KTK GRONIE - strona główna
Archiwum Treenet

Archiwum Wrzesień, 2019

RELACJA Z WYJAZDU INTEGRACYJNEGO CZŁONKÓW K.T.K. GRONIE DO KRAKOWA

W dniach od 27.09.2019 do 30.09.2019 członkowie K.T.K GRONIE przebywali na wyjazdowym spotkaniu integracyjnym w Nowej Hucie w schronisku PTTK. Na zbiórkę w piątek o godz.8:00 na parkingu obok Piramidy wstawiło się 11- stu uczestników. Rowerami pojechaliśmy w stronę Oświęcimia, gdzie wjechaliśmy na szlak rowerowy, który prowadzi wałami Wisły z malowniczymi widokami do Krakowa. Po pokonaniu 90 km. wjechaliśmy na dziedziniec zamku Tyniec wraz z Opactwem Benedyktynów oraz kościołem św. Piotra i Pawła. Po zwiedzeniu zamku i uzupełnieniu utraconych kalorii udaliśmy się w dalszą drogę w stronę Kopca Kościuszki, gdzie czekał na nas niemały wysiłek aby wspiąć na szczyt Wzgórza błogosławionej Bronisławy. Po zwiedzeniu Twierdzy i Kopca po pokonaniu 120 km dotarliśmy wieczorem na nocleg do schroniska PTTK w dzielnicy Krakowa Nowej Hucie, gdzie czekały na nas 3 osoby, które do Krakowa dojechały pociągiem. W sobotę o godz.9:00 ruszyliśmy na zwiedzanie zabytków Krakowa. Kolegiata św. Anny, Barbakan, Kościół Mariacki, Uniwersytet Jagieloński, Kościół św. Piotra i Pawła, Wzgórze Wawelskie oraz innych atrakcji miasta udaliśmy się do Wieliczki podziwiać uroki Kopalni Soli, Tężni Solankowej, Zamek Żupny – Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Po nacieszeniu wzroku piękną architekturą pojechaliśmy do dzielnicy Mogiła gdzie znajduje się Opactwo Cystersów wraz z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława.
Po zwiedzeniu tej perełki architektonicznej zmęczeni ale zadowoleni  udaliśmy się na miejsce zakwaterowania. W niedziele o godz. 8:00 udaliśmy się w drogę powrotną do Tych. Po drodze odwiedziliśmy Kongregację Eremitów Kamedułów Góry Koronnej. Z Bielan pojechaliśmy do Zatora podziwiając uroczy rynek oraz zamek, który był siedzibą Książąt Zatorskich. Niezwykle zmęczeni bo całą drogę powrotną około 110 km. jechaliśmy pod  silny wiatr ale bogatsi w wiedzę na temat  historii Krakowa i okolic w doskonałych  nastrojach, bardzo zmęczeni i bardziej zintegrowani dotarliśmy do Tych.
Opracował: Zbyszek Wojciechowski

Relacja z wycieczki z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu

W niedzielę dnia 22.09.2019r. o godz. 09:30 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił na wycieczkę rowerową z okazji XV Międzynarodowego Dnia bez Samochodu. Wycieczka miała start w Tychach przy wielkim napisie „Tychy” nieopodal Urzędu Miejskiego. Trasa przebiegała przez Park Miejski obok tzw. „Żyrafy” i przez ulicę Edukacji pojechaliśmy ścieżką rowerową  na ul. Oświęcimską, gdzie KTK GRONIE zaprosił wszystkich uczestników na kawę. Po mile spędzonym czasie przy kawie jak i wielu przy ciastku pojechaliśmy dalej by pozwiedzać charakterystyczne punkty Tychów. Zwiedzanie zaczęliśmy  od Paprocan, później Park Południowy gdzie stoi nowa tężnia, Park Wodny przy ul. Sikorskiego po czym udaliśmy się do „Przewoźnika” – nie starczyło czasu na inne ciekawe miejsca w Tychach – gdzie mieliśmy przez KTK GRONIE zorganizowany już III Klubowe Mistrzostwa w Bowlingu.  Na starcie pojawiło się 23 turystów kolarzy, którzy byli z wycieczki bardzo zadowoleni, natomiast do III Mistrzostw w Bowlingu 15 uczestników. W przyjacielskiej atmosferze gra dobiegła końca. I miejsce wywalczył i obronił tytuł z przed roku Andrzej Aleksandrowicz z wynikiem 214 pkt., na drugim miejscu uplasował się Wiesiek Więckowski z 205 pkt. a trzecie miejsce zdobył Rysiek Jabłoński z 197 pkt. I tak przy ładnej pogodzie i miłej atmosferze minął XV Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

opr. J.K.

Relacja z Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowic

Dnia 14.09.2019 w sobotę Klub Turystyki Kolarskiej Tychy GRONIE wyruszył na XX Rekreacyjny Rajd Rowerowy Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowic. Trasa prowadziła z Tychów przez Podlesie – Kostuchnę gdzie w Bażantowo Sport przed obiektem zapisaliśmy się na listę udziału w Rajdzie i każdy z uczestników otrzymał numer startowy który brał udział w losowaniu nagród i kupon na posiłek. Organizator + Przodownicy z Klubu WAGABUNDA poprowadzili nas przez Las Murckowski do Doliny Trzech Stawów na Camping 215 gdzie na wszystkich uczestników czekała kiełbaska, żur, pajda z fetem i ogórkiem po swojsku oraz gorąca herbatka. Impreza była prowadzona przez Krzysztofa Hanke (Bercik) z kabaretu RAK. Po zakończeniu udało się nam zrobić kilka zdjęć, które pozostaną miła pamiątką .

Relacja z wycieczki „Na tropach historii w lasach pszczyńskich”

1 września 2019 roku Muzeum Miejskie w Tychach wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej GRONIE zorganizowało wycieczkę rowerową pod nazwą: „Na tropach historii w lasach pszczyńskich”. W niedzielne popołudnie, na starcie z placu Korfantego w Tychach, zgłosiły się dwadzieścia trzy osoby. Trasa wiodła nad Jezioro Paprocańskim, lasami do Kobióra i Studzienic. Przewodnikiem był Jan Gąsior. Uczestnicy poznali historię Huty Paprockiej nad Jeziorem Paprocańskim i Zameczku Myśliwskiego „Promnice”. A także  –  historię potyczki kobiórskich  leśników w dniu 1 września 1939 roku z wojskami niemieckim  oraz losów więźniów podobozu Auschwitz-Birkenau zlokalizowanego w Kobiórze. Pamiętano o 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i zapalono znicze przy głazie upamiętniającym leśników oraz  obelisku znajdującym się  w miejscu dawnego podobozu. W Studzienicach na uczestników wycieczki czekało ognisko. KTK GRONIE  przeprowadził dla dzieci konkursy sprawnościowe z nagrodami. Chociaż impreza zakończyła się o zmroku, to po przejechaniu 32 kilometrów wszyscy byli  zadowoleni z mile spędzonego czasu.

Opr. CS

Relacja z XV Zlotu UECT w Portugalii

Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach proponuje swoim członkom i sympatykom oprócz  krótkich wycieczek rowerowych także wielodniowe wyprawy tematyczne po Polsce oraz udział w zlotach międzynarodowych. Od 29.06. do 6.07.2019 roku uczestniczyliśmy kolejny raz  w  Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej – zlocie turystów kolarzy z całej Europy, który odbył się w Portugalii w Belmonte. O miejscu imprezy zdecydowało położenie tego  siedmiotysięcznego miasteczka – w centrum turystycznego regionu „Historycznych Wiosek”. Historia Belmonte często jest  łączona   z historią regionu Cabrais i portugalskich Żydów. To tutaj urodził się Pedro Alvares Cabral słynny nawigator, który w 1500 roku dowodził drugą portugalską wyprawą do Indii, podczas której została oficjalnie odkryta Brazylia. Belmonte położone jest około 300 kilometrów na północny wschód od Lizbony w górzystym terenie, w pobliżu Parku Narodowego Serra da Estrela. Organizatorzy zgodnie z tradycją tych imprez przygotowali i oznakował na każdy dzień po  trzy warianty tras: krótką (ok.50 km), średnią (ok.80 km), długą (ponad 100 km). Każdy sam decydował o wyborze trasy, kolejności zwiedzania  historycznych wiosek (spośród 12 – tu w regionie) oraz  uczestnictwie w imprezach kulturalnych typowych dla tej części Portugalii. W Zlocie uczestniczyło około 1300 osób z 12 krajów i 3 kontynentów (Europy, Australii, Ameryki). Dla 42 osób naszej grupy autokarowa podróż (z rowerami i sprzętem kempingowym) rozpoczęła się z Tychów 26 czerwca. Połączona ona była z dodatkowymi atrakcjami:  zwiedzaniem siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz najwyżej położonej stolicy w Europie – Andory, a w drodze powrotnej: całodziennym pobytem w Barcelonie oraz nocnymi spacerami po Weronie. W trakcie trwania Zlotu byliśmy także na wycieczce w Lizbonie. Poznawaliśmy historię tego miasta i Portugalii spacerując wąskimi uliczkami stolicy z polską przewodniczką, mieliśmy okazję poznać atmosferę tego miejsca. Codzienne upały (ponad 35 st. C) i górzysty teren nie ułatwiały jazdy rowerem, ale pragnienie poznania tej części Portugalii było większe niż te trudności. Wróciliśmy 9 lipca zmęczeni, ale zadowoleni. Już myślimy o 2020 roku – zlocie w Bośni-Hercegowinie w Banialuce.

Opr. CS

Wyjazd na RAJD ROWEROWY „SZUM GUM” – 5.10.2019

REGULAMIN RAJDU

Relacja XXI Rajdu Kolarskiego Obrońców Śląska w rocznicę września 1939r.

W sobotę dnia 14.09.2019r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił na wyjazd na XXI Rajd Kolarski Obrońców Śląska w rocznicę września 1939r.  Wycieczka miała start z parkingu obok „Biedronki” przy al. Bielskiej i przebiegała przez Żwaków, Wyry i dalej na metę rajdu usytuowaną przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 w Gostyni przy ulicy Tęczowej. Okoliczne pola i lasy były tłem dla krwawych walk na początku Kampanii Wrześniowej. W dniu 2 września 1939 roku na Odcinku Umocnionym „Mikołów” trwały zacięte walki pomiędzy atakującym siły polskie niemieckim VIII Śląskim Korpusem Armijnym i broniącymi się tutaj jednostkami Grupy Operacyjnej „Śląsk” ze składu Armii „Kraków”. Na miejscu przywitali nas gospodarze z Mikołowa i po części oficjalnej – zapisy, pieczątki itp. odbyły się konkurencje sprawnościowe m.in. rzut oponą do celu. Nasza grupa liczyła 12 osób. Atmosfera była miła i w przyjemnej atmosferze wróciliśmy do domu przez rez. Babczyna Dolina i Kobiór.. Po drodze zatrzymaliśmy się w zaprzyjaźnionym barze w Kobiórze przy ul. Łukowej na uzupełnienie kalorii. Pogoda dopisała. Było w miarę ciepło i bezdeszczowo.

opr. S.B.

Relacja z wycieczki do Galerii Strachów Polnych Floriana Kohuta

W dniu 07.09.2019 członkowie K.T.K Gronie i sympatycy uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Rudzicy gdzie odwiedziliśmy Galerię Strachów Polnych Floriana Kohuta założonej w 1991 r. Techniki dzieł pana Kohuta są różne: od pasteli, poprzez akwarele, do obrazów olejnych, reprezentujących zarazem wspólny, niepowtarzalny styl. Twórca, jak sam mówi, maluje „naturę z natury”, a w jego pracach dostrzec możemy zarówno poetyczność, melancholię, zadumę, jak i często niepokój. Tematem obrazów są nierzadko strachy polne, o czym świadczyć mogą choćby tytuły dzieł: „Strachy w zbożu”, „Strachy w fiolecie”, „Zimowy ukłon stracha”, „Strach z ptaszkiem”. Poza obrazami przyciąga tutaj gości także miniskansen w którym zgromadzone zostały strachy polne, będące niegdyś charakterystycznym elementem wiejskiego krajobrazu. Zbudowane z patyków, starych szmat i innych przedmiotów, są ulubionymi przez artystę obiektami. Są tu strachy stare i nowe, a ciągle ich przybywa. Następnie udaliśmy do pobliskiego żródełka i kaplicy św.Wendelina.
Kaplicę św. Wendelina postawiono w 1876 r., w miejscu znajdującym się w leśnej dolinie nazywanej dawniej „Piekłem”, a obecnie Doliną św. Wendelina. Kaplica stoi obok cudownego źródełka. Woda z tego źródełka ma podobno właściwości uzdrawiające – leczy przede wszystkim schorzenia oczu. Do dziś po cudowną wodę przyjeżdżają ludzie nawet z bardzo odległych miejscowości.Jak głosi jedna z legend przy drzewie, na którym wisiał obraz św. Wendelina, ślepawy pasterz pasł trzodę. Były straszne upały, wyschła woda w strumieniach. a sucha trawa kiepską paszą dla bydła. Ludzie mdleli z gorąca, a spragnione bydło ryczało żałośnie. Wtedy to pasterz zaczął się żarliwie modlić. Oczywiście prosił o wodę. Pies pasterski zaskomlał, podszedł do drzewa i zaczął łapami kopać w ziemi. Następnie podszedł do pasterza chwycił go zębami za ubranie i przyciągnął do wykopanego dołka. Pasterz wyciągnął rękę i przekonał się, że w dołku zbiera się woda. Zaczerpnął dłonią, napił się, wreszcie obmył sobie twarz. Wtedy nagle odkrył, że ma zdrowe oczy i wszystko dobrze widzi. Od tej pory ludzie przychodzili po wodę z tego źródła i wielu z nich zostało cudownie uzdrowionych, zwłaszcza w chorobach oczu i gardła. Po zwiedzeniu w/w obiektów w doskonałych humorach udaliśmy się w drogę powrotną do Tych. W wycieczce którą zorganizował kolega Zbyszek Wojciechowski wzięło udział 14 uczestników .
Opracował kol. Zbyszek Wojciechowski

Relacja z wycieczki do Jaworzna

W sobotę 31 sierpnia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zorganizował ogólnodostępną wycieczkę rowerowa do dwóch niezwykle urokliwych miejsc Śląska. Są nimi Park Gródek i Geosfera w Jaworznie. Te zachwycające swoimi widokami miejsca mają takie same pochodzenie. Większość ich terenu i charakterystyczne cechy to efekt działalności człowieka. Na terenie Parku Gródek 20 lat temu wydobywano dolomit. Dzisiaj zachwyca lazurowa woda, strome klify i małe wysepki. Geosfera jest 8-hektarowym obiektem ekologiczno-geologicznym zlokalizowanym na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Jest to miejsce otwarte dla zwiedzających, którzy są zarówno zainteresowani historią i wykopaliskami, jak i poszukują ciszy i odpoczynku. Rowerzyści dojechali do celu swojej wycieczki jadąc przez Czułów i Mysłowice Wesołą. W Jaworznie przejechali odcinkiem pierwszej w Polsce autostrady rowerowej. W drodze powrotnej jechali przez Jeleń, Imielin i Lędziny. Mimo upalnej pogody i ponad 87 km  wspólna wycieczka dostarczyła wiedzy o najbliższej okolicy i przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

opr. R. J.

Wyjazd na XX Rekreacyjny Rajd Rowerowy ścieżkami rowerowymi miasta Katowice – 14.09.2019

Wyjazd na 26 Rowerowe Pożegnanie Wakacji – 8.09.2019

REGULAMIN RAJDU

Wycieczka do Rudzicy – 7.09.2019

Wyjazd na 21 Rajd Kolarski Szlakami Obrońców Śląska w rocznicę Września 1939 – 14.09.20019

REGULAMIN RAJDU