KTK GRONIE - strona główna
Archiwum Treenet

Archiwum Styczeń, 2020

Relacja zwycieczki do „Galerii butelek”

26.01.2020 członkowie i sympatycy KTK GRONIE w liczbie dziewięciu turystów uczestniczyło w wycieczce do Mikołowa celem zwiedzenia „Galerii butelek”. Właścicielką tej galerii jest zupełnie nietuzinkowa postać – Pani Patrycja Długajczyk. Kolekcja butelek  znalazła przytulny kąt w jednej z kamienic blisko mikołowskiego rynku. Szklana galeria „Pół żartem pół serio” to niezwykłe miejsce na mapie Mikołowa. Na dzień dzisiejszy kolekcja liczy około 7200 butelek po różnych alkoholach z całego świata. Zaczęło się niepozornie, bo od dwóch butelek z rodzinnego domu Patrycji Długajczyk. Pani Patrycja opowiedziała nam, że zbieraniem butelek zaczęła bawić się już w 2008 roku. Pierwsze, które zapoczątkowały jej kolekcję przyniosła od rodziców ze strychu i trzymała je w kuchni. Takie chomikowanie stało się odruchem i kiedy tylko widziała jakąś fajną butelkę, to zabierała ją do domu. Kiedy kolekcja się powiększyła, szybko trafiła z kuchni do pokoju, a w końcu do pudeł. Wszystkie są jedyne w swoim rodzaju, a różnią się od siebie nie tylko kształtem, ale pojemnością, kolorem szkła, etykietami, a przede wszystkim… historią. Każda butelka jest inna, ponieważ każda trafia do mnie z innego miejsca. Właściwie to gdyby nie mieszkańcy Mikołowa, a także ludzie z całej Polski, to galeria by nie istniała mówiła nam Pani Patrycja. Co najbardziej pociąga P. Patrycję w jej pasji? Na pewno nie uzależnieniem od zawartości, bo rzadko piję, właściwie mogłabym się określić mianem przeciwniczki alkoholu – śmieje się Patrycja. Na co dzień pracuję w przedszkolu, natomiast jedną z moich pasji jest również jazda na rowerze, więc spożywanie alkoholu i aktywny wypoczynek wzajemnie się wykluczają. Ale mimo to w tych wszystkich butelkach jest coś niezwykłego powiedziała. Pogoda nam dzisiaj dopisała. Było mroźno ale bezwietrznie więc wszyscy uczestnicy bardzo zadowoleni powrócili do domu.

opr. Staszek Bajda

Wycieczka do „Galerii butelek” – 26.01.2020

XI Rajd Walentynkowy – 14.02.2020

Relacja z wycięczki do Harmęży

W sobotę 18.01.2020 grupa turystów z KTK GRONIE w składzie 10 – cio osobowym uczestniczyła w pierwszej w tym roku wycieczce rowerowej. Celem wycieczki była miejscowość Harmęże, gdzie umiejscowiona jest wystawa „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. Marian Kołodziej urodzony w 1921 roku, polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz od pierwszego dnia jego istnienia tj. od 14 czerwca 1940 roku. Po wojnie ukończył wydział scenografii ASP w Krakowie i pracował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w którym zrealizował blisko 200 scenografii. W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia. Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: „Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”. Pracę nad „Kliszami Pamięci” rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią. W przeciągu szesnastu lat stworzył ponad 250 kompozycji rysunkowych różnej wielkości. Ta niezwykła i przerażająca zarazem opowieść została ukazana za pomocą najprostszych środków plastycznych (rysowane ołówkiem prace) i wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz. 14 sierpnia 1998 roku nastąpiło otwarcie wystawy. Po wystawie oprowadzał nas i opowiadał Ojciec Florian – franciszkanin. Trzeba tutaj nadmienić, iż wystawa znajduje się na terenie Centrum św. Maksymiliana w skład, którego wchodzą trzy obiekty: kościół Matki Bożej Niepokalanej, franciszkański klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Dom rekolekcyjno – edukacyjny im. św. Maksymiliana prowadzony przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego. Wystawa znajduje się w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej. Po zwiedzeniu wystawy podbiliśmy nasze książeczki kolarskie ozdobną pieczątką i udaliśmy się w drogę powrotną do Tychów. Pogoda i humory dopisały podczas całej wycieczki.

opr. Staszek Bajda


Spotkanie klubowe – 13.02.2020

Wycieczka do Harmęży – 18.01.2020

Relacja z Rajdu Noworocznego

Kolejny raz, bo już 21- szy, z inicjatywy  Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach, Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Mikołowie oraz Klubu Turystyki Rowerowej MIKOŁO odbyło się  w Gostyni Śląskiej na placu pod  Pomnikiem  Żołnierzy 1939 roku Rowerowe powitanie Nowego Roku (1.01.2020 roku). Impreza miała charakter zlotu gwiaździstego. Przyjechało około 80 rowerzystów z: Gliwic, Żor, Katowic, Bierunia,Pszczyny, Mikołowa i Tychów. Pogoda była bardziej jesienna niż zimowa  (3 st. C). Każdy z uczestników po zarejestrowaniu się otrzymywał pamiątkową naklejkę z Mikołajem w czapce GRONIA, odcisk okolicznościowej pieczęci oraz coś słodkiego.Po złożeniu życzeń przez organizatorów, zrobiono „rodzinne” zdjęcie uczestnikom. Było także ognisko, pieczenie kiełbasek, symboliczna lampka szampana i zaproszenia na najbliższe imprezy kolarskie organizowane w styczniu i lutym przez kluby. Bardzo miłym było spotkanie się w naszym (KTK) GRONIE już pierwszego dnia kolejnego Nowego Roku.

opr. C.S.

Zebranie klubowe – 9.01.2020