki poważnej. Pobliski Drohiczyn też miał do zaoferowania czy to Katedrę czy to Klasztor jak też Górę Zamkowa z pięknym widokiem na okolicę w tym na Bug – ważną rzekę. Ciechanowiec też nas zaskoczył swoim Muzeum Rolnictwa które miało wiele hektarów – gdzie była zabudowa drewniana, wiatrak, kościół oraz kolekcję lokomobil parowych i kolekcję ciągników rolniczych. Były też inne atrakcje czy to zwiedzając inne rejony turystyczne w okolicy czy też wieczorne integracje. Na zakończenie jako KTK GRONIE otrzymaliśmy też puchar KTKol ZG PTTK za II miejsce w konkursie na najaktywniejszy klub i komisję turystyki kolarskiej za rok 2023. Pogoda też dopisała, jednym słowem wyjazd i udział w 64 OSZPTK należy uważać za udany.
Jacek Kotowski
11.05.2024 roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zorganizował po raz trzeci Rajd Rowerowy „MIĘDZY SZYBAMI”. Celem poprzednich Rajdów było pokazanie uczestnikom miejsc gdzie kiedyś znajdowały się szyby kopalniane w rejonie Lędzin oraz uhonorowaniem pokoleń lędzińskich górników. Tegoroczna trasa Rajdu wiodła między istniejącymi szybami utworzonej w 2016 roku kopalni zespolonej Oddział KWK „Piast – Ziemowit”, a powstałej w wyniku połączenia KWK „Piast” w Bieruniu i KWK „Ziemowit” w Lędzinach. Otwarcie imprezy odbyło się w Lędzinach w obecności przedstawicieli Dyrekcji. Wcześniej rowerzyści zwiedzili Salę Tradycji KWK „Ziemowit”, gdzie zapoznali się z historią górnictwa na ziemi lędzińskiej oraz powstaniem Kopalni „Ziemowit”. Kilkudziesięciu osobowy peleton wyruszył ścieżkami rowerowymi, bocznymi ulicami i drogami polnymi z Lędzin przez Górki do miejsca zwanego „Bulodromem” w Bieruniu. Tutaj Muzeum Miejskie z Bierunia przygotowało plenerową wystawę „W Bieruniu na grubie”, o której opowiadał pracownik muzeum. Tutaj też z rowerzystów czekał nowo wybrany burmistrz Bierunia – także aktywny rowerzysta. Oprócz historii powstania Kopalni „Piast” można było sprawdzić swoje umiejętności w grze w bule oraz mini golfa oraz odpocząć i napić się kawy. W ten pogodny dzień czas szybko mijał i zanim dotarto do mety – zatrzymano się jeszcze przed bieruńskim muralem upamiętniającym najdłuższy w Polsce podziemny strajk górników Kopalni „Piast” w 1981 roku. Zakończenie tegorocznej imprezy odbyło się w ogrodach „Pubu LEŚNA”, gdzie przeprowadzono rowerowe konkursy sprawnościowe oraz konkurs wiedzy krajoznawczej. Nagrodzono węglowymi rzeźbami najstarszego uczestnika rajdu oraz najliczniejszą rodzinę, a pucharami – najmłodszego uczestnik i najliczniejszą drużynę. Zwycięzca konkursu krajoznawczego – otrzymał monografię o historii górnictwa na ziemi lędzińskiej, a wszyscy uczestnicy pamiątkową naklejkę oraz butelkę wody wydobywanej z podziemi kopalni „Ziemowit”. Organizację III Rajdu Rowerowego „MIĘDZY SZYBAMI” wsparła Polska Grupa Górnicza S.A., a całość koordynował komandor – Krzysztof Kuc. Do zobaczenia za rok także w maju.
Relacjonował: Cezary Sawicki