KTK GRONIE - strona główna
Archiwum Treenet

Archiwum 2023

SPOTKANIE KLUBOWE – 11.01.2024

XXV RAJD NOWOROCZNY -1.01.2024

Spotkanie Mikołajkowe – 14.12.2023

Zapraszamy na spotkanie z podróżniczką Marzeną Gąsior – 15.11.2023

Wycieczka do Ogrodów Kapias w Goczałkowicach – 4.11.2023

Spotkanie Klubowe – 9.11.2023

Relacja z XVII Jesiennych Spotkań Rodzinnych

W dniu 21 października 2023 r. sobota członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszyli na XVII Jesienne Spotkanie Rodzinne organizowane przez KTK „ WAGABUNDA” Katowice. Trasa prowadziła przez Podlesie gdzie znajduje się piękny kamienny most łączący oba brzegi rzeki mlecznej zbudowany na przełomie XIX i XX wieku który jest najstarszym czynnym mostem w województwie i jest wpisany do rejestru zabytków. Na mecie na miejscu biwakowym w Rezerwacie przyrody w Lesie Murckowskim utworzonym w 1953 roku celem zachowania fragmentu lasu mieszanego w biurze zlotu każdy otrzymał kolorową naklejkę z miłym poczęstunkiem kawą i herbatką i coś słodkiego a przy ognisku można było upiec kiełbaskę. Odbyły się również konkursy sprawnościowe w których braliśmy udział.W bardzo miłej atmosferze spędziliśmy czas w towarzystwie koleżanek i kolegów z innych Klubów Rowerowych, śpiewając przy gitarze. Kolega Zenek Marciniak zajął I – miejsce a Ryszard Wojtal II – miejsce w konkursie sprawnościowym. Nasza drużyna zdobyła piękny PUCHAR za najliczniejszą grupę.

Relacja z Zakończenia Sezonu Kolarskiego 2023 przez KTK GRONIE

W dwudziestym piątym roku istnienia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zakończył swój kolejny sezon pracy w Bieruniu – mieście położonym kilkanaście kilometrów od Tychów. Zanim uczestnicy imprezy dotarli do mety w ogrodach Pubu “LEŚNA” wcześniej uczestniczyli w wycieczce rowerowej pod hasłem “Biesy, wojny i tajemnice książęcego dworu” prowadzonej przez pracownika Muzeum Miejskiego w Bieruniu. Jej trasa wiodła: przez okoliczne lasy z symbolicznymi mogiłami żołnierzy niemieckich poległych w 1945 roku podczas wyzwalania Bierunia przez wojska radzieckie; Bijasowice – osadę z 1360 roku, gdzie od połowy XVII wieku istniała założona przez Promnitzów  stadnina koni rasy śląskiej, a do dzisiaj  pozostały tam resztki dworu, stajni i oficyny mieszkalnej. W 2015 roku w pobliżu utworzono  mini-arboretum oraz Jajosty z farmą strusi. Była to już trzecia w takiej wersji wycieczka przybliżająca historię Bierunia i jego okolic. Na mecie przeprowadzono konkursy sprawnościowe, rozwiązywano krzyżówkę turystyczną “Bieruńską Trzynastką” oraz rozlosowano wśród posiadaczy co najmniej pięciu  naklejek – liści upamiętniających zakończenia sezonów kolarskich KTK GRONIE w poprzednich latach wielofunkcjonalnymi „kominami” w barwach i z logo Klubu. Zwycięzcy konkursów sprawnościowych zostali udekorowani medalami, a najmłodszy uczestnik, najliczniejsza rodzina i najliczniejsza grupa – pucharami. Było słonecznie lecz zimno. W imprezie uczestniczyło ponad 40 osób z Tychów, Katowic. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE 15 października oficjalnie zakończył SEZON KOLARSKI 2023.

Relacja Cezary Sawicki


Wyjazd na II Dzielnicowy Rajd Rowerowy organizowany przez Zarząd dzielnicy Ligota-Zadole – 14.10.2023

PLAKAT PROMUJĄCY IMPREZĘ

Wyjazd na XVII Jesienne Spotkanie Rodzinne organizowane przez Klub KTK Wagabunda Katowice – 21.10.2023

REGULAMIN RAJDU

Zakończenie Sezonu 2023 KTK GRONIE – 15.10.2023

SPOTKANIE KLUBOWE – 12.10.2023

Sprawozdanie z XIX „Europejskiego Dnia bez Samochodu” 2023

„Europejski Dzień bez Samochodu” w Polsce jest obchodzony od 22 września 2002 roku. Uczestniczymy już w nim po raz dziewiętnasty. W tym roku członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach włączyli się do tej proekologicznej europejskiej kampanii podczas organizowanego od 16 do 22 września 2023 roku przez Urząd Miasta Tychy „EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI”. Swój udział zaznaczyliśmy poprzez: prowadzenie wycieczek rowerowych w sobotę 16 i w środę 20 września opracowaną przez nas trasą „Tyskiej Pętli Rowerowej”. Każdy z uczestników tych wycieczek otrzymał specjalny Certyfikat uprawniający do otrzymania odznaki „TYSKA PĘTLA ROWEROWA”. W piątek – 22 września do południa, promowaliśmy wśród młodzieży szkolnej turystykę rowerową na zorganizowanym ogólnomiejskim „Kiermaszu Bezpieczeństwa” przy Urzędzie Miasta. Przeprowadziliśmy quiz inspiracją, którego była gra planszowa „TYCHY”,  o historii dawnej i współczesnej Tychów, atrakcjach urbanistycznych i przyrodniczych oraz osobach zasłużonych dla  Miasta. Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem a nagrodami były gry planszowe, smycze, mapy i przewodniki turystyczne. O naszych wycieczkach informowały plakaty miejskie. Kulminacją tego słonecznego dnia dla członków klubu były VII „Mistrzostwa Klubu w Bowlingu”. Oto wyniki współzawodnictwa:

w kategorii kobiet: I m. Ewa Kapuściok, II m. Beata Marcisz-Kotowska, III m. Mirosława Dyszkiewicz

w kategorii panów: I m. Krzysztof Kuc, II m. Dariusz Sztuka, III m. Wiesław Więckowski

oraz wieczorne spotkanie towarzyskie w …

Relacjonował Cezary Sawicki


Relacja z wyjazdu integracyjnego KTK GRONIE w okolice Ojcowa

Wystartowaliśmy w dniu 8.09.2023 roku spod napisu TYCHY ok.   godz.8.30 w 12 osobowej grupie. Przez Bieruń Nowy, most na Wiśle i dalej wałami Wisły do Mętkowa, gdzie po krótkim postoju na posiłek udaliśmy się w kierunku Babic i Wygięłzowa – do zamku Lipowiec. Z zamku Lipowiec kontynuowaliśmy jazdę w kierunku miejsca spotkania tj. Zajazdu Podzamcze w Sułoszowej. Na miejsce dotarliśmy ok. 16:30. Planowana trasa trochę się wydłużyła, gdyż  „zaplątaliśmy” się w lesie dzięki nawigacji Google. Niektórzy byli bardziej zmęczeni, ale za to z rekordami życiowymi (kol. Stasia – pokonała 105km w jeden dzień – GRATULUJEMY!) W tym bardzo sympatycznym i uroczym Zajeździe, po smacznym obiedzie i krótkim odpoczynku, wieczorem przy wspólnym stole prowadziliśmy długie przemiłe rozmowy przeplatane  wrażeniami z minionego dnia. W drugim dniu – sobotę – trasa prowadziła przez Dolinę Prądnika: minęliśmy Kościół  na  wodzie, Jaskinię Niedźwiedzią i Bramę Krakowską. Odwiedziliśmy zamek w Ojcowie a po odpoczynku przy zamku w Korzkwi. Przez Skałę wróciliśmy do Zajazdu w Podzamczu. Przejechaliśmy ponad 40 km w bardzo malowniczym i zróżnicowanym wysokościowo terenie. Po południu odwiedziliśmy – już pieszo – zamek w Pieskowej Skale. Słoneczna pogoda zachęcała wszystkich do integracji w ogrodach Zajazdu. W trzecim dniu – niedzielę, po śniadaniu wyruszyliśmy do Tychów. Przy dalej sprzyjającej pogodzie i fajnej  jeździe po 40  km zatrzymaliśmy się nad Zalewem Sosina w Jaworznie. Stąd przez Jaworzno Jeleń, Imielin, Lędziny po kolejnych 40 kilometrach we wspaniałej i koleżeńskiej atmosferze dotarliśmy do mety i końca naszej Imprezy Integracyjnej. Dziękujemy wszystkim 17 -tu uczestnikom za  bezpieczną jazdę i fajnej atmosferę. Do zobaczenia na trasie!

Relacjonował: Jan Nogalski


Przejazd trasą Tyskiej Pętli Rowerowej – 16.09.2023 (sobota) oraz 20.09.2023 (środa)

Jesienny Rajd Integracyjny (Dolinki Krakowskie) – 8.–10.09.2023

Spotkanie klubowe – 14.09.2023

Relacja z Miejskiego Rajdu Rowerowego „Śladami Powstańców Śląskich” 2023

15.08.2023 roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach po raz dziesiąty zorganizował Miejski Rajd Rowerowy „Śladami Powstańców Śląskich”. Tegoroczny rajd miał podobny charakter jak w roku poprzedniego z tym, że w odwiedzanych punktach były już umieszczone pamiątkowe tablice. Trasa nie prowadziła do miejsc historycznych związanych z powstaniami śląskimi, ale tam gdzie 20.03.1921 roku odbywało się głosowanie podczas PLEBISCYTU: za przyłączeniem Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej lub pozostaniem w granicach Niemiec. W jego wyniku w Tychach za Polską opowiedziało się ponad 83% głosujących,  podobnie w okolicznych wsiach (obecnie dzielnicach naszego miasta) i 16.07.1922 roku Tychy administracyjnie przyłączono do Polski. Rajd rozpoczął się na placu Wolności w Tychach przy ufundowanym przez mieszkańców w 1930 roku pomniku „Powstańca Śląskiego”. Po zapaleniu pod pomnikiem symbolicznego znicza  uczestnicy udali się w 30-to kilometrową trasę. Idea upamiętnienia tych miejsc wyszła od dr Wojciecha Schaffera – historyka związanego z Tychami. Turyści kolarze odwiedzili:  Wilkowyje,  Jaroszowice, Urbanowice, Cielmice, Paprocany i wrócili do Tychów na ulicę  Damrota 35 pod odrestaurowany budynek dawnej Restauracji „U Strzeleckiego”, gdzie na jego frontowej ścianie znajduje się pamiątkowa tablica wykonaną przez tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, która obrazuje procentowy rozkład głosów oddanych za Polską i za Niemcami oraz  wskazuje ciąg przyczynowo – skutkowy: plebiscyt – III powstanie śląskie – decyzję Rady Ambasadorów – przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Każdy otrzymał okolicznościową naklejkę. Pucharami ufundowanymi przez MCK w Tychach wyróżniono: najstarszego uczestnika – Daniela Kowalczyka i najmłodszą uczestniczkę – Heleną Śmigulec z Opola oraz najliczniejszą grupę – Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Wagabunda” z Katowic.

Relacjonował Cezary Sawicki


Przejazd „Tyską Pętlą Rowerową” – 12.08.2023

RELACJA Z PODSUMOWANIA PROJEKTU „AKTYWNE MIASTA 2023″

RELACJA Z RAJDU UECT – HISZPANIA 2023

Wzorem lat ubiegłych Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach wraz z innymi członkami PTTK z całej Polski uczestniczył w XVII Międzynarodowym Zlocie Turystów Kolarzy (UECT) w dniach 1-7.07.2023 roku w Hiszpanii. Miejscem – stałą bazą wypadową była Plasencia – czterdziestotysięczne średniowieczne miasteczko położone w górzystym terenie – około 250 km na południe od Madrytu. Do pokonania mieliśmy ponad 2800 km autokarem w jedną stronę a cały przejazd na zlot zajął nam 5 dni. W  Niemczech, w mieście  Friedrichshafen zwiedziliśmy Muzeum Sterowców Zeppelin a w niedalekim Lindau – nocowaliśmy. Miasteczko to znajduje się nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie kąpiel w jeziorze była niebywałą atrakcją w naszej podróży. Organizatorzy  przygotowali uczestnikom zlotu na każdy dzień warianty oznakowanych tras o długościach: od 40 do 120 km. Łatwych tras nie było. Podjazd pod górę ciągnął się nawet przez cztery kilometry ale za to satysfakcja przy zjeździe była niepowtarzalna. Najbardziej osłabiały nas upały – temperatury sięgały 40 st. Celsjusza. Wiadomo, że Hiszpanie od godziny 14 do 17 ukrywają się przed upałem – mają sjestę, a tylko turyści nie tracą tego czasu. Wielką atrakcją była wycieczka do Madrytu. Przepiękna architektura 3,5 milionowej  stolicy Hiszpanii pozostanie na długo w pamięci. Dodam, że w Plasencii po każdym powrocie ze szlaku mieliśmy możliwość napić się „czegoś” zimnego i schłodzić się w klimatyzowanej hali przy kempingu. Wieczorami do godziny 23.00 odbywały się w niej różne imprezy, podczas których mogliśmy poznać miejscowy folklor. Droga powrotna do Tychów prowadziła przez miasto Avinion we Francji, gdzie fotografowaliśmy się na tle osławionego przez Ewę Demarczyk fragmencie mostu na Rodanie oraz widzieliśmy XIV-wieczny pałac papieski, a w Niemczech, podczas dziewięciogodzinnej przerwy w podróży, wieczorem zawitaliśmy do Norymbergii. Spacerowaliśmy  uliczkami Starego Miasta, mijaliśmy dom Albrechta Durera – niemieckiego artysty malarza, który w latach 1509 – 1528 tworzył  tam swoje dzieła. Nasze rowery jak zawsze odpowiednio zabezpieczone były transportowane w przyczepie za naszym autokarem. Kolejne Zloty UECT mają się odbyć w 2024 roku w Portugalii a w 2025 roku we Francji.

Relacjonowała::Barbara Lipowska

INAUGURACJA

MADRYT

Relacja z IV Klubowego Rajdu Pamięci

22 Lipca 2023 roku w sobotę odbył się IV Klubowy Rajd PAMIĘCI dla upamiętnienia byłych członków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach. Rajd rozpoczął się przy napisie „TYCHY” ZNAJDYJĄCY SIĘ W POBLIŻU Urzędu Miasta Tychy. Na cmentarzu Komunalnym Wartogłowiec zapalono znicze z naklejką Klubu KTK GRONIE na grobie kolegi wieloletniego członka KTK GRONIE Ewalda Bereski i jego żony, oraz odwiedziliśmy grób sławnego Kolarza Olimpijczyka Reprezentanta Polski Zygmunta Hanusika. Następnie trasa odbyła się na Cmentarz do Świerczyńca na którym zapalano znicz na grobie naszej Koleżanki Ireny Furman. Później udaliśmy się przez Stary Bieruń na Cmentarz Komunalny w Bieruniu gdzie spoczywa Kolega Andrzej Kluska zapalono znicz i pozdrowiono go dzwonkami. Organizując tego rodzaju Rajd chcemy zachować w pamięci wspomnienia o naszej koleżance i kolegach którzy tworzyli historię naszego Klubu.

rel. T. Skibicka


Podsumowanie akcji „Aktywne Miasta 2023” – 29.07.2023

X Miejski Rajd Rowerowy „Śladami Powstańców Śląskich – 15.08.2023

WYJAZD NA IV RAJD PAMIĘCI – 22.07.2023

Przejazd Tyską Pętlą Rowerową – 5.08.2023

Informacja

Wcześniejsze zapisy nie obowiązują


RELACJA Z WYCIECZKI NA ZAPORĘ W PORĘBIE

W niedzielę 11.06.2023 o godzinie 9:10 spod PIRAMIDY w grupie 6 osobowej Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE udał się na wycieczkę na ZAPORĘ w Porębie. Trasa przez las do tzw rury przez Studzienice, Jankowice do Pszczyny, gdzie zaliczyliśmy lody. Następnie obok ZAGRODY Żubrów wjechaliśmy na nową ścieżkę rowerową, (jeszcze jest nie ukończona) ale dało się się świetnie przejechać. W Łące kościółek św. Mikołaja, następnie na ZAPORĘ. Po drodze do domu odwiedziliśmy BAŻANTARNIĘ. Górka przed Bażantarnią jest ciężka do podjazdu może dlatego, że nazywa się GOLGOTĄ. Następnie przez Czarków i Radostowice przez las do Kobióra i Tychów  = 55km. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE  zaprasza wszystkich chętnych na wycieczki (bez wpisowego)
relacja: Antonina mazurek

XXV OGÓLNOPOLSKI RODZINNY RAJD ROWEROWY – 24.06.2023

Relacja z XXV Święta ROWERU oraz IV OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU ROWERÓW SKŁADANYCH”

Tegoroczne XXV Święto ROWERU oraz IV OGÓLNOPOLSKI ZLOT ROWERÓW SKŁADANYCH odbywał się pod hasłem „Kręcimy dla Tychów” czyli zachęceniu wszystkich do udziału w czerwcowym ogólnopolskim współzawodnictwie o tytuł „Aktywnego Miasta”. W tym celu wiele osób zainstalowało w swoich telefonach aplikację „AKTYWNE MIASTA”, za pomocą której odbywa się indywidualne zliczanie przejechanych rowerem kilometrów. Już tradycyjnie patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Tychy. Impreza odbyła się zgodnie z programem. Start i meta znajdowały się w Parku Miejskim Solidarności pod tzw. „Żyrafą”. 12-to kilometrowa trasa wiodła nowo powstałymi ciągami ścieżek rowerowych w taki sposób, aby pokazać mieszańcom Tychów warianty bezpiecznego poruszania się po mieście. Czołówkę parady rowerowej otwierały „składaki”  oraz  rowery nietypowe. Oficjalnie do udziału w imprezie zarejestrowało się 71 rowerzystów. Gościliśmy miłośników dwóch kółek z Żor, Bielska Białej, Katowic, Mysłowic, Sosnowca oraz tyskie rodziny z dziećmi. Szacujemy, że w tegorocznym Święcie ROWERU  uczestniczyło około 100 osób, gdyż wielu nie chciało sformalizować swojego udziału. Na mecie przeprowadzono rowerowe konkursy sprawnościowe w kategorii tzw. „składaków” oraz innych rowerów: wyścig „ŻÓŁWI”, łamanie „RAMY” składaka, rozstrzygnięto współzawodnictwo na NAJCIEKAWIEJ UDEKOROWANY składak, NAJSTARSZY składak produkcji ROMETU, najliczniejszą Rodzinę. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności jazdy rowerem na przygotowanym przez organizatorów Rowerowym Torze Przeszkód. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni pucharami, medalami, grami planszowymi „TYCHY” i drobnymi upominkami  ufundowanymi przez Urząd Miasta Tychy oraz  KTK GRONIE. Najstarszym składakiem, bo z 1973 roku o nazwie „SOKÓŁ” produkcji Rometu przyjechał pan Łukasz, a najciekawiej udekorowanym marki „WIGRY 3” pani Marzena. Zachęcamy wszystkich do poznawania Tychów i  historii miasta oraz  zdobywania  odznaki krajoznawczej  „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” – szczegóły www.gronie.org.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Relacjonował Cezary Sawicki


RELACJA Z WYCIECZKI DO KATOWIC

W sobotę  03 06 2023 Klub Turystyki Kolarskiej w 7 osobowej grupie wybrał się na wycieczkę nie do MARYJKI na BRANICY lecz do KATOWIC Zespołu Szkół Ogólnokształcących im Mikołaja Kopernika  Nr 1, która obchodzi JUBILEUSZ 125 – lecia . Mieliśmy więc możliwość wejścia do obiektu szkoły i utrwalić nasza grupę pod pomnikiem M. Kopernika na fotografii oraz inne pamiątki związane z tą dostojną OSOBĄ. Nadmienić należy, że zmiana planu została przegłosowana i tak 6 osób była za 1 osoba na nie. Pogoda dopisała, trasa przebywała trochę szosą trochę ścieżkami rowerowymi oraz lasem i w sumie wyniosła 54 km. Wszyscy byli zadowoleni.  Wycieczka do Maryjki na Branicy  zostanie zaproponowana w innym terminie na którą;zaprasza Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE.
relacja: Antonina Mazurek

RELACJA Z WYCIECZKI DO MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWCACH

W dniu 28 05 2023 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE /niedziela/ wybrał się na wycieczkę w 9 osobowej grupie  do MUZEUM POŻARNICTWA w MYSŁOWICACH / w niedzielę jest wstęp wolny /. Trasa była urozmaicona przez pola i lasy ale też trzeba było pokonać  kilka górek. Odwiedziliśmy SZYB WILSON w drodze na NIKISZ, gdzie zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek z konsumpcją  napojów, lodów i przepysznych deserów.
Pogodę mieliśmy w sam raz na rower. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprasza wszystkich chętnych na wycieczki, które są bezpłatne.
RUCH to ZDROWIE a ZDROWIE to ŻYCIE !!!
relacjonowała: A. Mazurek

RELACJA Z WYCIECZKI DO GOCZAŁKOWIC ZDROJU

W dniu 27 05  2023 Klub Turystki Kolarskiej GRONIE wybrał się na wycieczkę rowerową do GOCZAŁKOWIC  ZDROJU  w małej grupie 7 osobowej .  Trasa była łatwa  i w dużej części prowadziła przez las. Pogoda dopisała a to najważniejsze dla rowerzysty. W drodze powrotnej zaliczyliśmy  RYNEK w PSZCZYNIE i nie obyło się bez konsumpcji lodów. Klub Turystyki Kolarskiej  GRONIE zaprasza wszystkich chętnych na nasze wycieczki, które są bezpłatne.
RUCH to ZDROWIE a  ZDROWIE to  ŻYCIE !!
relacjonowała; A. Mazurek

WYCIECZKA DO „MARYJKI NA BRANICY” – 3.06.2023

WYCIECZKA NA ZAPORĘ W ŁĄCE – 11.06.2023

WYCIECZKA NA „SMUTNĄ GÓRĘ” – 10.06.2023

SPOTKANIE KLUBOWE – 1.06.2023

Relacja z Inauguracji „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ” 21.05.2023

Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach w swoje 25 lecie istnienia opracował miejski 27 kilometrowy szlak rowerowy, którego początek i koniec znajdują się przy napisie „TYCHY” na Al. Niepodległości, czyli tworzy pętlę stąd jego nazwa: „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” w skrócie „TPR”. Jest to trasa łatwa i dostępna dla całych rodzin, która pozwala poznać historię, zabytki oraz walory krajoznawcze miasta. Każda osoba, która przejedzie całą trasę i udokumentuje ten fakt otrzyma rejestrowany imienny certyfikat, pamiątkową naklejkę oraz prawo do nabycia Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK pod nazwą „TYSKA PĘTLA ROWEROWA”. Regulamin „TPR”, plan i opis trasy, wykaz punktów kontrolnych oraz plik do zainstalowania w telefonie komórkowym umieszczone są na stronie www.gronie.org. Tam też znajduje się wykaz certyfikatów osób, które przejechały „TPR”. Wśród 38 miejsc ważnych dla miasta, w 16 tu z nich każdy musi fotograficznie potwierdzić swoją obecność. Ich historię opracowano wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach. 21.05.2023 roku o godz.10:00 nastąpiła inauguracja „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ” ROWEROWEJ”, w której uczestniczyło czterdziestu pięciu rowerzystów. Poznali oni symbolikę pomnika popularnie zwanego „Żyrafą”, odwiedzili „Tychowski młyn elektryczny”, byli przy kapliczce „Boża Męka” z 1730 roku, poznali przyczynę bytności wydr na tyskim Rynku. Oczywiście nie ominęli obu tyskich browarów i największych świątyń miasta. Dowiedzieli się skąd płynie solanka w tyskiej tężni i ciepło w basenach „Tyskiego Parku Wodnego”. Dlaczego powstało Jezioro Paprocańskie i Huta Paprocka? Kto gościł w zameczku myśliwskim Promnice? Gdzie w 1921 roku w Tychach i Paprocanach głosowano za przyłączeniem ich do Polski? „Spotkali” także projektantów nowych Tychów. Na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe naklejki oraz jubileuszowe smycze KTK GRONIE. Jeszcze w tym dniu na stronie KTK GRONIE pojawił się wykaz z pierwszymi certyfikatami „TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ”. Niebawem ma być dostępna odznaka „TYSKA PĘTLA ROWEROWA” dla posiadaczy certyfikatów.TYCHY kolejny raz biorą udział w ogólnopolskim współzawodnictwie w ramach projektu „AKTYWNE MIASTA”. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE opracowując trasę w postaci pętli proponuje wszystkim mieszkańcom Tychów udział w tym współzawodnictwie. Liczy się każdy przejechany kilometr, ale przy tym istnieje też okazja do poznania piękna naszego MIASTA.
Zapraszamy do „kręcenia” w naszym GRONIE

Relacjonował: Cezary Sawicki


XXV ŚWIĘTO ROWERU oraz IV OGÓLNOPOLSKI ZLOT ROWERÓW SKŁADANYCH – Tychy 4.06.202

REGULAMIN

ZASADY PORUSZANIA SIĘ KOLUMNY ROWEROWEJ

WYCIECZKA DO MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH – 28.05.2023

WYCIECZKA DO GOCZAŁKOWIC ZDROJU – 27.05.2023

RELACJA Z WYCIECZKI DO MINI ARBORETUM

W dniu 20 05 2023 w sobotę spod napisu TYCHY wyruszyliśmy na wycieczkę do MINI ARBORETUM w Bieruniu Nowym w maluśkiej grupie 5 osobowej. Przykra sytuacja, że niema chętnych do dbania o zdrowie ” bo ruch to zdrowie „.Trasa była bardzo łatwa zero górek a w połowie trasy powrotnej  zaświeciło nam słoneczko. W sumie wydłużyliśmy trasę o 6 km czyli trasa w dniu dzisiejszym wyniosła 41 km.  Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Do zobaczenia 21.05.2023 w niedzielę na KLUBOWEJ INAUGURACJI 25 – lecia  KLUBU TURYSTYKI KOLARSKIEJ  GRONIE. Zapraszamy chętnych na nasze wycieczki, które ogłaszane są na facebooku oraz na portalu miasta Tychy a także na naszej stronie klubowej Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy | Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy. Mile widziani są nasi SYMPATYCY i liczymy na nowe OSOBY.

relacjonowała Mazurek Antonina

WYCIECZKA DO MINI ARBORETUM – 20.05.2023

INAUGURACJA TYSKIEJ PĘTLI ROWEROWEJ – 21.05.2023

RELACJA Z WYJAZDU NA ZAGŁĘBIOWSKĄ MASĘ KRYTYCZNĄ

W dniu 03 05 2023 /środa/ Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszył do Sosnowca na ZAGŁĘBIOWSKĄ MASĘ KRYTYCZNĄ w grupie 6 osobowej lecz z przykrością trzeba zaznaczyć, że 1 osoba musiała się wrócić /poważna usterka przerzutki/. Od rana padało lecz w południe pogoda się poprawiła i chociaż nie było upału to na rower w sam raz. Trasa nie była łatwa przez pola i las omijając Lędziny ze względu na remont drogi. Trzeba było pokonać kilka górek tam i z powrotem. Najważniejszy to ruch dla zdrowia. Trasa wyniosła 85 km. GRONIE zaprasza na najbliższe wycieczki klubowiczów oraz sympatyków.
opracowała Antonina Mazurek

RELACJA Z WYCIECZKI DO BUJAKOWA

W niedzielę 30.04.2023 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszył na wycieczkę do OGRODU BOTANICZNEGO w Bujakowie . Grupa liczyła 13 osób + koleżanka, która wyjechała wcześniej i czekała na nas w ogrodzie. Pogoda dopisał lecz nie było łatwo trasa uciążliwa / dużo górek/. W ogrodzie piliśmy kawę i zajadaliśmy bardzo dobre ciasto a  te dobre rzeczy zawsze można kupić u pani GOSPOSI. Trasa wyniosła 61 km. Klub zaprasza na wycieczki klubowiczów oraz sympatyków.
relacja – Antonina Mazurek

Relacja z II Rajdu Rowerowego „MIĘDZY SZYBAMI” Lędziny 6.05.2023

Dla uhonorowania pokoleń górników fedrujących w kopalniach ziemi Lędzińskiej Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy oddziale PTTK w Tychach  w dniu 6 maja 2023 r. zorganizował  po raz drugi Rajd Rowerowy „MIĘDZY SZYBAMI”.  Honorowy patronat imprezy objęła Burmistrz Miasta Lędziny, a organizację wsparła  Dyrekcja KWK „Piast-Ziemowit”. Trasa rajdu wiodła spod czynnych szybów kopalni „Ziemowit” do miejsc po byłych szybach górniczych na ziemi Lędzińskiej. Miłośnicy rowerów, podobnie jak w roku poprzednim – na początku imprezy zwiedzili Izbę Tradycji byłej Kopalni „ Ziemowit”. W tym unikalnym miejscu prezentowana jest historia górnictwa na ziemi Lędzińskiej, pamiątki związane z pracą  górników i ich  tradycją , stroje galowe i ubiory robocze. Dodatkowo każdy mógł wirtualnie zwiedzić podziemia Ruchu „Ziemowit”. Następnie pod eskortą policji, ochotniczej straży pożarnej w Lędzinach oraz członków KTK GRONIE wszyscy wyruszyli w paradzie rowerowej na trasę Rajdu. Prowadziła ona obok bramy sprzedaży drobnicowej Ruchu „Ziemowit”, hałdy , przez  Starą Gać – gdzie istniał  szyb „Hołdunów”, aż do miejsca gdzie rozpoczęła się historia górnictwa w Lędzinach czyli w rejon starej Kopalni „Piast” i do mety na Placu Farskim w Lędzinach. Na trasie  prezes KTK GRONIE Cezary Sawicki po przez megafon na bieżąco wspierał uczestników rajdu oraz opowiadał o mijanych obiektach. Historię szybu „Hołdunów” i szybów „Piast”  w miejscach ich istnienia przedstawiał komandor Rajdu Krzysztof Kuc. Na terenie po byłej Kopalni „Piast”  przy fragmencie koła z wieży szybowej dla uhonorowania  pokoleń górników tej Ziemi zapalono symboliczny znicz .  Niestety aura  w tym roku nie sprzyjała, bo padał deszcz.  Ale za to, na mecie w  Pubie Art  czekała gorąca grochówka. Mimo tej pogody  przeprowadzono dla dzieci konkurs  „Jazdy Żółwia” oraz każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę w konkursie krajoznawczym o Regionie rozwiązując dedykowaną na tą  imprezę krzyżówkę przygotowaną przez pana Józefa Loskę. Wyróżniono spośród rowerzystów:  Najstarszego i Najmłodszego Uczestnika oraz  Najliczniejszą Rodzinę. Nagrodami były rzeźby górnicze, medale oraz monografia o Kopalni „Piast”  Rafała Buli. Ponieważ prognoza  pogody na ten sobotni dzień nie była zachęcająca, to tym bardziej należy docenić udział około 50-ciu rowerzystów – „twardzieli” w różnym wieku w tegorocznej  imprezie.

Relacjonował Krzysztof Kuc


RELACJA Z RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO DO MIKOŁOWA

W dniu 29.04.2023 r. w sobotę Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wybrał się na RODZINNY RAJD ROWEROWY do Mikołowa. Zapisało się 11 osób ale na start przyjechało 6, które nie przestraszyły się pogody. Deszczyk troszeczkę pokropił kiedy wyszliśmy z domu ale to by było na tyle.  Rajd był bardzo urozmaicony , prowadził go „O Rety Team”. W przerwach były zagadki przyrodnicze a dobre odpowiedzi były nagradzane. Meta była na górce w Karczmie gdzie czekały na nas kiełbaski, owoce i mnóstwo wody. Klub został nagrodzony zestawem gadżetów rowerowych za nasze ładne zielone garniturki. Cała trasa wyniosła 50 km. GRONIE zaprasza na wycieczki członków KLUBU oraz sympatyków.

SPOTKANIE KLUBOWE – 11.05.2023

WYJAZD NA ZAGŁĘBIOWSKĄ MASĘ KRYTYCZNĄ – 3.05.2023

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO W BUJAKOWIE – 30.04.2023

WYJAZD NA II RAJD „MIĘDZY SZYBAMI” – 6.05.2023

Wyjazd na rajd do Paniówek – 7.05.2023

REGULAMIN RAJDU

RELACJA Z RAJDU „CATENY BYTOM” – 22.04.2023

W dniu 22.04.2023 r. (sobota) odbyła się wycieczka rowerowa do miejscowości Chorzów Stary „DOLINKA GÓRNIKA”, gdzie odbyło się Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego organizowane przez Klub Rowerowy CATENA Bytom. Dolinka Górnika to piękne tereny rekreacyjne, położone w północnej części Chorzowa, do której przylegają Żabie Doły w pobliżu granic z Bytomiem i Piekarami Śląskimi. Po drodze na spotkanie zaliczyliśmy obiekt Planetarium Śląskie w Parku Chorzowskim. Na mecie spotkaliśmy się z kolegami i koleżankami z innych klubów rowerowych i braliśmy udział w konkursach. Koleżankom się trochę nie udało zdobyć wyróżnienia  w Łapaniu Kija, ale kolega Ryszard Wojtal zajął I miejsce w konkursie „Jazda Żółwia”.  W kategorii Najliczniejsza Grupa zajęliśmy 1 miejsce i do domu wróciliśmy z Pucharem I Dyplomem w pięknej wiosennej pogodzie.

opr. Teresa S.


Relacja z Rajdu Kolarskiego „Witaj Wiosno 2023” – 16.04.2023

W dniu 16.04.2023r odbył się wyjazd KTK GRONIE do Rybnika Kamień, gdzie Komisja Turystyki Kolarskiej o/PTTK w Rybniku zorganizowała Rajd Kolarski „Witaj Wiosno 2023”. Zbiórka chętnych na wyjazd była wyznaczona na parkingu przed Biedronką ul. Bielska 132 w Tychach. O godz. 08:30 odbył się wyjazd chętnych, których uzbierało się 17 – turystów kolarzy. Pogoda słoneczna, najważniejsze że nie było ani zbyt zimno i nie było też deszczu. Wycieczka prowadziła przez Kobiór, Gostyń, Orzesze, Bełk, Stanowice, Przegędzę i do celu na tereny wokoło baru „Stodoła” w Rybniku. Turystów kolarzy było dużo a najwięcej z Żor. Były konkursy, ognisko na którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę czy to swoją, czy też zakupioną w barze. Miła atmosfera udzielała się wszystkim, można było też spotkać wielu znajomych których widzi się rzadziej. Po mile spędzonym czasie nastał czas powrotu który nastąpił przez Szczejkowice, Palowice, Woszczyce, Królówkę, Zgoń, Gostyń i każdy szczęśliwie i bezpiecznie wrócił do swojej miejscowości i do domu.

opr. Jacek Kotowski


WYCIECZKA DO GOCZAŁKOWIC ZDROJU – 23.04.2023

WYJAZD NA RODZINNY RAJD ROWEROWY MOSIR MIKOŁÓW – 29.04.2023

WYJAZD NA RAJD „CATENY” BYTOM – 22.04.2023

Spotkanie w „Tęczy” – 19.04.2023

Dom Kultury ” TĘCZA” oraz Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Tychach zaprasza 19 kwietnia na godzinę 17.30 na opowieści o ekstremalnym trekkingu przez pustkowia Islandii. Prelegentami i gośćmi będą Harcerze z 42 Drużyny Wędrowniczej z XIV Szczepu Harcerskiego z Katowic.
Wstęp bezpłatny szczegóły na plakacie.
Serdecznie zapraszamy.

WYJAZD NA RAJD KOLARSKI „WITAJ WIOSNO” – 16.04.2023

REGULAMIN RAJDU

II RAJD ROWEROWY „MIĘDZY SZYBAMI” – 6.05.2023

REGULAMIN RAJDU

Relacja z XVII Wiosennych Spotkań Rodzinnych – 1.04.2023

W dniu 1 go kwietnia mimo nienajlepszej pogody, wyjechaliśmy 14 osobową grupą z Tychów na XVII Wiosenne Spotkania Rodzinne organizowane przez Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej      ,, Wagabunda” z Katowic. Trasa prowadziła z Tychów poprzez  dzielnice Katowic na metę na lotnisku Muchowiec. Na mecie w ramach wpisowego otrzymaliśmy słodki upominek oraz naklejkę okolicznościową. Komandor Rajdu przeprowadził quiz z tematyki krajoznawczej. Niestety, naszym klubowiczom się nie poszczęściło. Podczas podsumowania okazało się, że jesteśmy najliczniejszą  grupą i zdobyliśmy pierwszy w tym roku Puchar ,,DLA NAJLICZNIEJSZEJ DRUŻYNY ‘’. W imprezie udział wzięły jeszcze inne Kluby – ,,Huzy” Gliwice, ,,Catena” Bytom oraz kilka osób niezrzeszonych. Czas szybko mija i trzeba było wracać do swoich domów. Pogoda nas nie rozpieszczała i niestety zmoknęliśmy co nieco. Wyjazd możemy uważać za udany, miło spędziliśmy czas nie tylko w swoim ,,Gronie”.

Foto i tekst – Ryszard W.


Spotkanie klubowe – 13.04.2023

RELACJA Z „32 TOPIENIA MARZANNY NA GICHCIE”

W dniu 25.marca 2023 odbyła się wycieczka rowerowa do miejscowości Żory – Park Piaskownia, gdzie odbyło się 32 Topienie Marzany na Gichcie org. przez Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS”  Żory. Trasę wyjazdu rozpoczęliśmy z Tychów i prowadziła przez Kobiór – Gostyń –  Królówkę – Woszczyce – Park Piaskownia w Żorach miejsce które jest związane z byłą Hutą Waleska i z powrotem. W tej części Śląska Hutnictwo rozwijało się już od XVIII wieku. Huta „Waleska” działała kilkadziesiąt lat, pracowały tutaj dwa wielkie piece i odlewnia żelaza. Nazwę wzięła od imienia córki właściciela - jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców ówczesnych – Franciszka Wincklera. Obok Gichty przebiega Szlak Początków Hutnictwa, prowadzący z Żor, przez Szczejkowice, do Rybnika. Krzyżują się tu także liczne ścieżki rowerowe, pozwalające poznać uroki „Pojezierza Palowickiego”. Organizatorzy przygotowali Konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę” i konkurs strzelania oraz konkurs zręcznościowy i sprawnościowy w których wzięliśmy udział. Był również wspaniały poczęstunek kiełbaski które można było przygotować na grillu oraz gorące napoje. Po zakończeniu konkursów odbyło się uroczyste spalenie Marzany które były wykonane z ekologicznych materiałów. Grupa szczęśliwie powróciła do swoich domów wspaniale zrelaksowana miłą wycieczką.

Opracowała TS.


WYJAZD NA XVII WIOSENNE SPOTKANIA RODZINNE – 1.04.2023

REGULAMIN RAJDU

Relacja z XXV Rozpoczęcia Sezonu Kolarskiego – BIERUŃ 2023

Tegoroczne – już XXV Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego przez członków i sympatyków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE odbyło się  po raz drugi w Bieruniu – w ogrodach Pubu “LEŚNA”. Ponieważ Bieruń jest oddalony od Tychów o kilkanaście kilometrów, więc już o 8:15 Przodownik Turystyki Kolarskiej kol. Adam Kapuściok z grupą rowerzystów  wyruszył spod napisu “TYCHY” na bieruński Rynek, gdzie przy studni z Utopcami czekał na nich przewodnik miejski Piotr Knapczyk. Stąd o 9:00 rozpoczęło się rowerowe poszukiwanie Utopców. Bieruń to miasto, z którego wywodzi się wiele ludowych podań, mówiących o tajemniczych Utopcach. Według wierzeń to duchy zrzucone z nieba, zamieszkujące podmokłe okolice. Szczególnie dogodnym miejscem dla ich bytowania były pobliskie mokradła   i nieistniejący już Wielki Staw Bieruński. Z licznych bajek, legend i podań możemy dowiedzieć się, że w tym Żabim Kraju”  potrafiły one przyjmować różne postacie zwierząt, ludzi, półludzi oraz elementów przyrody nieożywionej. Dla upamiętnienia tych  wierzeń i bogatej kultury ludowej, na bieruńskim Rynku wybudowano studnię z rzeźbami Utopców w różnych postaciach: Starego i Młodego Utopca oraz Kaczki. Rowerowy „spacer” pozwolił poznać walory przyrodnicze Bierunia. Śledziliśmy oznaki budzącej się wiosny w czym pomagała nam miejscowa  Pani biolog. Na metę przyjechało 45-ciu rowerzystów. Każdy otrzymał pamiątkową „wiosenną” naklejkę i słodkiego wafelka. Wspólnie bawiono się  w konkursach sprawnościowych na “Rowerowym Torze Przeszkód” oraz  „Jeździe Żółwia”, gdzie zwycięzcy otrzymali okolicznościowe medale. Były też puchary dla  “Najliczniejszej Drużyny” –  Klubu ,,Wagabunda” z Katowic,  “Najliczniejszej Rodziny”, “Najmłodszego Uczestnika” i „Najstarszego Uczestnika”. Ciepły i słoneczny dzień sprzyjał wszystkim. W ogrodach Pubu „LEŚNA” tego 19 marca można było dobrze się bawić, wypoczywać oraz  kupić różne smakołyki serwowane przez jego właścicieli.

Relacjonowała Beata Marcisz-Kotowska


32 TOPIENIE MARZANNY NA GICHCIE – 25.03.2023

REGULAMIN RAJDU

PROGRAM ZLOTU INTEGRACYJNEGO – 12.05. – 14.05.2023

XXV ROZPOCZĘCIE SEZONU – 19.03.2023

SPOTKANIE KLUBOWE – 9.03.2023

Sprawozdanie z XIV Rajdu Walentynkowego KTK GRONIE Tychy – 14.02.2023

Mieszkańcy Bierunia Starego są już przyzwyczajeni do widoku rowerzystów, którzy każdego 14 lutego przybywają do jedynego w województwie śląskim sanktuarium świętego Walentego. Bo tutaj w pobliżu XVII – wiecznego drewnianego kościółka zwanego potocznie „Walencinkiem” znajdowała się meta tegorocznego już „XIV Rajdu Walentynkowego” organizowanego przez Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach. Rozstrzygnięto okolicznościowe konkursy: na „Najciekawiej udekorowany rower” bioracy udział w imprezie oraz na „Walentynkę”. Symboliczne nagrody otrzymały koleżanki Ewa Kapuściok i Teresa Hezner.

Zanim trzydziestu uczestników Rajdu dotarło do mety, wcześniej zgodnie z tradycją tej imprezy zwiedzono jeden z tyskich zakładów pracy. Tym razem odwiedzono zajezdnię Tyskich Linii Trolejbusowych sp. z o.o. , gdzie zapoznano się  z funkcjonowaniem transportu trolejbusowego w  Tychach -  jednym z trzech takich miast w Polsce.

Dodatkową atrakcją była wizyta w Bieruńskim Centrum Kultury „Jutrzenka”, gdzie odbywał się wernisaż  bieruńskiego rzeźbiarza Jarosława Jasińskiego. Kontakt z artystą, poznanie jego techniki pracy z gliną było dla każdego niezwykłym przeżyciem.

Po oficjalnym zakończeniu Rajdu już każdy sam zwiedzał odrestaurowanego „Walencinka” a na odpustowych straganach kupował  słodkości dla swoich ukochanych. Jak w poprzednich latach i tym razem mogliśmy pedałować po bezśnieżnych drogach.

Do zobaczenia za rok.

Relacjonował Cezary Sawicki

Sprawozdanie Zarządu KTK GRONIE za 2022 rok

Niniejszy dokument Zarządu Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach jest
sprawozdaniem dwóch Zarządów, a mianowicie wybranego 17.01.2017 roku z prezesem Cezarym Sawickim,
viceprezesem i jednocześnie sekretarzem Antoniną Mazurek oraz skarbnikiem Teresą Kściuk oraz
Zarządu wybranego na obecną VII kadencję w dniu 8.09 2022 roku w składzie Cezary Sawicki – prezes,
Zbigniew Wojciechowski – viceprezes ds. programowych, Antonina Mazurek – sekretarz, Beata Marcisz
-Kotowska – skarbnik i Barbara Lipowska – członek Zarządu.
Głównym celem obu Zarządów było i jest takie organizowanie imprez rowerowych dla swoich członków
oraz innych osób by promować turystykę rowerową, miasto Tychy oraz zachęcać wszystkich do poznawania
kraju i historii Polski. A przy tym stwarzać klimat wzajemnej życzliwości i integracji członków Klubu nie
zapominając o upowszechnianiu zdrowego stylu życia.
Po okresie pandemii i ograniczeniach w minionym roku zrealizowaliśmy wszystkie imprezy z naszego
planu na 2022 rok. Ogółem zorganizowano 39 wycieczek, w których wzięło udział 567 osób z czego 33 odbyły
się na terenie województwa śląskiego z 543 uczestnikami, pozostałe to wyprawy wielodniowe po Polsce
oraz jeden wyjazd dla 40 osób na tygodniowy Zlot UECT – Turystów Kolarzy z całej Europy do Holandii,
w którym oprócz członków KTK GRONIE uczestniczyli inni członkowie PTTK z całej Polski.
10 naszych imprez miało charakter ogólnodostępny, a 5 – charakter zamknięty w celu integracji członków
Klubu. Członkowie Klubu w 2022 roku zdobyli 52 odznaki turystyki kwalifikowanej KOT, 192 odznaki
krajoznawcze ogólnopolskie oraz 260 odznak krajoznawczych regionalnych.
Wzbogacono kalendarz imprez Klubu o nową ofertą programową, którą jest „Rajd Między Szybami”
do miejsc po byłych szybach kopalnianych na ziemi lędzińskiej oraz dla uhonorowania pokoleń lędzińskich
górników. Dzięki temu stworzono perspektywę współpracy z władzami miasta Lędziny.
Aktywnie uczestniczono w ogólnopolskim współzawodnictwie miast o tytuł „Aktywne Miasta”, gdzie jak
w 2021 to i w 2022 roku – w kategorii grup zorganizowanych – byliśmy grupą, która przejechała najwięcej
kilometrów wśród Tyszan, za co otrzymaliśmy puchar i nagrody rzeczowe.
Utrzymano czołową pozycję KTK GRONIE w ogólnopolskim współzawodnictwie prowadzonym przez
Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, gdzie po łącznej punktacji za 2020 i 2021rok w 2022 roku zostaliśmy
sklasyfikowani na drugim miejscu w Polsce.
Dla zwiększenia zaangażowania członków w pracę Klubu dostosowano wewnętrzne regulaminy
konkursów współzawodnictwa na „Najaktywniejszego Przodownika i Kolarza Roku KTK GRONIE”.
W 2022 roku Klub liczył 50 członków i sympatyków; gdzie 48-iu opłacało składki PTTK w naszym Klubie
(13 składki normalne i 35 składki ulgowe) oraz 2 osoby opłacały składki PTTK w innych Kołach i składkę
klubową KTK GRONIE; skupiał 13 Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK (11 – aktywnych),
2 Organizatorów Turystyki PTTK i 1 Instruktora Krajoznawstwa.
Na dzień 31.12.2022 Klub posiadał środki finansowe w wysokości 3 140,55 zł, a źródłami ich
pochodzenia były: odpisy ze składek członkowskich PTTK, składki Klubowe członków KTK GRONIE oraz
wynagrodzenie z MOSiR Tychy za współorganizację miejskich imprez rowerowych. Ze środków tych
współfinansowano członkom KTK GRONIE udział w imprezach integracyjnych i wyprawach klubowych oraz
kupowano nagrody na organizowane przez Klub imprezy.
Dla promowania Klubu na wszystkich okolicznościowych naklejkach, medalach i pucharach będących
nagrodami w konkursach umieszczane było i jest logo KTK GRONIE.
Na naszej fladze, banerach, strojach klubowych znajduje się herb Tychów. Chcemy tym podkreślić,
że utożsamiamy się z naszym Miastem, chociaż korzenie wielu z nas sięgają innych regionów Polski.
Zarząd dziękuje wszystkim członkom i sympatykom za wspólną pracę na rzecz Klubu i dla dobra innych,
a instytucjom miejskim i innym – za wsparcie i przychylność.

Zarząd KTK GRONIE

SPOTKANIE KLUBOWE – 9.02.2023

XIV RAJD WALENTYNKOWY – 14.02.2023