Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach w swoje 25 lecie istnienia opracował miejski 27 kilometrowy szlak rowerowy, którego początek i koniec znajdują się przy napisie „TYCHY” na Al. Niepodległości, czyli tworzy pętlę stąd jego nazwa: „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” w skrócie „TPR”. Jest to trasa łatwa i dostępna dla całych rodzin, która pozwala poznać historię, zabytki oraz walory krajoznawcze miasta. Każda osoba, która przejedzie całą trasę i udokumentuje ten fakt otrzyma rejestrowany imienny certyfikat, pamiątkową naklejkę oraz prawo do nabycia Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK pod nazwą „TYSKA PĘTLA ROWEROWA”. Regulamin „TPR”, plan i opis trasy, wykaz punktów kontrolnych oraz plik do zainstalowania w telefonie komórkowym umieszczone są na stronie www.gronie.org. Tam też znajduje się wykaz certyfikatów osób, które przejechały „TPR”. Wśród 38 miejsc ważnych dla miasta, w 16 tu z nich każdy musi fotograficznie potwierdzić swoją obecność. Ich historię opracowano wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach. 21.05.2023 roku o godz.10:00 nastąpiła inauguracja „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ” ROWEROWEJ”, w której uczestniczyło czterdziestu pięciu rowerzystów. Poznali oni symbolikę pomnika popularnie zwanego „Żyrafą”, odwiedzili „Tychowski młyn elektryczny”, byli przy kapliczce „Boża Męka” z 1730 roku, poznali przyczynę bytności wydr na tyskim Rynku. Oczywiście nie ominęli obu tyskich browarów i największych świątyń miasta. Dowiedzieli się skąd płynie solanka w tyskiej tężni i ciepło w basenach „Tyskiego Parku Wodnego”. Dlaczego powstało Jezioro Paprocańskie i Huta Paprocka? Kto gościł w zameczku myśliwskim Promnice? Gdzie w 1921 roku w Tychach i Paprocanach głosowano za przyłączeniem ich do Polski? „Spotkali” także projektantów nowych Tychów. Na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe naklejki oraz jubileuszowe smycze KTK GRONIE. Jeszcze w tym dniu na stronie KTK GRONIE pojawił się wykaz z pierwszymi certyfikatami „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ”. Niebawem ma być dostępna odznaka „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” dla posiadaczy certyfikatów.TYCHY kolejny raz biorą udział w ogólnopolskim współzawodnictwie w ramach projektu „AKTYWNE MIASTA”. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE opracowując trasę w postaci pętli proponuje wszystkim mieszkańcom Tychów udział w tym współzawodnictwie. Liczy się każdy przejechany kilometr, ale przy tym istnieje też okazja do poznania piękna naszego MIASTA.
Zapraszamy do „kręcenia” w naszym GRONIE
Relacjonował: Cezary Sawicki
relacjonowała Mazurek Antonina
Dla uhonorowania pokoleń górników fedrujących w kopalniach ziemi Lędzińskiej Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy oddziale PTTK w Tychach w dniu 6 maja 2023 r. zorganizował po raz drugi Rajd Rowerowy „MIĘDZY SZYBAMI”. Honorowy patronat imprezy objęła Burmistrz Miasta Lędziny, a organizację wsparła Dyrekcja KWK „Piast-Ziemowit”. Trasa rajdu wiodła spod czynnych szybów kopalni „Ziemowit” do miejsc po byłych szybach górniczych na ziemi Lędzińskiej. Miłośnicy rowerów, podobnie jak w roku poprzednim – na początku imprezy zwiedzili Izbę Tradycji byłej Kopalni „ Ziemowit”. W tym unikalnym miejscu prezentowana jest historia górnictwa na ziemi Lędzińskiej, pamiątki związane z pracą górników i ich tradycją , stroje galowe i ubiory robocze. Dodatkowo każdy mógł wirtualnie zwiedzić podziemia Ruchu „Ziemowit”. Następnie pod eskortą policji, ochotniczej straży pożarnej w Lędzinach oraz członków KTK GRONIE wszyscy wyruszyli w paradzie rowerowej na trasę Rajdu. Prowadziła ona obok bramy sprzedaży drobnicowej Ruchu „Ziemowit”, hałdy , przez Starą Gać – gdzie istniał szyb „Hołdunów”, aż do miejsca gdzie rozpoczęła się historia górnictwa w Lędzinach czyli w rejon starej Kopalni „Piast” i do mety na Placu Farskim w Lędzinach. Na trasie prezes KTK GRONIE Cezary Sawicki po przez megafon na bieżąco wspierał uczestników rajdu oraz opowiadał o mijanych obiektach. Historię szybu „Hołdunów” i szybów „Piast” w miejscach ich istnienia przedstawiał komandor Rajdu Krzysztof Kuc. Na terenie po byłej Kopalni „Piast” przy fragmencie koła z wieży szybowej dla uhonorowania pokoleń górników tej Ziemi zapalono symboliczny znicz . Niestety aura w tym roku nie sprzyjała, bo padał deszcz. Ale za to, na mecie w Pubie Art czekała gorąca grochówka. Mimo tej pogody przeprowadzono dla dzieci konkurs „Jazdy Żółwia” oraz każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę w konkursie krajoznawczym o Regionie rozwiązując dedykowaną na tą imprezę krzyżówkę przygotowaną przez pana Józefa Loskę. Wyróżniono spośród rowerzystów: Najstarszego i Najmłodszego Uczestnika oraz Najliczniejszą Rodzinę. Nagrodami były rzeźby górnicze, medale oraz monografia o Kopalni „Piast” Rafała Buli. Ponieważ prognoza pogody na ten sobotni dzień nie była zachęcająca, to tym bardziej należy docenić udział około 50-ciu rowerzystów – „twardzieli” w różnym wieku w tegorocznej imprezie.
Relacjonował Krzysztof Kuc
W dniu 29.04.2023 r. w sobotę Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wybrał się na RODZINNY RAJD ROWEROWY do Mikołowa. Zapisało się 11 osób ale na start przyjechało 6, które nie przestraszyły się pogody. Deszczyk troszeczkę pokropił kiedy wyszliśmy z domu ale to by było na tyle. Rajd był bardzo urozmaicony , prowadził go „O Rety Team”. W przerwach były zagadki przyrodnicze a dobre odpowiedzi były nagradzane. Meta była na górce w Karczmie gdzie czekały na nas kiełbaski, owoce i mnóstwo wody. Klub został nagrodzony zestawem gadżetów rowerowych za nasze ładne zielone garniturki. Cała trasa wyniosła 50 km. GRONIE zaprasza na wycieczki członków KLUBU oraz sympatyków.