KTK Gronie w dniu 19.10.2024 został poproszony przez MOSiR Tychy o poprowadzenie wycieczki rowerowej z dzielnicy Wartogłowiec do Muzeum Regionalnego „Smolarnia” w Kobiórze. Mimo niskiej temperatury powietrza na zbiórkę wstawiła się grupka zapalonych rowerzystów, którym to nie przeszkadzało . Na miejscu czekała na nas Pani Kustosz, która bardzo ciekawie opowiadała o budynku Muzeum i o losach Kobióra. Po obejrzeniu zgromadzonych eksponatów udaliśmy się w drogę powrotną.
Relacja Zbyszek Wojciechowski.
W dniu 19.10.2024 r. sobota członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszyli na wycieczkę rowerową aby uczestniczyć w XVIII Jesienne Spotkanie Rodzinne organizowane przez KTK „WAGABUBNDA” Katowice. Trasa prowadziła przez Podlesie- Murcki gdzie w parku miejskim znajduje się wagonik węglowy na którym jest napis Emanuelssegen (błogosławieństwo Emanuela) tak nazywała się kopalnia będąca własnością książąt Pszczyńskich. Na mecie w miejscu biwakowym w Rezerwacie przyrody w Lesie Murckowskim otrzymaliśmy poczęstunek kawę i herbatę. Przy ognisku można było upiec kiełbaskę, słuchając jak kolega grał na gitarze i były też śpiewy znanych piosenek. Odbyły się też konkursy w których braliśmy czynny udział i kolega Jan Nogalski zajął II miejsce w konkursie sprawnościowym. W bardzo miłej atmosferze spędziliśmy czas w towarzystwie koleżanek i kolegów z innych Klubów Rowerowych. W drodze powrotnej jechaliśmy przez miejsce znane jako Siągarnią gdzie znajduje się CZARNA STUDNIA z którą jest związana legenda, że właśnie tam pewna czarownica dybała na życie św. Klemensa, ucznia Cyrla i Metodego, który na przełomie IX i X wieku miał chrystianizować te okolice.
Opracowała T.S.
O godz. 8:00 spotkaliśmy się pod tyskim Browarem skąd udaliśmy się na spotkanie z naszym przewodnikiem w Murkach. Trasa wiodła: przez Czułów, Kotuchnę do Murcek. Przewodnik Bartłomiej Zatorski nam trochę poopowiadał o historii Murcek i zaprowadził do starej piekarni, gdzie wnuk właściciela piekarni pan Klaudiusz Pilch nas poodprowadzał po zabytkowej piekarni i poopowiadał o jej historii. Ta cześć wycieczki była przeznaczona tylko dla członków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE. Oficjale rozpoczęcie zakończenia sezonu było ustalone na godzinę 11:00 przy Barze „Bali Pup” w parku Murckowskim, skąd ponownie nasz Przewodnik (tylko w szerszym gronie) zabrał nas na przejażdżkę po Murkach, opowiadając o jego historii. W imprezie uczestniczyło 46 osób, w tym nasz zaprzyjaźniony Klub Turystyki Kolarskiej Wagabunda i Huzy Gliwice oraz kilka prywatnych osób. Uczestnicy wycieczki dotarli na metę, gdzie przeprowadzono kilka konkursów i test w z przepisów ruchu drogowego. Zwycięzcy konkursów i testu zostali udekorowani medalami i nagrodami, a najmłodszy uczestnik, najliczniejsza rodzina i najliczniejsza grupa – pucharami. Nasz Przewodnik oraz Właściciele Baru „Bali Pup” również otrzymali podziękowania i drobne upominki. Było słonecznie lecz chłodnawo a mimo to humory wszystkich uczestników dopisywały. Tym sposobem Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zakończył swój kolejny sezon w 2024 roku w Murckach w dniu 12.10.2024r.
relacja: Roman Kaszyca
W piątek 6-go września udaliśmy się 19 – to osobową grupą w kierunku Pielgrzymowic. Po drodze odwiedziliśmy w Żorach Szkołę Podstawową nr 6 im. Tadeusza Kościuszki – obiekt dla realizacji tegorocznego zadania doraźnego KTKol ZG PTTK. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, a pani dyrektor oprowadziła nas po szkole i udostępniła Izbę Tradycji poświęconą patronowi Tadeuszowi Kościuszce. Następnie zajechaliśmy na żorski Rynek, gdzie w cukiernianym ogródku odpoczęliśmy przy kawie, lodach oraz innych słodkościach. Następnie pomknęliśmy do naszej rajdowej bazy, gdzie szybko rozlokowaliśmy się w pokojach i pojechaliśmy do Marklowic Górnych na obiadokolację. Wieczorem przy grillu omawialiśmy nie tylko plany na kolejny dzień. W tym dniu pokonaliśmy ok. 70 km. W sobotę po śniadaniu o 9.00 ruszyliśmy do Zebrzydowic, dla realizacji głównego celu naszego Jesiennego Rajdu INTEGRACYJNEGO.
Żelazny Szlak Rowerowy jest szlakiem okrężnym, który prowadzi na polsko-czeskim pograniczu i liczy 43,5 km (wersja minimum). Przebiega przez Jastrzębie-Zdrój, gminę Zebrzydowice, Karvinę, gminę Piotrowice koło Karviny i gminę Godów. Wykorzystuje on częściowo nasyp nieczynnej i zlikwidowanej linii kolejowej – stąd jego nazwa. Jest to jedna z lepiej przygotowanych tras rowerowych po jakich ostatnio jeździliśmy. Dobre oznaczenie – szczególnie po stronie polskiej, wiaty przystankowe, urozmaicenia w postaci zjazdów i podjazdów zachęcają do jego poznania. Po przejechaniu ok. 20 km zatrzymaliśmy się w Godowie na kawę i lody. Następnym miejscem naszego postoju była czeska Karvina. W tamtejszym zamku otrzymaliśmy potwierdzenia naszego w nim pobytu, a w kawiarni na Rynku znów piliśmy kawę i jedliśmy inne słodkości. Do Polski wracaliśmy przez park zamkowy i musimy przyznać, że w Czechach ten Szlak jest ciut gorzej oznaczony. Ale daliśmy radę. Ostatecznie „wykręciliśmy” 60 km. Wieczorem - ponownie usiedliśmy przy grillu gdzie królował niezastąpiony nasz kolega Roman. Komandor Ryszard wraz z żoną Beatą obdarowali wszystkich przygotowanymi na tą imprezę okolicznościowymi butonami i naklejkami. Dodatkowo zorganizowali i przeprowadzili dla większego zintegrowania członków i sympatyków naszego Klubu kilka dowcipnych konkursów z nagrodami. Nie zapomniano o gospodarzach obiektu, którym wręczono dyplom z podziękowaniem za super przyjęcie naszej grupy. Wieczór szybko minął i trzeba było zbierać siły na niedzielny powrót. W niedzielę po śniadaniu, na zdjęciach wraz z gospodarzami utrwaliliśmy nasz pobyt w Pielgrzymowicach. Potem obraliśmy kierunek na Jastrzębie – Zdrój, gdzie w Parku Zdrojowym można było posiedzieć na ławeczce z dr Mikołajem Witczakiem – założycielem uzdrowiska. Kolejną ławeczkę znaleźliśmy w Szerokiej koło Jastrzębia, na której siedział Henryk Sławik – dziennikarz, powstaniec śląski. W Boryni, w tamtejszym pałacu chcieliśmy napić się kawy, ale niestety byliśmy za wcześnie i na kawę znów pojechaliśmy do tej samej cukierni co w piątek w Rynku w Żorach. Ok. 15:00 dotarliśmy do Tychów. Myślę , że wyjazd możemy zaliczyć do udanych. Pogoda przez trzy dni była rewelacyjna, więc humory dopisywały. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję zdobycia odznaki krajoznawczej PTTK „ŻELAZNY Szlak Rowerowy” w stopniu pierwszym.
Relacjonowali: komandor Ryszard Wojtal z żoną Beatą
W dniu 21.09.2024r odbył się w Tychach Rodzinny Rajd Rowerowy i Festyn Rodzinny przedszkola nr 5 w Tychach. Przed godz. 9:00 przed przedszkolem zebrała się kadra przedszkola nr 5, dzieci tego przedszkola wraz z rodzinami oraz członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE, którzy tę imprezę licznie otoczyli pomocą logistyczną poprzez prowadzenie rajdu rowerowego spod przedszkola nr 5 poprzez trasę rowerową wokoło Jeziora Paprocańskiego i bezpiecznie całą grupę doprowadzili z powrotem pod przedszkole a właściwie na teren przedszkola gdzie w otoczeniu zieleni i placu zabaw zaraz po przyjeździe odbył się festyn. Druga grupa dzieci – tych młodszych i tych którzy nie chcieli jechać wokoło Jeziora Paprocańskiego nasi przodownicy KTK GRONIE poprowadzili ścieżkami rowerowymi w pobliżu przedszkola. Na festynie był wóz strażacki, basem z piłeczkami, śpiew na góralska nutę i wiele innych atrakcji. Można było napić się kawy, zjeść ciasto, kiełbaski jak też żur śląski. Wszystko niedużo kosztowało a zbiórka miała cel by przedszkole mogła zakupić sprzęt służący dzieciom. Pogoda była dobra jak i humory wszystkich uczestników a uśmiech dzieci był najlepszą zapłatą za ten Rodzinny Rajd Rowerowy i Festyn Rodzinny.
Relacja: Beata Marcisz – Kotowska i Jacek Kotowski
22 września to Światowy Dzień bez Samochodu i w tym właśnie dniu Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE, oprócz wycieczki rowerowej, przeprowadza Klubowe Mistrzostwa w Bowlingu. Pogoda była zamówiona, więc w pięknym słońcu przez Wilkowyje i Mikołów dotarliśmy do MOSiR w Łaziskach Górnych, gdzie czekały tory i kule, aby przeprowadzić już po raz ósmy rywalizację o mistrzynię i mistrza w bowlingu. Siedemnaście osób wśród śmiechu i jęków zawodu walczyło o dyplomy i słodką niespodziankę. Walka była zacięta. Dwie rundy wyłoniły mistrzynie: Stanisławę Szczurowską, Ewę Kapuściok i Beatę Marcisz – Kotowską oraz mistrzów: Ryszarda Jabłońskiego, Andrzeja Aleksandrowicza i Wiesława Więckowskiego. Po wręczeniu dyplomów zwycięzcy podzielili się wygranymi słodyczami z pozostałymi zawodnikami, aby osłodzić im przegraną. Jadąca w klubowych strojach grupa przywoływała uśmiech na twarzach spacerowiczów oraz innych rowerzystów. Mamy nadzieję, że jesień będzie łaskawa i pozwoli nam na kolejne wspólne wyjazdy.
15.08.2024 roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach po raz jedenasty zorganizował Miejski Rajd Rowerowy „Śladami Powstańców Śląskich”. W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym rodzice z dziećmi. 105 rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego była inspiracją do stworzenia w ramach projektu METROGRA gry miejskiej pod nazwą „Tyskie ślady Powstań Śląskich”, która jednocześnie nadała kształt 37-mio kilometrowej trasie. Rozpoczęcie rajdu nastąpiło na Placu Wolności w Tychach przy Pomniku Powstańca Śląskiego. Prezes KTK GRONIE przypomniał historię wydarzeń na Śląsku z okresu międzywojnia począwszy do Powstań Śląskich, Plebiscyt i przyłączenie ziemi pszczyńskiej do Polski, a także późniejszych losów powstańców. Po zapaleniu znicza przy Pomniku Powstańca Śląskiego wyruszono na trasę, gdzie uczestnicy otrzymywali specjalne zadania, a ich rozwiązania wpisywali do okolicznościowej krzyżówki. Należało m.in. podać nazwisko patrona najstarszej szkoły w Tychach, nazwę ulicy z cmentarzem gdzie znajdują się w Tychach mogiły powstańców, określić przy pomniku na Groniu kim był A. Pękała; podać: nazwisko inicjatora wzniesienia pomnika w Czułowie, miesiąc Plebiscytu 1921 roku, ilość „skrzydeł” pomnika w Urbanowicach, rodzaj materiału użytego do wykonania tablic upamiętniających Plebiscyt, nazwisko rzeźbiarza twórcy tablicy na przedwojennym budynku „Restauracji u Strzeleckiego”. Impreza zakończyła się na Rynku w Tychach przy fontannie z wydrami. Wszystkich nagrodzono miejskimi pamiątkami przygotowanymi przez Miejskie Centrum Kultury, a szczególnie: dwie pięcioosobowe Najliczniejsze Rodziny, Najmłodszego siedmioletniego Tomka, który sam pokonał cała trasę na rowerku bez przerzutek, Najstarszego pana Jurka oraz zwyciężczynię gry miejskiej panią Katarzynę. Wielu uczestników po raz pierwszy zetknęło się z miejscami ważnymi dla historii naszego miasta, a poprzez grę miejską lepiej poznać dzieje tamtego okresu.
Relacja: Cezary Sawicki
10.08.2024 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach we współpracy z Agencją interaktywną YoungMedia przeprowadził pilotażową Grę Miejską pod nazwą „NIKISZOWIEC PO SZYCHCIE”. NIKISZOWIEC – to osiedle robotnicze wybudowane w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu architektów Georga i Emila Zillmanów na zlecenie spółki Georg von Giesche’s Erben. Jest doskonałym przykładem nowoczesnego budownictwa patronackiego na terenie Górnego Śląska. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 14 stycznia 2011 roku uznane za pomnik historii. Aktualnie jest to dzielnica Katowic. W tym miejscu cofamy się do 1927 roku kiedy to ukończono budowę osiedle dla górników kopalni Giesche i ich rodzin. Każdy z uczestników gry jako młody górnik, pełen energii, zapału i ciekawości chce poznać swoje nowe miejsce zamieszkania i jego mieszkańców.
Podróżuje rowerem i odwiedza:
Kończy swoją wędrówkę na Rynku, gdzie czeka go sprawdzian tego co zapamiętał i zaobserwował. W zabawie trwającej około dwóch godzin, wzięło udział kilkunastu tyskich rowerzystów chętnych do poznaniem historii i zwiedzenia oddalonej o kilkanaście kilometrów od Tychów, jednej z dzielnic Katowic. Był piękny, letni dzień, który dodatkowo sprzyjał zabawie. Zachęcamy wszystkich do poznawania historii naszych małych ojczyzn poprzez gry miejskie .
Relacjonował Cezary Sawicki
4 sierpnia 2024 roku w niedzielę odbył się V Klubowy Rajd PAMIĘCI dla upamiętnienia byłych członków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach. Rajd rozpoczął się o godz10:00 spod MC Donald Tychy ulica Dołowa 2. Trasa przebiegała przez Podlesie, Kostuchnę, Ligotę. Na cmentarzu Komunalnym w Panewnikach zapalono znicz z naklejką Klubu KTK GRONIE na grobie kolegi członka KTK GRONIE Marka Raka i pozdrowiono go dzwonkami. Organizując tego rodzaju rajd chcemy zachować w pamięci wspomnienia o naszym koledze, który tworzył historię naszego Klubu.
Opracowała T.S.
30 czerwca zakończyła się rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski 2024. W tym roku miasto Tychy zajęło 3 miejsce w województwie śląskim i 22 w Polsce - wyższe niż w roku poprzednim. Tyszanie wspólnie wykręcili ponad 170 tys. km i zdobywając łącznie ponad 1386 pkt. Tegoroczna edycja współzawodnictwa w Tychach odbyła się pod hasłem „Zabłyśnij na trasie” i zachęcała Tyszan do aktywnego spędzania czasu poprzez korzystanie z rowerów, przypominając przy tym o obowiązku korzystania z kasków rowerowych i odblasków. Najbardziej aktywne zorganizowane grupy w tym roku to niezmiennie KTK GRONIE (33 212,24 km), Wodociągi Tyskie (13 534,19 km) oraz NOL Tychy (12 276,67 km). Dodatkowo na uwagę pod względem ilości przejechanych kilometrów zasługują: Grupa ogólna (23 485,71 km) oraz Grupa dla Miasta Tychy (20 122,68 km) – złożone z mieszkańców naszego miasta. Najlepsza wśród tyszanek przejechała dystans ponad 2200 km, a tyszanin 4400 km. Wśród szkół najaktywniejsze były: Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 oraz Zespół Szkół nr 4. 20.07.2024 roku na Dzikiej Plaży nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach odbyło się z udziałem Prezydenta Miasta Macieja Gramatyki wręczenie nagród tyskim uczestnikom tegorocznej edycji współzawodnictwa o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. W sumie w tym roku do rywalizacji stanęło 149 samorządów z całej Polski, a kilometry w miastach zbierało 49 tysięcy rowerzystów. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: miast prezydenckich oraz pozostałych gmin oraz miast. Na 53 miasta rywalizujące w całej Polsce to Białej Podlaskiej po raz kolejny przypadł tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Tamtejsi rowerzyści przez cały czerwiec wykręcili w tym roku blisko 1,5 mln km, kolejni to: Puławy (blisko 500 tys. wykręconych kilometrów) oraz Gniezno.
relacja:C.S.
Od 3 lat Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje największy w Polsce festiwal mikro wypraw pod nazwą „KIERUNEK GZM”, którego celem jest zachęcenie do aktywnego poznawania atrakcji Metropolii. W tym roku impreza odbywała się 30.06.2024 roku. Miasto Tychy wśród organizowanych w tym dniu wydarzeń oferowało Grę Miejską „Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu”. Inicjatorem i jej realizatorem był Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach, w której wykorzystano opracowany przez Muzeum Miejskie – „Szlak Miejski TYCHY”. Tychy są miastem bardzo młodym. Prawa miejskie otrzymały w 1951 roku kiedy zdecydowano o ich budowie. Są bardzo zróżnicowane, tutaj przeplata się architektoniczny socrealizm z postmodernizmem. W niedzielne upalne do południe, do Gry Miejskiej przystąpiło 47 osób. Startowały one indywidualnie oraz całymi rodzinami z dziećmi. Zabawa polegała do dotarcia do kilkunastu punktów kontrolnych. W kilku z nich znajdowali się sędziowie, którzy okolicznościową pieczęcią potwierdzali uczestnikom ich obecność, oraz za pomocą kodów QR przekazywali kolejne zadania. Oprócz pokonania wyznaczonej trasy uczestnicy musieli rozszyfrować hasło imprezy, którego słowa odczytywano z tablic „Szlaku Miejskiego TYCHY”. Hasło to nawiązywało do koncepcji Miasta głównych jego architektów – Hanny i Kazimierza Wejchertów. Impreza rozpoczęła się na głównym placu Osiedla „A”, pierwszego wybudowanego na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, a jej podsumowanie na terenie Przystani Kajakowej nad Jeziorem Paprocańskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Tychy, a pięciu z nich – dodatkowo nagrodzono za prawidłowe rozszyfrowanie hasła imprezy. Ten dzień był ostatnim w ogólnopolskiej rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” z udziałem mieszkańców Tychów. Tegoroczne miejskie czerwcowe hasła brzmiały: „Zabłyśnij na Trasie” oraz „Kręcę dla Tychów”, a do ich realizacji mobilizowała aplikacja miejska „METROGRA”. Wykorzystywano trasę „Tyskiej Pętli Rowerowej” do „kręcenia” kilometrów i poznawania MIASTA. Zachęcamy wszystkich do rowerowej aktywności i do zobaczenia na turystycznym szlaku.
Relacjonował Cezary Sawicki
W dniu 15 czerwca 2024 roku- 5 –tka klubowiczów z K.T.K ,,Gronie” Tychy udała się na Rajd do miasta Kalety, na miejscu dołączyła jeszcze 4 sympatyków naszego Klubu. Do miejsca zbiórki ze względu na sporą odległość udaliśmy się z Miasteczka Śląskiego, do którego z Tychów, dojechaliśmy samochodami. Stamtąd już rowerami do Kalet na Rajd pod nazwą XXVIII ŚWIĘTO ROWERU oraz Szlakiem Stanic Rowerowych miasta Kalety, który cieszył się w tym dniu ogromną frekwencją. Komandor Rajdu -Piotr Wicher z Klubu ,,Catena’’ Bytom ,swoim staromodnym ubiorem oraz przepięknym zabytkowym rowerem zaskoczył chyba wszystkich przybyłych. Na miejscu pojawiła się ponad 100-tka rowerzystów. Byli to mieszkańcy Kalet i nie tylko. Nasi znajomi z różnych Klubów rowerowych m. In.,,Raiders’’ Opole; ,,Sokoła’’ Radlin; ,,Cateny’’ Bytom; ,,Huzy’’ Gliwice oraz my z ,,Gronia” Tychy. Piotr poprowadził barwny korowód rowerzystów przez miasto Kalety i kilka ciekawych dzielnic i różnych miejsc. Tereny warte obejrzenia i objechania rowerem. Wiele zieleni, stawy z miejscami do grillowania, aktywnego wypoczynku. Braliśmy udział w konkursach. Nawet przypadł naszej skromnej grupie — Puchar za 2 miejsce jako Najliczniejsza Ekipa. Polecamy tereny i okolice Kalet jako miejsce na weekendowy odpoczynek a koledze Piotrowi wytrwałości w tym co potrafi świetnie zorganizować.
Opisali: Beata i Ryszard Wojtal
XXVI Święto ROWERU oraz V OGÓLNOPOLSKI ZLOT ROWERÓW SKŁADANYCH jak rok wcześniej odbywał się pod hasłem „Kręcimy dla Tychów” czyli bierzemy udział w ogólnopolskim współzawodnictwie o tytuł „ROWEROWEJ STOLICY POLSKI” w ramach projektu „Aktywne Miasta”. Tradycyjnie patronat nad imprezą objął nowy Prezydent Miasta Tychy Maciej Gramatyka. Chociaż tej niedzieli od rana padał deszcz, to na start i metę przy pomniku zwanym „Żyrafą” w Parku Miejskim Solidarności przyjechało około czterdziestu rowerowych „twardzieli”. Wśród nich byli rodzice z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał ponad cztery lata i samodzielnie pokonał całą 12-to kilometrową trasę. Wiodła ona powstałymi w ostatnim roku ścieżkami rowerowymi miasta, a w peletonie oprócz Tyszan „kręcili” rowerzyści z Katowic, Gliwic i Żor. Impreza odbyła się zgodnie z programem. W tym roku po raz pierwszy wzięli udział policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tychach, którzy przeprowadzili krótkie szkolenie na temat „Bezpieczny ROWERZYSTA”. Dla dzieci ubiegających się o „Kartę Rowerową” Straż Miejska przygotowała „Mobilne Miasteczko Rowerowe”, na którym mogły one sprawdzić swoje umiejętności. Niestety padający z różną intensywnością deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Mimo tego – na mecie, co prawda w okrojonym wymiarze, przeprowadzono rowerowe konkursy sprawnościowe, rozstrzygnięto współzawodnictwo na NAJCIEKAWIEJ UDEKOROWANY składak, NAJSTARSZY składak produkcji ROMETU i najliczniejszą GRUPĘ – RODZINĘ. Dodatkowo dzieci oraz wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na Rowerowym Torze Przeszkód. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali puchary ufundowane przez Urząd Miasta w Tychach i KTK GRONIE, gry planszowe „TYCHY” oraz drobne upominkami, a każdy z uczestników i gości pamiątkową naklejkę, opaskę odblaskową i mapkę z trasą „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ”. Objeżdżając tą Zachęcamy wszystkich do objechania tej „Pętli” bo dzięki temu można poznać Tychy, historię miasta oraz zdobyć odznakę krajoznawczą „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” – szczegóły www.gronie.org .
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Relacjonował: Cezary Sawicki
W dniach 25.05-01.06.2024r. odbył się 64 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Wólce Nadbużnej na Podlasiu. Turyści z KTK GRONIE i sympatycy KTK GRONIE licznie wzięli udział w tej imprezie. Ulokowani byliśmy w domkach drewnianych w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lasem”. Było nas osiemnaścioro i aktywnie braliśmy udział w tej imprezie. Zdobywaliśmy m.in. odznakę „Turysta Ziemi Siemiatyckiej” – pięciostopniową jak też zwiedzaliśmy rejon zdobywając inne odznaki. Oczywiście realizowaliśmy też Zadanie Specjalne ZG PTTK w 230 rocznicę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej zwiedzając obiekty związane z Tadeuszem Kościuszko – w Siemiatyczach pomnik T. Kościuszki, w Witulinie popiersie Tadeusza Kościuszki, w Łosicach Technikum im. Tadeusza Kościuszki jak też w Łosicach Branżową Szkołę im. Tadeusza Kościuszki. Oprócz tego zwiedzaliśmy takie ważne miejsca jak Święta Góra Grabarka, Janów Podlaski gdzie jest słynna Stadnina Koni która po ciężkich czasach musi odbudować swoja renomę w świecie, jest też bazylika. Biała Podlaska pozostawiła dobre wspomnienia gdzie oprócz zamku – muzeum są też ładne pomniki i ławeczki np. Ignacego Kraszewskiego, Romana Kłosowskiego czy Bogusława Kaczyńskiego – znawcy muzyki poważnej. Pobliski Drohiczyn też miał do zaoferowania czy to Katedrę czy to Klasztor jak też Górę Zamkowa z pięknym widokiem na okolicę w tym na Bug – ważną rzekę. Ciechanowiec też nas zaskoczył swoim Muzeum Rolnictwa które miało wiele hektarów – gdzie była zabudowa drewniana, wiatrak, kościół oraz kolekcję lokomobil parowych i kolekcję ciągników rolniczych. Były też inne atrakcje czy to zwiedzając inne rejony turystyczne w okolicy czy też wieczorne integracje. Na zakończenie jako KTK GRONIE otrzymaliśmy też puchar KTKol ZG PTTK za II miejsce w konkursie na najaktywniejszy klub i komisję turystyki kolarskiej za rok 2023. Pogoda też dopisała, jednym słowem wyjazd i udział w 64 OSZPTK należy uważać za udany.
Jacek Kotowski
11.05.2024 roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zorganizował po raz trzeci Rajd Rowerowy „MIĘDZY SZYBAMI”. Celem poprzednich Rajdów było pokazanie uczestnikom miejsc gdzie kiedyś znajdowały się szyby kopalniane w rejonie Lędzin oraz uhonorowaniem pokoleń lędzińskich górników. Tegoroczna trasa Rajdu wiodła między istniejącymi szybami utworzonej w 2016 roku kopalni zespolonej Oddział KWK „Piast – Ziemowit”, a powstałej w wyniku połączenia KWK „Piast” w Bieruniu i KWK „Ziemowit” w Lędzinach. Otwarcie imprezy odbyło się w Lędzinach w obecności przedstawicieli Dyrekcji. Wcześniej rowerzyści zwiedzili Salę Tradycji KWK „Ziemowit”, gdzie zapoznali się z historią górnictwa na ziemi lędzińskiej oraz powstaniem Kopalni „Ziemowit”. Kilkudziesięciu osobowy peleton wyruszył ścieżkami rowerowymi, bocznymi ulicami i drogami polnymi z Lędzin przez Górki do miejsca zwanego „Bulodromem” w Bieruniu. Tutaj Muzeum Miejskie z Bierunia przygotowało plenerową wystawę „W Bieruniu na grubie”, o której opowiadał pracownik muzeum. Tutaj też z rowerzystów czekał nowo wybrany burmistrz Bierunia – także aktywny rowerzysta. Oprócz historii powstania Kopalni „Piast” można było sprawdzić swoje umiejętności w grze w bule oraz mini golfa oraz odpocząć i napić się kawy. W ten pogodny dzień czas szybko mijał i zanim dotarto do mety – zatrzymano się jeszcze przed bieruńskim muralem upamiętniającym najdłuższy w Polsce podziemny strajk górników Kopalni „Piast” w 1981 roku. Zakończenie tegorocznej imprezy odbyło się w ogrodach „Pubu LEŚNA”, gdzie przeprowadzono rowerowe konkursy sprawnościowe oraz konkurs wiedzy krajoznawczej. Nagrodzono węglowymi rzeźbami najstarszego uczestnika rajdu oraz najliczniejszą rodzinę, a pucharami – najmłodszego uczestnik i najliczniejszą drużynę. Zwycięzca konkursu krajoznawczego – otrzymał monografię o historii górnictwa na ziemi lędzińskiej, a wszyscy uczestnicy pamiątkową naklejkę oraz butelkę wody wydobywanej z podziemi kopalni „Ziemowit”. Organizację III Rajdu Rowerowego „MIĘDZY SZYBAMI” wsparła Polska Grupa Górnicza S.A., a całość koordynował komandor – Krzysztof Kuc. Do zobaczenia za rok także w maju.
Relacjonował: Cezary Sawicki
Dnia 18.05.2024 w ramach Nocy Muzeów nasz Klub KTK GRONIE został poproszony przez Muzeum Miejskie W Tychach o zorganizowanie wycieczki rowerowej ”Między przysiółkami wsi Tychy”. Wyznaczenia trasy przejazdu uwzględniając sugestie pani Agaty z Muzeum Miejskiego podjął się kolega Zbyszek. Na zbiórkę o godzinie 17 na Rynku obok fontanny z wydrami stawiło się około czterdziestu rowerzystów w tym bardzo liczna grupa członków naszego klubu wyróżniająca się strojami. Z rynku udaliśmy się na Plac Wolności pod pomnik Powstańca śląskiego następnie na skwer obok pomnika w Czułowie i ul. Katowicką do browaru książęcego i dalej do budynku Starej Poczty. Następnie przez Glinkę ul. Borową do budynku Szkoły Podstawowej nr.10. Następny punkt u zbiegu ulic Borowej, Nowej i Myśliwskiej w centrum Żwakowa a na ulicy Zgody zatrzymaliśmy się przed tablicami historycznymi. O każdym z tych punktów, które przed laty były samodzielnymi wioskami o ich historii bardzo ciekawie opowiadała pani Agata. Dalej jadąc obok kościoła pw. Ducha Świętego ul. Stoczniowców 70 przez Suble dotarliśmy do siedziby Muzeum, gdzie czekała na nas wystawa poświęcona wspomnieniom o osiedlu Stella. Uczestnicy wycieczki podziwiali sześcioletniego chłopca, który na małym rowerku z uśmiechem na twarzy pokonał samodzielnie całą trasę wycieczki licząca 25 km. Widać, że rośnie nam nowe pokolenie rowerzystów.
Opracował Zbyszek Wojciechowski
W dniu 12.05.2024 na prośbę Klubu Osiedlowego Tęcza przy TSM Oskard i pod patronatem KTK GRONIE kol. Zbyszek zorganizował przejazd Tyską Pętlą Rowerowa. Na starcie obok napisu Tychy zgłosiły się 23 osoby chętne do zdobycia tej odznaki. Aby przejechać całą pętlę, która liczy 27 km. uczestnicy wycieczki byli zobowiązani przejechać obok punktów kontrolnych: Pomnik Walki i Pracy, Stary Młyn ul. Starokościelna, Centrum Wycieczkowe Browarów Książęcych, Kościół pw. św. Mari Magdaleny, Pomnik Powstańca Sląskiego. Kapliczka Słupowa ul. Nowokościelna 19, Browar Obywatelski, Kościół pw. Ducha Świętego, Huta Paprocka, Zameczek Myśliwski Promnice, Ośrodek wypoczynkowy Paprocany, Tablica Pamiątkowa ul. Paprocańska 156, Stadion Zimowy oraz pomnik Wejchertów. Przejechanie całej pętli zajęło nam około czterech godzin. Najbardziej zadowolone były dzieci, które z dumnie podniesionymi głowami cieszyły się że pokonały całą trasę i zdobyły Certyfikat Tyskiej Pętli Rowerowej.
Opracował Zbyszek Wojciechowski
W dniu 05.05.2024 pod patronatem KTK GRONIE kolega Zbyszek zorganizował integracyjną wycieczkę rowerową połączoną z ogniskiem. Na zbiórkę przed Piramidą zgłosiło się ponad trzydziestu chętnych członków klubu i sympatyków, byli przedstawicieli Podlesia i Katowic. Drogami leśnymi w typowo spacerowym tempie i trochę pokąsani przez komary dotarliśmy do miejsca docelowego czyli boiska piłkarskiego Leśnika Kobiór, gdzie dzięki uprzejmości władz gminy i osoby odpowiedzialnej za to miejsce mogliśmy skorzystać z wiat i miejsca przystosowanego do rozpalenia ogniska, gdzie czekało na nas przygotowane przez właścicieli drewno za co serdecznie dziękujemy. Podczas pieczenia kiełbasek i ich konsumowania toczyły się dyskusje o wyzwaniach rowerowych jakie postawili sobie do realizacji w tym sezonie członkowie klubu oraz na wiele innych ciekawych tematów .Po zakończeniu zgasiliśmy palące się jeszcze ognisko i udaliśmy się w drogę powrotną spalając nadmiar kalorii. Do Tych dotarliśmy w doskonałych humorach i zadowoleni z udanej imprezki.
Opracował Zbyszek Wojciechowski.
W dniu 23.03.2024r udaliśmy się na wycieczkę do tzw. Gichty w Żorach. Po drodze jeszcze krótki postój przy Zajeździe Szaszłyk i później do celu. Gospodarze tj. Wandrus Żory organizowali XXXIII topienie Marzanny a w konsekwencji było to palenie Marzanny nad jeziorem. W innym miejscu – specjalnie do tego przygotowanym – było pieczenie kiełbasek które były podarunkiem od organizatorów. Pogoda była przednia, nasi przedstawiciele z KTK GRONIE brali też udział w konkurencjach i były nawet sukcesy ale niestety nie udało nam się być najliczniejszą grupą bowiem brakowało nam dodatkowo trzech turystów z klubu do pełnego szczęścia. Pucharu nie było ale za to były fajne spotkania z innymi zaprzyjaźnionymi turystami z innych klubów których nie się widuję za często i dobrze, że są takie wyjazdy które odświeżają tego typu kontakty. Po mile spędzonych godzinach nastąpił powrót do domów a po drodze jeszcze trafił nam się rzęsisty deszcz ale nie popsuł nam nastrojów z udanej wycieczki
Jacek Kotowski
W dniu 17.03.2024 z pod „Biedronki” Klub KTK Gronie wyruszył na pierwszą w tym roku wycieczkę rowerową prowadzoną przez przodownika Beatę Marcisz-Kotowską. Pogoda sprzyjała więc wybraliśmy się w poszukiwaniu wiosny do Ogrodów Kapias w Goczałkowicach. Trasa prowadziła przez Kobiór gdzie zaskoczył nas remont „Klekotki” musieliśmy przejechać przez wiadukt by dostać się na ścieżkę rowerową prowadzącą do Pszczyny przez Piasek. W Pszczynie zrobiliśmy krótki postój zaliczając pierwszy punkt do Zadania Doraźnego – Kopiec Kościuszki w Pszczynie. Następny krótki postój pod Zamkiem Pszczyńskim i dalej ścieżką do naszego celu – Ogrody Kapias w Goczałkowicach. W ogrodach widać już pierwsze oznaki wiosny. Wracaliśmy do Tychów również ścieżkami rowerowymi trasą tzw. „RURA”. Pogoda i humory dopisały. Uważam wycieczkę za udaną i dziękuję wszystkim uczestnikom za obecność bo bez was by się ona nie odbyła. Serdecznie zapraszam na moje kolejne wycieczki.
Beata Marcisz-Kotowska
6.04.2024 roku już po raz dwudziesty szósty członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach świętowali w Gostyni Śląskiej ROZPOCZĘCIE SEZONU KOLARSKIEGO 2024. Chociaż impreza miała charakter zlotu gwiaździstego, to część rowerzystów zdecydowała się na wspólny przejazd, spod napisu “TYCHY” w centrum miasta do Kwatery Myśliwskiej OSOWIEC i mety pod kierunkiem przodownika turystyki kolarskiej Beaty Marcisz-Kotowskiej. W Kwaterze Myśliwskiej OSOWIEC Nadleśnictwa Kobiór uczestnicy spotkali się z panią LEŚNIK, która zdradziła „tajemnice okolicznych lasów”. Na metę do „Ogródka Letniego” w Gostyni przyjechało 55-ciu rowerzystów. Każdy otrzymał charakterystyczną dla tej imprezy – pamiątkową „wiosenną” naklejkę oraz coś słodkiego. Wspólnie bawiono się podczas rowerowych konkursów sprawnościowych oraz rozwiązywania krzyżówki krajoznawczo-turystycznej, której hasło związane było z tegorocznym zadaniem doraźnym KTKol ZG PTTK. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe a puchary: “Najliczniejsza Drużyna” – Klub ,,Wandrus” z Żor, “Najliczniejsza Rodzina” - państwo Dyrbuś oraz “Najmłodszy Uczestnik” – Magda Angielczyk. Trasa imprezy liczyła ok.45 km. a ciepły i słoneczny dzień sprzyjał dobrej zabawie.
Relacjonował Cezary Sawicki
Dnia 13 kwietnia kol. Ryszard Wojtal przodownik K.T.K ,,Gronie” Tychy, zorganizował wycieczkę rowerową pt. ,,W poszukiwaniu Beboków ”. Na starcie stawiło się 15 osób, każdy otrzymał Kartę celem zbierania pieczątek i potrzebną do późniejszej weryfikacji. Przygoda z Bebokami zaczęła się w dzielnicy Katowic – Piotrowice, gdzie znajdują się trzy figurki: Fazan, Artur,S ajdoczek. Grupa udała się przez teren lasów ochojeckich do dzielnicy Giszowiec, gdzie czekał na nas Ewald. Kilka fotek i ruszamy dalej. Dzielnica Nikiszowiec i tu…..raj po kolei: Gretka – huśta się w oknie pracowni KrysKa Designe (współtwórczyni Beboków); Jorguś – bebok, próbujący wymknąć się z „Atelier z akwarelami” – u twórcy Beboków pana Grzegorza Chudego, Ernest -, Sztefa i Erwinek, Michalino, nieobecny - Wincynt, który stacjonuje przed kościołem św. Anny a został oddany do renowacji. Kolejnym punktem był sklep porcelany bogucickiej – gdzie, można nabyć piękne wyroby a na parapecie okna czekał na nas bebok - Boguć. Warto dodać, że budynki Bogucickiej Porcelany są na Szlaku Zabytków Techniki i to miejsce nas tak zauroczyło, że grupą udaliśmy się na kawę oraz pyszne wyroby cukiernicze. Po odpoczynku i posileniu się słodkościami ruszyliśmy w dalszą część trasy. Zajechaliśmy do Baśki – Fryzjerki, gdzie spotkało miłe powitanie. Córka szefowej poprosiła nas o zdjęcie grupy wraz z Baśką celem umieszczenia go na stronie – gdyż zauroczyła ją grupa………. - Gronie”. Kolejnym punktem, była szkoła im. św. Barbary – do której uczęszczał w latach 1955-1962, nieżyjący już wybitny alpinista Jerzy Kukuczka. Jorguś – himalaista był – na wysokości ale czekał na nas. Śmigamy na ul. Ścigały, gdzie przed wejściem do firmy jest Pelagia, w pobliskim parku Boguckim, na placu Ferdynand. Kolejnymi bebokami były Katewuś i tuż obok Bebok na schodach przy Spodku. Nasza grupa ruszyła w kierunku domu i jedziemy na ul. Warszawską, gdzie jest czeka na nas Hercklekotek oraz przy Teatrze Wyspiańskiego – figurka Krystyny Bochenek. Przemieszczając się i podziwiając katowicki rynek natrafiamy na Florkę. Kolejny Bebok jaki nas oczekiwał to Uncjusz a ciut dalej Frelka z Miglancem i Bōnclok oraz Rajza. Powoli wybieramy kierunek Tychy ale po drodze w okolicy siedziby Polskiego Radia zatrzymujemy się przy ławeczce Stanisława Ligonia, a przed wejściem do siedziby Radia znajduje się też Antenek. W tym dniu do nas się szczęście uśmiechnęło po raz drugi bo w holu PR trafiliśmy na Gwiazdę polskiej muzyki Piotra Kupichę z zespołu Feel. Szybka reakcja i mamy to, wspólna fotka z piosenkarzem. Ruszamy w stronę domu, przez katowicki Park Kościuszki gdzie zaliczamy 2 obiekty do zadania doraźnego Komisji ZG PTTK – pomnik Kościuszki i park jego imienia. Po drodze krótki postój przy drewnianym kościele św. Michała i pomniku poświeconym śląskim alpinistom. Ostatnim punktem na trasie była beboczka Dochtórka Cila. Podsumowując wyjazd można zaliczyć do udanych, pogoda nam dopisała. Plan na zdobycie minimum do uzyskania ,,Odznaki Szlakiem Śląskich Beboków’’ został wykonany ponad normę. Pogoda w tym dniu była sprzyjająca rowerzystom i wróciliśmy w dobrych nastrojach do domu. Dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie, wspólna rajzę i towarzystwo.
Opisał i wycieczkę prowadził Ryszard Wojtal.
2023 rok był rokiem jubileuszowym dla Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego od 1998 roku. Zarząd Klubu w składzie Cezary Sawicki – prezes, Zbigniew Wojciechowski – vice prezes ds. programowych, Antonina Mazurek – sekretarz, Beata Marcisz – Kotowska – skarbnik oraz Barbara Lipowska – członek jakw latach poprzednich skupiał swoje działania na takim organizowaniu imprez rowerowych dla swoich członków oraz innych osób, by promować turystykę rowerową, miasto Tychy oraz zachęcać wszystkich do poznawania kraju i historii Polski. Jednocześnie stwarzać klimat wzajemnej życzliwości i integracji członków Klubu nie zapominając o upowszechnianiu zdrowego stylu życia. Dla upamiętnienia 25-ciolecia swojego istnienia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach opracował 27-io kilometrowy miejski szlak rowerowy, którego start i meta znajdują się na Al. Niepodległości przy napisie „TYCHY” tworząc pętlę – stąd nazwa: „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” w skrócie „TPR”. Jest to trasa łatwa i dostępna dla całych rodzin, która pozwala poznać historię, zabytki oraz walory krajoznawcze miasta. Projekt ten objął swoim patronatem Prezydent Miasta Tychy. Za przejechanie całego szlaku i udokumentowanie tego faktu, każda osoba po weryfikacji otrzymuje rejestrowany certyfikat i może nabyć metalową odznakę. Realizacja tej inicjatywy nie mogłaby się udać bez pomocy Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Tychach, za co bardzo dziękujemy. 21 maja 2023 roku nastąpiła inauguracja „Tyskiej Pętli Rowerowej”. W minionym roku zrealizowaliśmy wszystkie imprezy z naszego planu na 2023 rok. Ogółem zorganizowano 79 wycieczek, w których wzięło udział 1023 osoby z czego 39 wycieczek odbyło się na terenie województwa śląskiego z 742 uczestnikami, pozostałe to wyprawy wielodniowe po Polsce oraz jeden wyjazd dla 40 osób na tygodniowy Zlot UECT – Turystów Kolarzy z całej Europy do Hiszpanii, w którym oprócz członków KTK GRONIE uczestniczyli inni członkowie PTTK z całej Polski. 10 naszych imprez miało charakter ogólnodostępny, a 5 – charakter zamknięty w celu integracji członków Klubu. Członkowie Klubu w 2023 roku zdobyli 42 odznaki turystyki kwalifikowanej KOT, 264 odznaki krajoznawcze ogólnopolskie oraz 201 odznak krajoznawczych regionalnych. Pomagaliśmy MOSiR w Tychach przy zabezpieczaniu przejazdu wyścigu „Tour de Pologne” przez nasze miasto oraz przy organizacji jesiennego „Tyskiego Półmaratonu”.Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „AKTYWNE MIASTA”, gdzie podobnie jak w dwóch poprzednich latach w kategorii grup zorganizowanych – wśród Tyszan przejechaliśmy najwięcej kilometrów. Klub otrzymał puchar, a rowerzyści którzy przejechali minimum 120 kilometrów – nagrody indywidualne. Pierwszy raz w historii KTK GRONIE zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w konkursie organizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej PTTK Zarządu Głównego w Warszawie na „Najaktywniejszą komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej w 2022 roku w kategorii komisje oddziałowe i kluby”. 10 lutego 2024 roku podczas organizowanej przez nas wojewódzkiej konferencji Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK w naszym mieście otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PTTK SREBRNĄ HONOROWĄ ODZNAKĘ PTTK. Dla zwiększenia aktywności oraz wyzwolenia inicjatyw własnych członków Klubu prowadzone było współzawodnictwo w konkursach na „Najaktywniejszego Przodownika oraz Kolarza Roku KTK GRONIE”. W 2023 roku Klub liczył 49 członków i sympatyków; gdzie 48-iu opłacało składki PTTK w naszym Klubie (11 składki normalne i 37 składki ulgowe) oraz 1 osoba opłacała składki PTTK w innym Kole PTTK. Skupiał 16 Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK, 2 Organizatorów Turystyki PTTK i 1 Instruktora Krajoznawstwa. Dwie osoby odbyły kurs specjalistyczny i nabyły uprawnienia Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK – gratulujemy. Trzy osoby, po kursie w WORD w Katowicach, uzyskały na 5 lat uprawnienia państwowe do „Kierowania Ruchem” podczas naszych imprez. Prezes Klubu otrzymał z ZG PTTK uprawnienia „Honorowego Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK”. Klub też prowadzi przy Oddziale PTTK w Tychach Referat weryfikacyjny odznak kolarskich i krajoznawczych PTTK. W omawianym roku zmarło dwoje członków naszego Klubu: kol. Irena Furmann oraz kol. Marek Rak – Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK. Środki finansowe Klubu pochodzą z odpisów od składek PTTK i składek własnych członków. Z nich współfinansowaliśmy klubowe wyprawy integracyjne oraz kupowaliśmy nagrody na organizowane przez nas imprezy. Dla promowania Klubu na wszystkich okolicznościowych naklejkach, medalach i pucharach będących nagrodami w konkursach umieszczane było logo KTK GRONIE. Na naszej fladze, banerach, strojach klubowych znajduje się herb Tychów. Chcemy tym podkreślić, że utożsamiamy się z naszym Miastem, chociaż korzenie wielu z nas sięgają innych regionów Polski. Zarząd dziękuje wszystkim członkom i sympatykom za wspólną pracę na rzecz klubu i dla dobra innych, przyjazną atmosferę oraz wzajemną koleżeńskość.
Dziękujemy instytucjom miejskim i innym – za wsparcie i przychylność.
Zarząd KTK GRONIE
2023 rok był rokiem jubileuszowym dla Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego od 1998 roku.
Zarząd Klubu w składzie Cezary Sawicki – prezes, Zbigniew Wojciechowski – vice prezes ds. programowych,
Antonina Mazurek – sekretarz, Beata Marcisz – Kotowska – skarbnik oraz Barbara Lipowska – członek jak
w latach poprzednich skupiał swoje działania na takim organizowaniu imprez rowerowych dla swoich
członków oraz innych osób, by promować turystykę rowerową, miasto Tychy oraz zachęcać wszystkich do
poznawania kraju i historii Polski. Jednocześnie stwarzać klimat wzajemnej życzliwości i integracji członków
Klubu nie zapominając o upowszechnianiu zdrowego stylu życia.
Dla upamiętnienia 25-ciolecia swojego istnienia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy
Oddziale PTTK w Tychach opracował 27-io kilometrowy miejski szlak rowerowy, którego start i meta
znajdują się na Al. Niepodległości przy napisie „TYCHY” tworząc pętlę – stąd nazwa: „TYSKA
PĘTLA ROWEROWA” w skrócie „TPR”. Jest to trasa łatwa i dostępna dla całych rodzin, która pozwala
poznać historię, zabytki oraz walory krajoznawcze miasta. Projekt ten objął swoim patronatem Prezydent
Miasta Tychy. Za przejechanie całego szlaku i udokumentowanie tego faktu, każda osoba po weryfikacji
otrzymuje rejestrowany certyfikat i może nabyć metalową odznakę. Realizacja tej inicjatywy nie mogłaby
się udać bez pomocy Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM
w Tychach, za co bardzo dziękujemy. 21 maja 2023 roku nastąpiła inauguracja „Tyskiej Pętli Rowerowej”.
W minionym roku zrealizowaliśmy wszystkie imprezy z naszego planu na 2023 rok. Ogółem
zorganizowano 79 wycieczek, w których wzięło udział 1023 osoby z czego 39 wycieczek odbyło
się na terenie województwa śląskiego z 742 uczestnikami, pozostałe to wyprawy wielodniowe po Polsce
oraz jeden wyjazd dla 40 osób na tygodniowy Zlot UECT – Turystów Kolarzy z całej Europy do Hiszpanii,
w którym oprócz członków KTK GRONIE uczestniczyli inni członkowie PTTK z całej Polski.
10 naszych imprez miało charakter ogólnodostępny, a 5 – charakter zamknięty w celu integracji członków
Klubu. Członkowie Klubu w 2023 roku zdobyli 42 odznaki turystyki kwalifikowanej KOT, 264 odznaki
krajoznawcze ogólnopolskie oraz 201 odznak krajoznawczych regionalnych.
Pomagaliśmy MOSiR w Tychach przy zabezpieczaniu przejazdu wyścigu „Tour de Pologne” przez
nasze miasto oraz przy organizacji jesiennego „Tyskiego Półmaratonu”.
Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „AKTYWNE MIASTA”, gdzie podobnie jak w dwóch
poprzednich latach w kategorii grup zorganizowanych – wśród Tyszan przejechaliśmy najwięcej kilometrów.
Klub otrzymał puchar, a rowerzyści którzy przejechali minimum 120 kilometrów – nagrody indywidualne.
Pierwszy raz w historii KTK GRONIE zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w konkursie
organizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej PTTK Zarządu Głównego w Warszawie na
„Najaktywniejszą komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej w 2022 roku w kategorii komisje oddziałowe i kluby”.
10 lutego 2024 roku podczas organizowanej przez nas wojewódzkiej konferencji Regionalnej Rady
Turystyki Kolarskiej PTTK w naszym mieście otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PTTK SREBRNĄ
HONOROWĄ ODZNAKĘ PTTK.
Dla zwiększenia aktywności oraz wyzwolenia inicjatyw własnych członków Klubu prowadzone było
współzawodnictwo w konkursach na „Najaktywniejszego Przodownika oraz Kolarza Roku KTK GRONIE”.
W 2023 roku Klub liczył 49 członków i sympatyków; gdzie 48-iu opłacało składki PTTK w naszym Klubie
(11 składki normalne i 37 składki ulgowe) oraz 1 osoba opłacała składki PTTK w innym Kole PTTK.
Skupiał 16 Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK, 2 Organizatorów Turystyki PTTK i 1 Instruktora
Krajoznawstwa. Dwie osoby odbyły kurs specjalistyczny i nabyły uprawnienia Przodowników Turystyki
Kolarskiej PTTK – gratulujemy. Trzy osoby, po kursie w WORD w Katowicach, uzyskały na 5 lat uprawnienia
państwowe do „Kierowania Ruchem” podczas naszych imprez. Prezes Klubu otrzymał z ZG PTTK uprawnienia
„Honorowego Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK”. Klub też prowadzi przy Oddziale PTTK w Tychach
Referat weryfikacyjny odznak kolarskich i krajoznawczych PTTK.
W omawianym roku zmarło dwoje członków naszego Klubu: kol. Irena Furmann oraz kol. Marek Rak
- Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK.
Środki finansowe Klubu pochodzą z odpisów od składek PTTK i składek własnych członków. Z nich
współfinansowaliśmy klubowe wyprawy integracyjne oraz kupowaliśmy nagrody na organizowane przez nas
imprezy.
Dla promowania Klubu na wszystkich okolicznościowych naklejkach, medalach i pucharach będących
nagrodami w konkursach umieszczane było logo KTK GRONIE.
Na naszej fladze, banerach, strojach klubowych znajduje się herb Tychów. Chcemy tym podkreślić,
że utożsamiamy się z naszym Miastem, chociaż korzenie wielu z nas sięgają innych regionów Polski.
Zarząd dziękuje wszystkim członkom i sympatykom za wspólną pracę na rzecz klubu i dla dobra innych,
przyjazną atmosferę oraz wzajemną koleżeńskość.
Dziękujemy instytucjom miejskim i innym – za wsparcie i przychylność.
Zarząd KTK GRONIE
15 lutego 2024 roku w Klubie „Orion” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” odbyło się doroczne Zebranie Sprawozdawcze Zarządu Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach. W spotkaniu udział wzięli: Przewodnicząca Rady Miasta Tychy Barbara Konieczna, Kierownik Działu Społeczno-Kulturalnego TSM „Oskard” Gabriela Strzezik oraz członkowie Zarządu Oddziału PTTK w Tychach. Prezes Klubu Cezary Sawicki przedstawił sprawozdanie z działalności KTK GRONIE w 2023 roku, a skarbnik kol. Beata Marcisz-Kotowska – zapoznała z sytuacją finansową Klubu. Wiceprzewodniczący Zbigniew Wojciechowski przedstawił wyniki współzawodnictwa klubowego w kategoriach „Najaktywniejszego Kolarza Roku KTK GRONIE” oraz „Najaktywniejszego Przodownika Roku KTK GRONIE”. Miniony rok był dla KTK GRONIE rokiem jubileuszu 25-ciolecia jego działalności oraz zajął po raz pierwszy pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK ZG na „Najaktywniejszą komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej w 2022 roku w kategorii komisje oddziałowe i kluby”.
10.02.2024 roku Klub został wyróżniony przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie Srebrną Honorową Odznaką PTTK.
W czwartek 15 lutego zostali nagradzani indywidualnie następujący członkowie Klubu:
We wewnętrznym współzawodnictwie wyniki obu konkursów kształtowały się następująco:
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Razem wspominano miniony rok podczas wyświetlanej prezentacji multimedialnej .
Relacjonował Cezary Sawicki
Już drugą imprezą rowerową organizowaną przez Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach w 2024 roku był organizowany już po raz piętnasty „Rajd WALENTYNKOWY”. W ten prawdziwie wiosenny dzień na starcie rajdu stawiło się trzydziestu rowerzystów. Dodatkową zachętą do udziału w imprezie było zwiedzanie już kolejnego zakładu przemysłowego znajdującego się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tychach. Tym razem był to zakład „HAGER Group” produkujący osprzęt elektryczny. Wielu z nas miało okazję do zapoznania się z organizacją procesów produkcji we współczesnych zakładach. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów cała grupa dotarła do Rynku w Bieruniu, gdzie uwieczniono tu ten dzień wspólną fotografią a w pobliżu XVII – to wiecznego drewnianego kościółka z relikwiami Świętego Walentego zwanego przez miejscowych „Walencinkiem” rozstrzygnięte zostały konkursy na najciekawszą „walentynkę” oraz najciekawiej udekorowany rower. Zwycięzcy zostali nagrodzeni – dzwonkami rowerowymi. Tym razem na bieruńskim Rynku nie było odpustowych straganów, gdyż dzień 14 lutego tego roku przypadł na wtorek, tradycyjne odpusty w Bieruniu, którego patronem jest Święty Walenty, odbywają się w niedzielę. Ale i tak wszyscy byli zadowoleni i obdarowani lizakami w kształcie serca.
Relacjonował : Cezary Sawicki
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach 10 lutego 2024 roku zorganizował w Muzeum Miejskim w Tychach wojewódzką konferencję działaczy turystyki rowerowej PTTK. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób oraz goście z Urzędu Miasta w Tychach, Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Zarządu Oddziału PTTK oraz Muzeum Miejskiego w Tychach.
Jej program obejmował:
Konferencji towarzyszyła też wystawa osiągnięć Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE związana z jego dwudziestopięcioletnią działalnością. Władze Zarządu Głównego PTTK w Warszawie uhonorowały Klub SREBRNĄ HONOROWĄ ODZNAKĄ PTTK. W 2023 roku GRONIE zajęły pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie PTTK na najlepiej pracujący klub kolarski w Polsce. Dzięki tej imprezie mogliśmy przybliżyć nasze miasto, jego atrakcje oraz walory krajoznawcze uczestnikom spotkania i zachęcić ich do indywidualnego poznawania Tychów podczas wycieczek rowerowych po całym Górnym Śląsku.
Relacjonował: Cezary Sawicki
Już po raz dwudziesty piąty Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach oraz Komisja Turystyki Kolarskiej PTTK w Mikołowie zorganizowali rowerowe powitanie Nowego Roku. Na metę „Rajdu Noworocznego” w Gostyni Śląskiej uczestnicy mogli dotrzeć indywidualnie lub z Tychów w zorganizowanej w grupie. Pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu – było zimno i od rana cały czas padał deszcz. Mimo tego spod napisu „TYCHY” o godzinie 12.00 wraz z przodownikiem turystyki kolarskiej Ryszardem W. wyruszyło na trasę sześciu „twardzieli”. Około godziny 13.00 zaczęło się rozpogadzać – deszcz zmienił się w drobną mżawkę. Na mecie byli już inni rowerzyści: z Gliwic, Pszczyny, Tychów i Mikołowa oraz płonące ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać, upiec kiełbaski, powspominać wyprawy rowerowe minionego roku. Zgodnie z planem, o 13.00 prezes KTK GRONIE Cezary Sawicki wraz z Andrzejem Rygulskim organizatorem z Mikołowa, złożyli wszystkim życzenia zdrowia, realizacji planów oraz bezpiecznych wędrówek rowerowych. Była pamiątkowa naklejka i okolicznościowa pieczątka, lampka bezalkoholowego szampana oraz słodkie smakołyki serwowane przez koleżankę Beatę. Ponieważ wielu rowerzystów ze względu na pogodę nie mogło uczestniczyć w tej imprezie, dlatego organizatorzy postanowili powtórzyć ten Rajd w najbliższą sobotę 6 stycznia. Było to już dwudzieste piąte spotkanie Noworoczne sympatyków dwóch kółek przy pomniku w Gostyni. Chwila ta została uwieczniona na wspólnej fotografii. A los może tak chciał, że mimo niesprzyjającej pogody, na metę przyjechało dwudziestu pięciu rowerzystów uczestników XXV „Rajdu Noworocznego”. Wszyscy w dobrych humorach rozjechali się do domów. Rozpoczęliśmy kolejny rok rowerowej PRZYGODY.
Relacja Ryszard Wojtal