W niedzielę dnia 01.12.2019r. o godz. 09.00 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił na wycieczkę rowerową, której celem było zwiedzenie Parku Zamkowego w Pszczynie w ostatnim okresie jesieni. Start miał miejsce w Tychach na parkingu przy hotelu „Piramida”. Trasa przebiegała początkowo przez las w kierunku Kobióra po czym trasą rowerową „Plessówką” na odcinku Kobiór – Studzienice tzw. rurą. Pogoda była ładna choć lekko mroźna i w sumie zebrało się 5 – u turystów reprezentujących Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE. Z biegiem czasu zrobiło się cieplej i słonecznie. Przyjemnie było pojeździć w okolicy rynku w Pszczynie gdzie przeniósł się Punkt Informacji Turystycznej z Bramy Wybrańców – część kompleksu zamkowego po czym pokręcić się po Parku Zamkowym spowitym słońcem. Po nasyceniu pięknymi widokami wróciliśmy przez Kobiór do Tychów w pełni zadowoleni z wycieczki.
Opr. Jacek Kotowski
W dniu dzisiejszym – 30.11.2019 KTK GRONIE zorganizowało wycieczkę barbórkową do Muzeum – Izby Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach poświęconemu pamięci pacyfikacji kopalni, jaka miała miejsce w dniu 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego chcąc uczcić mord na 9 – ciu górnikach. którzy zostali bestialsko zamordowani na terenie kopalni przez władze komunistyczne w dniu 16.12.1981. Po tej Izbie Pamięci oprowadzał nas oraz przedstawiał relację tych zdarzeń Pan Stanisław Płatek. Pan Stanisław był działaczem związkowym, jednym z przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w 1981. Pełnił funkcję sekretarza komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związku. Gdy po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 stanu wojennego w kopalni tej doszło do strajku, Stanisław Płatek został przewodniczącym komitetu strajkowego. W trakcie zbrojnej pacyfikacji z 16 grudnia został ranny. Po zatrzymaniu internowany, następnie tymczasowo aresztowany. 9 lutego 1982 skazany wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na karę 4 lat pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych (był to najwyższy wyrok w procesie przywódców strajku). Zwolniono go w maju 1983, amnestionowano w sierpniu tego samego roku. W 2007 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W trzech salach ekspozycyjnych przestawiane są eksponaty związane z historią górnictwa oraz samej kopalni oraz pamiątki z okresu stanu wojennego, pacyfikacji kopalni (inscenizacja walki górnika z ZOMOwcem, diorama wydarzeń na kopalni w skali 1:100), oraz związane z ofiarami starć. Wystawę uzupełniają zdjęcia, książki, medale i znaczki związane z kopalnią. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. W drogę powrotną udaliśmy się zahaczając jeszcze o bazylikę w Panewnikach. Mimo niskiej temperatury powietrza wycieczka była bardzo udana co było m.in. zasługą kolegi Zbyszka Wojciechowskiego, który ten wyjazd zorganizował.
opr .Staszek Bajda
Weryfikację stopni brązowego, srebrnego i złotego Kolarskiej Odznaki Turystycznej prowadzi kolega Zbigniew Wojciechowski
tel: 604956005
email: rowerek57@interia.pl
Weryfikację stopni popularnego, brązowego, srebrnego i złotego Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej prowadzi kolega Piotr Frydrych
tel: 513451049
email: piotr.fr@op.pl
20.10.2019 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zorganizował imprezę zamykającą sezon kolarski minionego roku. Impreza składała się z dwóch etapów. Pierwszego: GRY MIEJAKIEJ pod nazwą „Rowerem wzdłuż Tyskiego Szlaku Spacerowego”, w której wzięło udział 37 osób – w tym rodziny z małymi dziećmi. Pokonały one trasę około 15 km startując z Placu Św. Anny przez do OW Paprocany do mety – przy Stadionie Miejskim. Drugiego: w Tyskiej Galerii Sportu (Stadion Miejski) na podsumowaniu działalności KTK GRONIE w 2019 roku. Kustosz Tyskiej Galerii Sportu pan Piotr Zawadzki zapoznał zwiedzających ze zbiorami TGS, a prezes Klubu Cezary Sawicki przypomniał, że KTK GRONIE działa od 1998 roku, liczy 50 – ciu członków i sympatyków. Przodownicy Turystyki Kolarskiej działający w GRONIU w minionym roku zorganizowali 70 imprez – jedno i wielodniowych, w których uczestniczyło 1029 osób (dane na 16.10.2019). Najważniejsze to: w czerwcu – „ I Ogólnopolski Zlot Rowerów Składanych”, w lipcu – udział w międzynarodowym zlocie turystów kolarzy UECT w BELMONTE w Portugalii oraz wielodniowa wyprawa po Polsce „Na szlaku historii”, a w sierpniu - „VI Miejski Rajd Śladami Powstańców Śląskich”. Nowi członkowie otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich przynależność do Klubu. Paweł Bojczuk, Beata Marcisz-Kotowska, Jacek Kotowski oraz Janusz Śliwa zostali nagrodzeni Dyplomami Zarządu Klubu PTTK, Ryszard Jabłoński – Dyplomem Oddziału PTTK Tychy. Było bardzo miło, gdy 9 letnia Zosia, 7 letni Staś i 4 letni Jaś Lichowscy otrzymywali małe brązowe odznaki KOT PTTK oraz puchary i grę planszową – za zdobyte punkty w minionym sezonie podczas rodzinnych wycieczek rowerowych po całej Polsce. Drogą losowania wyłoniono zwycięzców Gry Miejskiej. Zostali nimi Jan Szulc – nagrodzony puzzlami z ROWEREM oraz Henryk Oswald – nagrodzony KROKOMIERZEM ufundowanym przez UM Tychy – twórcę „Tyskiego Szlaku Spacerowego”. Na koniec odbyła się projekcja filmu Wojciecha Wikarka o Zygmuncie Hanusiku pt. „HANYS”. Przykro było ogłaszać w obecności 60 – ciu uczestników imprezy, że SEZON KOLARSKI 2019 w naszym GRONIE uważamy za ZAMKNIĘTY, gdy na zewnątrz był piękny, słoneczny i ciepły październikowy dzień.
Opracował CS
W niedzielę dnia 13.10.2019r. o godz. 08.00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę rowerową której celem było uczestnictwo w „Zakończeniu Turystycznego Sezonu Kolarskiego” organizowanego przez Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy w Gliwicach. Start miał miejsce w Tychach na parkingu przy Biedronce ul. Bielska 132. Trasa przebiegała początkowo przez las w Żwakowie po czym jeszcze nim zdążyliśmy się zmęczyć przez wzniesienia w Wyrach, Mikołowie i Łaziskach po czym bardziej po płaskim w miarę zbliżania się do zamku w Chudowie. Pogoda była ładna i w sumie zebrało się 13- tu turystów reprezentujących Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE. Turystów kolarzy zebrało się dużo pod zamkiem w Chudowie gdyż pogoda motywowała do jazdy na rowerze. Po wielu owocnych dyskusjach na mecie z turystami z innych klubów oraz konkurencjach wróciliśmy w dobrych nastrojach do Tychów.
Opr. Beata Marcisz Kotowska
W sobotę dnia 05.10.2019r. o godz. 09.00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę rowerową której celem było uczestnictwo w Rajdzie Rowerowym „Szum Gum”. Wycieczka miała start w Tychach na Placu Baczyńskiego. Pogoda była deszczowa ale pomimo tego uzbierała się grupa sześciu turystów kolarzy. Udaliśmy się do Mikołowa pod Muzeum ale z racji pogody była znikoma ilość turystów kolarzy. Po dojechaniu do YNZLI wzięliśmy udział w smażeniu kiełbaski na ognisku, ciekawych pogaduszkach oraz w zaplanowanych konkurencjach. W kole fortuny najwięcej wykręciła Beata Marcisz Kotowska drugie miejsce zajął Sroka Gabriel a na trzecim miejscu uplasował się Jakubarzaczek Bogdan. Natomiast w trzymaniu podniesionych klocków drewnianych na czas na I miejscu uplasował się Kątny Jan, na II miejscu Kotowski Jacek i na III miejscu Więckowski Wiesław a w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Beata Marcisz Kotowska jedyna nasza rodzynka w zespole. Puchar za najliczniejsza drużynę otrzymał nasz klub tj. KTK GRONIE. W sumie było 22 uczestników. W deszczu był wyjazd i w deszczu był powrót do Tychów ale pomimo kapryśnej pogody humory dopisywały do końca a nagród było tyle, że był kłopot w ich przywiezieniu.
W niedzielę dnia 22.09.2019r. o godz. 09:30 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił na wycieczkę rowerową z okazji XV Międzynarodowego Dnia bez Samochodu. Wycieczka miała start w Tychach przy wielkim napisie „Tychy” nieopodal Urzędu Miejskiego. Trasa przebiegała przez Park Miejski obok tzw. „Żyrafy” i przez ulicę Edukacji pojechaliśmy ścieżką rowerową na ul. Oświęcimską, gdzie KTK GRONIE zaprosił wszystkich uczestników na kawę. Po mile spędzonym czasie przy kawie jak i wielu przy ciastku pojechaliśmy dalej by pozwiedzać charakterystyczne punkty Tychów. Zwiedzanie zaczęliśmy od Paprocan, później Park Południowy gdzie stoi nowa tężnia, Park Wodny przy ul. Sikorskiego po czym udaliśmy się do „Przewoźnika” – nie starczyło czasu na inne ciekawe miejsca w Tychach – gdzie mieliśmy przez KTK GRONIE zorganizowany już III Klubowe Mistrzostwa w Bowlingu. Na starcie pojawiło się 23 turystów kolarzy, którzy byli z wycieczki bardzo zadowoleni, natomiast do III Mistrzostw w Bowlingu 15 uczestników. W przyjacielskiej atmosferze gra dobiegła końca. I miejsce wywalczył i obronił tytuł z przed roku Andrzej Aleksandrowicz z wynikiem 214 pkt., na drugim miejscu uplasował się Wiesiek Więckowski z 205 pkt. a trzecie miejsce zdobył Rysiek Jabłoński z 197 pkt. I tak przy ładnej pogodzie i miłej atmosferze minął XV Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.
opr. J.K.
Dnia 14.09.2019 w sobotę Klub Turystyki Kolarskiej Tychy GRONIE wyruszył na XX Rekreacyjny Rajd Rowerowy Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowic. Trasa prowadziła z Tychów przez Podlesie – Kostuchnę gdzie w Bażantowo Sport przed obiektem zapisaliśmy się na listę udziału w Rajdzie i każdy z uczestników otrzymał numer startowy który brał udział w losowaniu nagród i kupon na posiłek. Organizator + Przodownicy z Klubu WAGABUNDA poprowadzili nas przez Las Murckowski do Doliny Trzech Stawów na Camping 215 gdzie na wszystkich uczestników czekała kiełbaska, żur, pajda z fetem i ogórkiem po swojsku oraz gorąca herbatka. Impreza była prowadzona przez Krzysztofa Hanke (Bercik) z kabaretu RAK. Po zakończeniu udało się nam zrobić kilka zdjęć, które pozostaną miła pamiątką .
1 września 2019 roku Muzeum Miejskie w Tychach wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej GRONIE zorganizowało wycieczkę rowerową pod nazwą: „Na tropach historii w lasach pszczyńskich”. W niedzielne popołudnie, na starcie z placu Korfantego w Tychach, zgłosiły się dwadzieścia trzy osoby. Trasa wiodła nad Jezioro Paprocańskim, lasami do Kobióra i Studzienic. Przewodnikiem był Jan Gąsior. Uczestnicy poznali historię Huty Paprockiej nad Jeziorem Paprocańskim i Zameczku Myśliwskiego „Promnice”. A także – historię potyczki kobiórskich leśników w dniu 1 września 1939 roku z wojskami niemieckim oraz losów więźniów podobozu Auschwitz-Birkenau zlokalizowanego w Kobiórze. Pamiętano o 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i zapalono znicze przy głazie upamiętniającym leśników oraz obelisku znajdującym się w miejscu dawnego podobozu. W Studzienicach na uczestników wycieczki czekało ognisko. KTK GRONIE przeprowadził dla dzieci konkursy sprawnościowe z nagrodami. Chociaż impreza zakończyła się o zmroku, to po przejechaniu 32 kilometrów wszyscy byli zadowoleni z mile spędzonego czasu.
Opr. CS
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach proponuje swoim członkom i sympatykom oprócz krótkich wycieczek rowerowych także wielodniowe wyprawy tematyczne po Polsce oraz udział w zlotach międzynarodowych. Od 29.06. do 6.07.2019 roku uczestniczyliśmy kolejny raz w Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej – zlocie turystów kolarzy z całej Europy, który odbył się w Portugalii w Belmonte. O miejscu imprezy zdecydowało położenie tego siedmiotysięcznego miasteczka – w centrum turystycznego regionu „Historycznych Wiosek”. Historia Belmonte często jest łączona z historią regionu Cabrais i portugalskich Żydów. To tutaj urodził się Pedro Alvares Cabral słynny nawigator, który w 1500 roku dowodził drugą portugalską wyprawą do Indii, podczas której została oficjalnie odkryta Brazylia. Belmonte położone jest około 300 kilometrów na północny wschód od Lizbony w górzystym terenie, w pobliżu Parku Narodowego Serra da Estrela. Organizatorzy zgodnie z tradycją tych imprez przygotowali i oznakował na każdy dzień po trzy warianty tras: krótką (ok.50 km), średnią (ok.80 km), długą (ponad 100 km). Każdy sam decydował o wyborze trasy, kolejności zwiedzania historycznych wiosek (spośród 12 – tu w regionie) oraz uczestnictwie w imprezach kulturalnych typowych dla tej części Portugalii. W Zlocie uczestniczyło około 1300 osób z 12 krajów i 3 kontynentów (Europy, Australii, Ameryki). Dla 42 osób naszej grupy autokarowa podróż (z rowerami i sprzętem kempingowym) rozpoczęła się z Tychów 26 czerwca. Połączona ona była z dodatkowymi atrakcjami: zwiedzaniem siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz najwyżej położonej stolicy w Europie – Andory, a w drodze powrotnej: całodziennym pobytem w Barcelonie oraz nocnymi spacerami po Weronie. W trakcie trwania Zlotu byliśmy także na wycieczce w Lizbonie. Poznawaliśmy historię tego miasta i Portugalii spacerując wąskimi uliczkami stolicy z polską przewodniczką, mieliśmy okazję poznać atmosferę tego miejsca. Codzienne upały (ponad 35 st. C) i górzysty teren nie ułatwiały jazdy rowerem, ale pragnienie poznania tej części Portugalii było większe niż te trudności. Wróciliśmy 9 lipca zmęczeni, ale zadowoleni. Już myślimy o 2020 roku – zlocie w Bośni-Hercegowinie w Banialuce.
Opr. CS
W sobotę dnia 14.09.2019r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił na wyjazd na XXI Rajd Kolarski Obrońców Śląska w rocznicę września 1939r. Wycieczka miała start z parkingu obok „Biedronki” przy al. Bielskiej i przebiegała przez Żwaków, Wyry i dalej na metę rajdu usytuowaną przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 w Gostyni przy ulicy Tęczowej. Okoliczne pola i lasy były tłem dla krwawych walk na początku Kampanii Wrześniowej. W dniu 2 września 1939 roku na Odcinku Umocnionym „Mikołów” trwały zacięte walki pomiędzy atakującym siły polskie niemieckim VIII Śląskim Korpusem Armijnym i broniącymi się tutaj jednostkami Grupy Operacyjnej „Śląsk” ze składu Armii „Kraków”. Na miejscu przywitali nas gospodarze z Mikołowa i po części oficjalnej – zapisy, pieczątki itp. odbyły się konkurencje sprawnościowe m.in. rzut oponą do celu. Nasza grupa liczyła 12 osób. Atmosfera była miła i w przyjemnej atmosferze wróciliśmy do domu przez rez. Babczyna Dolina i Kobiór.. Po drodze zatrzymaliśmy się w zaprzyjaźnionym barze w Kobiórze przy ul. Łukowej na uzupełnienie kalorii. Pogoda dopisała. Było w miarę ciepło i bezdeszczowo.
opr. S.B.
W sobotę 31 sierpnia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zorganizował ogólnodostępną wycieczkę rowerowa do dwóch niezwykle urokliwych miejsc Śląska. Są nimi Park Gródek i Geosfera w Jaworznie. Te zachwycające swoimi widokami miejsca mają takie same pochodzenie. Większość ich terenu i charakterystyczne cechy to efekt działalności człowieka. Na terenie Parku Gródek 20 lat temu wydobywano dolomit. Dzisiaj zachwyca lazurowa woda, strome klify i małe wysepki. Geosfera jest 8-hektarowym obiektem ekologiczno-geologicznym zlokalizowanym na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Jest to miejsce otwarte dla zwiedzających, którzy są zarówno zainteresowani historią i wykopaliskami, jak i poszukują ciszy i odpoczynku. Rowerzyści dojechali do celu swojej wycieczki jadąc przez Czułów i Mysłowice Wesołą. W Jaworznie przejechali odcinkiem pierwszej w Polsce autostrady rowerowej. W drodze powrotnej jechali przez Jeleń, Imielin i Lędziny. Mimo upalnej pogody i ponad 87 km wspólna wycieczka dostarczyła wiedzy o najbliższej okolicy i przebiegła w bardzo miłej atmosferze.
opr. R. J.
W sobotę dnia 24.08.2019r. o godz. 9:00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę rowerową w kierunku Panewnik i Giszowca. Wycieczka miała start w Tychach z Placu Baczyńskiego. Trasa przebiegała przez Podlesie, Panewniki gdzie zwiedziliśmy Bazylikę św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Później pojechaliśmy na Giszowiec, gdzie na chwilkę rozgościliśmy się w Parku im. St. Staszica w sąsiedztwie drzew, krzewów i stawów. By wycieczka nie była zbyt krótka wracaliśmy do Tychów przez Mysłowice, gdzie nie dało uniknąć się małych górek. Wycieczka zakończyła się w miłej atmosferze w Tychach. Sam cel wycieczki – czyli właściwie samym celem w sobie było kręcenie na rowerze a przy okazji trochę pozwiedzać w miłej atmosferze przy ładnej pogodzie. Na starcie pojawiło się ośmiu turystów kolarzy, którzy byli z wycieczki bardzo zadowoleni.
Opr. J.K.
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach aktywnie włączył się w organizowane przez władze miasta Tychy obchody 100 Rocznicy Wybuchu I Powstania Śląskiego. Już po raz szósty – przed głównymi uroczystościami miejskimi – odbył się rajd rowerowy po miejscach upamiętnionych krwią powstańczą. Uczestnicy rajdu spotkali się na pl. Wolności przy ufundowanym przez społeczeństwo Tychów w 1930 roku pomniku Powstańca Śląskiego. O losach tego pomnika oraz przebiegu I Powstania Śląskiego opowiadała pani Agnieszka Ociepa – Weiss kustosz Muzeum Miejskiego. Do wyboru były dwie trasy. Trasę A (ok.60 km), która wiodła do Mikołowa (pod pomnik i zbiorowy grób wojenny Powstańców Śląskich) – Kobiór – Pszczynę (do zamku oraz na polanę „Trzy dęby” gdzie zbierali się powstańcy by składać przysięgę) – Jankowice – Cielmice – do Urbanowic. Trasę B (ok. 30 km) na cmentarz przy ul. Nowokościelnej w Tychach (do mogił powstańców) – pod pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej w Czułowie – Gostyń Śląską (pod pomnik Pamięci Żołnierzy Września1939) – Urbanowice. Przy pomnikach były zapalane znicze pamięci, a w imprezie uczestniczyli także potomkowie rodzin powstańców. O godz. 14.30 w Urbanowicach pod pomnikiem poświęconym Powstańcom Śląskim i ofiarom II wojny światowej nastąpiło spotkanie uczestników rajdu dopołudniowego (ok. 40 osób) z innymi chętnymi do udziału w VI Miejskim Rajdzie Rowerowym „Śladami Powstańców Śląskich” na trasie Urbanowice – Cielmice – Paprocany. Utworzono 80 – cio osobową kolumnę rowerową (każdy z uczestników otrzymał okolicznościową koszulkę oraz opaskę odblaskową) i w asyście policji przejechano do Paprocan- dzielnicy Tychów na ulicę Paprocańską 156, gdzie w obecnym budynku przedszkola – w nocy z 16/17.08.1919 roku rozegrała się zwycięska bitwa powstańców z ponad 100 – osobową załogą niemieckiej baterii polowej (o czym świadczy pamiątkowa tablica umieszczona na murze budynku). Najmłodszy Uczestnik Rajdu, który samodzielnie przejechał trasę 30 kilometrów – Hubert Duka, Najstarszy uczestnik Rajdu – Edward Rauhut oraz Najliczniejsza Grupa – turyści kolarze PTTK z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca otrzymali z rąk zastępcy prezydenta miasta Tychów pana Igora Śmietańskiego okolicznościowe statuetki. Na mecie można było zwiedzać wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum Miejskie w Tychach poświęconą Powstaniom Śląskiem na Ziemi Pszczyńskiej.
opr. C.S.
W dniu dzisiejszym (17.08.2019) nasz KTK GRONIE zorganizował wycieczkę „Ku pamięci” poświęconą śmierci belgijskiego kolarza Bjorga Lambrechta, który zginął po zderzeniu z betonowym przepustem na 48 km. podczas trzeciego etapu Tour de Pologne 5.08.2019. Ze stałego miejsca zbiórki z parkingu obok „Biedronki” wyruszyło na trasę 14 – tu turystów. Pogoda świetna, więc frekwencja dopisała. Po przybyciu na miejsce wypadku każdy z turystów zapalił znicz przywieziony osobiście przez siebie oraz zapaliliśmy znicz z emblematem naszego klubu, który wziął ze sobą kolega Zbyszek, który był organizatorem dzisiejszej wycieczki. Belgijska grupa kolarska – Lotto Fix All, której zawodnik Bjorg Lambrecht zdecydowała się mimo tej tragiczne śmierci kontynuować rywalizację w wyścigu. W dniu następnym pamięć Lambrechta uczcili wszyscy kolarze na czwartym etapie (Jaworzno – Kocierz), na którym się nie ścigali. Bjorg miał 22 lata. Po zapaleniu zniczy ruszyliśmy w drogę powrotną do domu odpoczywając przy kawie w Woszczycach oraz w Kobiórze.
opr. S.B.
W niedzielę dnia 21.07.2019r. o godz. 09:00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę objazdową w kierunku Brzeszcz i Harmęża. Wycieczka miała start w Tychach z pod Piramidy ul. Sikorskiego 100. Trasa przebiegała przez Świerczyniec, Bojszowy Nowe, Międzyrzecze, Wolę, Górę, Brzeszcze, Harmęże, Wolę, Jedlinę, Świerczyniec, Cielmice i zakończyła się w miłej atmosferze w Tychach. Sam cel wycieczki – czyli właściwie samym celem było kręcenie na rowerze w miłej atmosferze przy ładnej pogodzie. Na starcie pojawiło się jedenastu turystów kolarzy, którzy byli z wycieczki bardzo zadowoleni. Przyjechali też na naszą wycieczkę turyści kolarze z Katowic jak i był nowy turysta z Tychów. Najważniejsze, że pogoda dopisała choć pod koniec wycieczki zaczął wiać mocny wiatr a chmury na niebie były złowieszcze. Jednak do domów zdążyliśmy przed deszczem choć za pewnie nasi koledzy z Katowic mogli już po drodze wracając do Katowic zmoknąć.
opr. J.K.
W sobotę dnia 20.07.2019r. o godz. 09:00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę do Goczałkowic – do popularnych „Ogrodów Kapias”. Wycieczka miała start w Tychach z pod Piramidy ul. Sikorskiego 100. Trasa przebiegała przez Kobiór, Pszczynę, Goczałkowice – „Ogrody Kapias” skąd powrót przebiegał przez Pszczynę, Piasek, Kobiór i zakończyła się w miłej atmosferze w Tychach. Sam cel wycieczki – Ogrody Kapias” są częstym miejscem zwiedzania przez wielu turystów i całe rodziny, które przyciągają swoim pięknem zieleni zawsze innej w zależności od pory roku, ogrody które są podzielone tematycznie. Na starcie pojawiło się osiemnastu turystów kolarzy, którzy byli z wycieczki bardzo zadowoleni i wrażenia które pozostały w pamięci prędko nie przeminą. Najważniejsze, że pogoda dopisała jak i humory.
opr. B.K.
W sobotę dnia 13.07.2019r. o godz. 09.00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę do Chełma Śląskiego na „Smutną Górę. Wycieczka miała start w Tychach z pod Piramidy ul. Sikorskiego 100. Trasa przebiegała przez Świerczyniec, Bojszowy, Jedlinę Bieruń, Chełm Śląski, Imielin, Lędziny i zakończyła się w miłej atmosferze w Tychach. Sam cel wycieczki „Smutna Góra” ma smutną historię bowiem zostali tam pochowani mieszkańcy którzy w 1831r. zachorowali i umarli z powodu śmiertelnej choroby – Cholery. Pochowano tam też osoby zmarłe z powodu Tyfusu w 1878r. Na starcie pojawiło się sześciu turystów kolarzy bowiem prognoza pogodowa była deszczowa ale na szczęście tylko deszcz postraszył ale uniknęliśmy zmoczenia. Najważniejsze, że pogoda dopisała jak i humory.
opr. Jacek Kotowski
CZŁONKOWIE KTK GRONIE NA ROWERACH NA SZLAKU POMNIKÓW HISTORII POLSKI
Termin: 8.06 – 19.06.2019
Ilość przejechanych kilometrów: 1230
Uczestnicy: członkowie KTK „Gronie” w Tychach – Bajda Stanisław, Bojczuk Paweł, Kokot Maria, Kotowski Jacek, Ludwinek Eugeniusz, Marcisz Kotowska Beata, Wojciechowski Zbigniew, Andrzej Jarnot oraz Janusz Kwiatkowski.
Główny cel wycieczki: Odwiedzenie:
- Pomników Historii uznanych przez Prezydenta RP,
- zabytków obowiązkowych na duże stopnie KOT,
- obiektów obowiązkowych na Kolarską Odznakę Pielgrzymią,
- bazylik,
- zamków,
- rynków i ratuszy
Opis trasy: Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy w Międzyzdrojach dokąd dojechaliśmy pociągiem godzinach rannych. Międzyzdroje słyną z „Alei Gwiazd” powstałej w 1996, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Po odwiedzeniu Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego udaliśmy się poprzez Kamień Pomorski, gdzie zwiedziliśmy zespół katedralny – pierwszy napotkany Pomnik Historii po trasie na pierwszy nocleg do Nowogrodu. Wczesnym rankiem wyruszamy poprzez Stargard, Kołbacz do Szczecina – stolicy województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Miasto posiada objętych ochroną prawną ok. 270 zabytków nieruchomych. Reprezentacyjną część stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Szczecin był siedzibą książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. Jedną z wyróżniających się budowli w mieście jest bazylika św. Jakuba. W Szczecinie znajduje się wiele byłych rezydencji, takich jak: Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego oraz kamienice: Kamienica Loitzów, Domki Profesorskie. Miasto może się poszczycić Cmentarzem Centralnym, który jest największym cmentarzem w Polsce oraz trzecim co do wielkości w Europie. Następne dni to bardzo przyjemny przejazd granicą polsko – niemiecką z krótką trasą przez Niemcy, oraz przez Park Narodowy „Ujście Warty”. Jesteśmy w woj. lubuskim. Tutaj zwiedzamy m.in. wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku zamek w Międzyrzeczu, pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie – Paradyżu, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krępsku będący Pomnikiem Historii. Troszeczkę więcej czasu zajmuje nam zwiedzanie siedziba organów samorządu województwa czyli Zielona Góra. Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Jest to najdalej wysunięty na północ obszar w Europie z uprawą winorośli. Jest także bogata w zabytki z których wymienić należy: konkatedrę – kościół rzymskokatolicki parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, fragmenty murów obronnych, z XVI wieku oraz ratusz z XVI wieku. Na terenie miasta znajduje się także Ogród Botaniczny odbudowany w 2007 roku po blisko 60 latach oraz Palmiarnia mieszcząca niewielką kolekcję roślin egzotycznych. Opuszczamy województwo lubuskie, wjeżdżając na tereny woj. wielkopolskiego. Kolejny nocleg mamy w Lesznie, gdzie zatrzymujemy się na dwie doby, gdyż zaplanowaliśmy sobie tam jednodniową objazdówkę bez bagażów. Bardzo „lajtowy” przejazd ale dużo ciekawych obiektów do zwiedzenia. Zwiedzamy m.in. 3 Pomniki Historii – zespół opactwa Benedyktynów w Lubiniu, zespół klasztorny Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu oraz zamek w Rydzynie. Na zakończenie pobytu w Lesznie na powstałym tutaj jednym z największych w Europie lotnisk szybowcowych mogliśmy podziwiać popisy pilotów tych samolotów bez własnego napędu. Teraz kierunek – stolica Dolnego Śląska czyli Wrocław. Po drodze jeszcze zespół klasztorny dawnego opactwa cystersek w Trzebnicy będący Pomnikiem Historii. We Wrocławiu dołącza do naszej grupy dwoje kolegów Andrzej Jarnot oraz Janusz Kwiatkowski, którzy nie mogli wyruszyć z nami na całą trasę z Międzyzdrojów. We Wrocławiu mimo zniszczeń wojennych zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Do wyróżniających się należą: dwa ratusze na Rynku – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu; gotyckie kościoły: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, katedra greckokatolicka pw. św. Wincentego i św. Jakuba, katedra św. Marii Magdaleny, bazylika św. Elżbiety, kolegiata św. Krzyża, NMP na Piasku, barokowy zespół głównych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina; neogotycki budynek Dworca Głównego; modernistyczne: Hala Stulecia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta zajmuje nam ponad połowę dnia. Dalej jedziemy do Oleśnicy a następnie odwiedzamy Jelcz, Oławę, Brzeg z Pomnikiem Historii, którym jest zamek Piastów Śląskich z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi – nekropolią Piastów. Jesteśmy w woj. opolskim. Po przyjeździe do Opola swoje kroki kierujemy do bazyliki Katedralnej Podwyższenia Krzyża Świętego a następnie do amfiteatru opolskiego obok, którego możemy obejrzeć jeden z ważniejszych zabytków miasta czyli Wieżę Piastowską będącą jedyną pozostałością po rozebranym w latach 30. XX wieku Zamku Piastowskim. Wyjeżdżamy z Opola zbliżając się do końca naszej wędrówki zatrzymując się jeszcze po drodze na Górze Świętej Anny. Bardzo często turyści nazywają to miejsce z języka niemieckiego „Sankt Annaberg”. Zwiedzamy tutaj bazylikę i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej. Następnie udajemy się pod pomnik i amfiteatr – główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku. Ostatecznie pomnik (pod oficjalną nazwą pomnik Czynu Powstańczego) ma postać czterech pylonów z bloków granitowych o wymiarach 100 x 80 x 40 cm i wysokości 11 metrów. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że w dniach 21 – 26 maja 1921 Góra Świętej Anny była miejscem zaciekłych walk z Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego. Z Góry Świętej Anny poprzez Kędzierzyn Koźle, Kuźnię Raciborską, Rudy, Rybnik dojeżdżamy po 12 – tu dniach „rajzy” do Tychów.
Podsumowanie: Noclegi po trasie mieliśmy tylko w hotelach. Związane było to z wygodą a przede wszystkim nie było potrzeby wożenia na rowerach namiotu, śpiworów i materacy co bardzo ułatwiało jazdę. Na wycieczce przejechaliśmy 1230 km. Pogoda, humor oraz dobre samopoczucie dopisywało przez cały czas trwania wycieczki. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia turystyczne myśląc już o następnych „podróżach rowerowych”. Podczas tej wyprawy zwiedziliśmy: 13 Pomników Historii, 16 obiektów potrzebnych na wyższe stopnie Kolarskiej Odznaki Turystycznej, 41 zamków, 11 bazylik. Wszyscy uczestnicy wycieczki zdobywali odznaki m.in. KOT, KOP, OTK „Poznaj bazyliki w Polsce”, ROK “Szlakiem rynków i ratuszy w Polsce”, oraz OK PTTK „Poznaj Polskie Pomniki” i OTK PTTK Polskie „Naj”. Niestety też nie obyło się bez awarii. Dziewięciokrotnie przebiliśmy dętki, wymienialiśmy oponę oraz zerwaną linkę od przerzutki. Jadący z nami mechanik – kolega Zbyszek posiadający swój warsztat rowerowy w Tychach miał więc sporo pracy.
Opracował: Stanisław Bajda
9.06.2019 już po raz 22- gi odbyło się w Tychach Święto ROWERU, a po raz pierwszy
OGÓLNOPOLSKI ZLOT ROWERÓW SKŁADANYCH. W asyście policji ulicami miasta przejechała
około150 osobowa parada rowerzystów. Wśród nich 17 – tu pedałowało na tradycyjnych rowerach
składanych produkcji dawnych Zakładów „Romet”. Tradycyjnie organizatorem imprezy był Klub
Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach. W tym roku patronat nad
imprezą objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.
Na starcie w Parku Miejskim „Pod Żyrafą”, kustosz Muzeum Miejskiego pani Agnieszka
Ociepa – Weiss przybliżyła zgromadzonym historię Tychów. Każdy zarejestrowany uczestnik
otrzymał do udekorowania roweru okolicznościowy emblemat i pamiątkową naklejkę. Gościliśmy
miłośników rowerów tradycyjnych i „składaków” z Częstochowy, Katowic, Mikołowa, Łazisk
Górnych oraz Tychów.
Plac „Pod Żyrafą” był także metą, gdzie przeprowadzono konkursy sprawnościowe i
wręczano pamiątkowe puchary. Pucharem-statuetką ufundowanym przez UM doceniono Jadwigę
Ćwikowską za najciekawiej udekorowany SKŁADAK, a Zuzannę Góra za najciekawiej
udekorowany inny ROWER. Najliczniejszą RODZINĘ tworzyli państwo Bogatka – zdobywcy
pucharu i rodzinnej gry planszowej „TYCHY”. Sześcioletni Maksymilian Bogatka, który
samodzielnie pokonał 12-to kilometrową trasę otrzymał statuetkę kolarza i tytuł Najmłodszego
Uczestnika imprezy.
Ponieważ był to Zlot ROWERÓW SKŁADANYCH, więc nie zabrakło konkurencji
sprawnościowych dla tego typu rowerów. W konkursie „JAZDY ŻÓŁWIEJ” – polegającej na
najwolniejszym przejechaniu określonego dystansu – zwyciężył Adam Cierpiał przed Adamem
Lattką oraz Przemysławem Reszką – wszyscy otrzymali okolicznościowe medale.
Koronną konkurencją było „ŁAMANIE RAMY” – polegające na najszybszym złożeniu
składaka. Zwyciężył Adam Cierpiał – nagrodzony pucharem przed Fabianem Lorencem oraz
Sebastianem Sową, którzy otrzymali pamiątkowe medale.
Nie zabrakło pucharu także od spadkobiercy dawnych Zakładów Rowerowych „Romet”
firmy ARKUS & ROMET GROUP dla posiadacza Najstarszego Sprawnego SKŁADAKA. Puchar
ten otrzymał Miłosz Reszka, który przyjechał na Zlot składakiem „Karat” z 1975 roku.
Historia roweru składanego sięga 1900 roku, kiedy wyprodukowano pierwszy taki
egzemplarz na potrzeby armii holenderskiej. W naszym kraju ZZR „Romet” wypuściły pierwsze
rowery składane pod koniec lat 60 – tych ubiegłego wieku. Były to modele „Karat” na 20 –
calowych kołach. W latach 70-90 XX wieku pojawiła się cała seria rowerów składanych o różnych
rozmiarach kół i ram. Należały do nich: „Karat”, „Sokół”, „Pegaz”, „Flaming”, „Jubilat” i „Wigry”.
Ten ostatni został rowerem kultowym dawnego PRL.
Na „Rowerowym Torze Przeszkód” dzieci sprawdziły swoje umiejętności. Najlepsze okazały
się: Małgorzata Kontna, Michał Sęczek oraz Irena Pszczółka; wręczono im pamiątkowe medale.
Każdy z uczestników otrzymał jakiś gadżet ufundowany przez UM Tychy i Arkus & Romet
Group. Na stoisku tyskiego dystrybutora bagażników samochodowych, fachowiec doradzał w
zakresie mocowania i transportu rowerów samochodem.
Na zakończenie odbyła się loteria fantowa. Dzięki inicjatywie KTK GRONIE wielu przypomniało
sobie o swoich składakach. Po zakończeniu imprezy rowerzyści chętnie deklarowali swój udział
w przyszłorocznej edycji imprezy, na którą serdecznie zapraszamy.
Podsumował Cezary Sawicki
W sobotę dnia 01.06.2019r. o godz. 08.00 Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” zaprosił na wycieczkę do Borowej Wsi na „20 Rajd Rowerowy Powiatu Mikołowskiego” który zakończenie miał w lodziarni „Sonia” Wycieczka miała start w Tychach z pod „Biedronki” ul. Bielska 132 i przebiegała przez Gostyń, Orzesze, Borowa Wieś, Paniowy, Mikołów, Wilkowyje i zakończyła się w miłej atmosferze w Tychach. Na starcie pojawiło się szesnastu turystów kolarzy i to wystarczyło nam tylko na zajęcie drugiego miejsca. Najliczniejsza była grupa Wandrus Żory licząca 21 uczestników i to oni otrzymali puchar za najliczniejszą grupę rowerową. Każdy klub uczestniczący w tej imprezie otrzymał od organizatora rajdu dyplom. Na terenie zakończenia rajdu odbywały się też konkursy jak rzut oponą czy koło fortuny w której to nasz kolega Janusz Świeca osiągnął 3 miejsce otrzymując prezent. Najważniejsze, że pogoda dopisała jak i humory.
26 maja 2019 roku grupa 12 członków i sympatyków klubu KTK GRONIE udała się na pielgrzymkę rowerową mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, gdzie uczestniczyli w uroczystej mszy. Udających się do Piekar rowerem w tym dniu było wielu z różnych miejscowości Śląska . W grupie panowała radosna atmosfera. Przez całą trasę dopisywała słoneczna pogoda. Wszyscy bezpiecznie i bezproblemowo przejechali całą trasę.
opr. R.J.
W sobotę dnia 25.05.2019r. o godz. 11.00 Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Gostyni na „Bitwę Wyrską” która odbyła się w pobliżu „Pomnika Pamięci Żołnierzy 1939r” Wycieczka miała start w Tychach prze tzw. Piramidą. Na starcie pojawiło się dziewięciu turystów kolarzy. Trasa prowadziła przez Kobiór, Zgoń, Mościska, Gostyń i powrót do Tychów w sumie ok. 40 km. Najważniejsze, że pogoda dopisała mimo iż przez wiele dni prędzej padał deszcz i dopiero od piątku zaczęła pogoda się poprawiać, humory również dopisały. W pobliżu miejsca organizacji Bitwy Wyrskiej były stoiska, gdzie można było pooglądać sprzęt wojskowy, zabytkowe rowery, zwiedzić schron bojowy „Sowiniec” jak też stoiska z napojami i jedzeniem.
opr. BMK
W niedzielę dnia 19.05.2019r. o godz. 09.00 Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Jankowic – do „Zagrody Żubrów”. Wycieczka miała start w Tychach przed tzw. Piramidą. Na starcie pojawiło się trzynastu turystów kolarzy. Trasa prowadziła przez Kobiór, Studzienice, Jankowice, Międzyrzecze, Wolę, Jedlinę, Bojszowy, Świerczyniec, Cielmice i powrót do Tychów. Postój mieliśmy w Jankowicach gdzie zwiedziliśmy Zagrodę Żubrów – niestety Żubry były poza zasięgiem wzroku zmęczone pewnie świecącym słońcem. Najważniejsze, że pogoda dopisała, humory również. Jeśli o humory nie było potrzeby się martwić to zapowiedzi w temacie pogody były różne włącznie z burzami. Burza była i owszem ale po rozjechaniu się do domów – po godzinie 15.00 i nie popsuła wycieczki.
11.05.2019 już po raz dziesiąty Klub Rowerowy POZYTYWNIE ZAKRĘCENI oraz TKKF z Katowic zorganizowali Rajd Rowerowy „NA KOLE KOLE NIKISZU”, w którym uczestniczyło 25 członków i sympatyków naszego klubu. Na trasę wyruszyliśmy z Tychów o 8.00 co okazało się zbyt późnym, bo gdy przybyliśmy do Giszowca do „Parku pod Lipami” już kończyły się zapisy uczestników imprezy i tym samym nie otrzymaliśmy okolicznościowych koszulek i bonu na żurek. Te przyjemności były przygotowane dla pierwszych 300 – tu osób, a dodatkowo licznej frekwencji sprzyjała słoneczna pogoda. Organizatorzy przygotowali 20-to kilometrową trasę między Giszowcem a Nikiszowcem. Byliśmy w Katowickim Parku Leśnym, Dolinie Trzech Stawów, miejscach należących do Szlaku Zabytków Techniki: Fabryce Porcelany w Bogucicach, Szybie Wilson i Osiedlu Nikiszowiec. Droga powrotna wiodła przez Las Murckowski – przejechaliśmy ok. 60 km. Dla kilku osób był to pierwszy pobyt w NIKISZOWCU – osiedlu robotniczym dla górników kopalni „Giesche” wybudowanym na terenie obszaru dworskiego Gieschewald (Giszowiec) w latach 1908−1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben. Po tym rajdzie widać, że warto wybierać się na wycieczki w naszym GRONIE, gdzie można poznać nie tylko nowe osoby, ale także inne miejsca.
Opracował CS
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy oddziale PTTK w Tychach kolejny raz zorganizował 7 kwietnia 2019 roku uroczyste Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego w miejscu polecanym rowerzystom (także z małymi dziećmi: plac zabaw, ptaszarnia, lamy) tj. w „Ośrodku nad Dokawą” koło Pszczyny. Uczestnicy imprezy przyjeżdżali na metę dowolnymi trasami oraz jedną 12–to kilometrową spod hotelu „PIRAMIDA” w Paprocanach. prowadzoną przez organizatorów imprezy. Spotkało się razem 130-tu miłośników „dwóch kółek”. Każdy na pamiątkę otrzymał okolicznościową naklejkę oraz coś spośród: opasek odblaskowych, planów ścieżek rowerowych w Tychach lub innych gadżetów. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowanego przez organizatorów z materiałami turystyczno-krajoznawczymi tj. mapami, przewodnikami oraz folderami. Chociaż początkowo było pochmurnie to szybko pojawiło się słońce, co dodatkowo sprzyjało dobrej zabawie. Każdy mógł uczestniczyć w rowerowych konkursach sprawnościowych oraz konkursie wymagającym wiedzy turystyczno-krajoznawczej i historycznej. Zwycięzcy konkursów sprawnościowych otrzymali pamiątkowe medale. W konkursie „Rzut oponą” i „Jazda Żółwia” w kategorii dzieci do lat 12 zwyciężył Jakub Skorupa, a w kategorii dorośli: „Rzut oponą” – Zenon Marciniak, „Jazda Żółwia” – Krzysztof Orłowski”. Za zwycięstwo w konkursie Turystycznym puchar otrzymała Teresa Skibicka. Puchary otrzymali też: najmłodszy uczestnik imprezy, który samodzielnie przyjechał na metę – Hanna Świerczyńska oraz najstarszy uczestnik - Stefan Leboch. Najliczniejszą Drużyną PTTK był Klub Turystyki Rowerowej „MIKOŁO” z Mikołowa (20 uczestników). Na koniec odbył się dla wszystkich konkurs „Zgaduj – Zgadula” promujący wiedzę o Tychach i okolicy. Każdy mógł skorzystać z oferty gastronomicznej „Ośrodka nad Dokawą” – polecamy !!!
SEZON ROWEROWY 2019 w KTK GRONIE został rozpoczęty ! Zapraszamy na wspólne wycieczki zgodnie z naszym hasłem: Poznaj świat w naszym GRONIE
opr. CS
W pochmurny dzień 6.04.2019 grupa 15 – tu członków i sympatyków KTK GRONIE wybrała się na rajd rowerowy „3 Gyburstag Mikoło”, którego meta była zlokalizowana w Wyrach przy barze „Zacisze”. Nasza grupa była najliczniejszą ekipą za co otrzymaliśmy pierwszy w tym roku puchar. Na mecie były zorganizowane konkursy m.in. rzut kostkami, rzut wydmuszkami do celu oraz kręcenie kołem fortuny. Organizatorzy zorganizowali także loterię fantową. Turyści mogli upiec sobie kiełbaski na ognisku oraz skorzystać na napojów zakupionych w barze. Oprócz zdobycia pucharu za najliczniejszy udział nasi turyści zaliczyli jeszcze dwa honorowe miejsca. Kolega Paweł Bojczuk zajął 3 miejsce w konkursie rzutu kostkami a koleżanka Antonina Mazurek była najwcześniej urodzoną turystką na mecie rajdu. Po wręczeniu nagród i pucharów udaliśmy się drogą przez Gostyń i Kobiór do domów. Super impreza.
Topienie Marzanny – symbol pożegnania zimy – już po raz 29–ty w Parku Piaskownia w Żorach zorganizował Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS”. W ten pełen słońca wiosenny dzień z Tychów do Żor wybrało się 24-ech członków i sympatyków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE. Chociaż dojechali oni na metę różnymi trasami to już u celu wspólnie uczestniczyli w pochodzie z Marzannami nad staw na Gichcie, gdzie tym razem zamiast topienia zostały one spalone. Wszystkie Marzanny były ciekawe, piękne i wykonane tylko z ekologicznych materiałów. Aż szkoda było je niszczyć, ale za to – autorom najładniejszych – pozostaną ufundowane przez organizatorów pamiątkowe puchary. Na mecie rajdu gospodarze wraz ze sponsorami zapewnili wszystkim uczestnikom poczęstunek (kiełbaskę z dodatkami) i ognisko. Zorganizowali konkursy: strzelanie z wiatrówki do celu, rowerowy tor przeszkód, a dla dzieci malowanie buziaków. Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, a najliczniejsza rodzina – pucharem. Trasa w obie strony liczyła około 60 kilometrów i była dobrą rozgrzewką przed nowym sezonem rowerowym. Pamiętamy, że uroczyste rozpoczęcie sezonu kolarskiego Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach nastąpi 7 kwietnia 2019 roku w Ośrodku „Nad Dokawą” koło Pszczyny, dokąd zapraszamy wszystkich miłośników rowerów i aktywnego spędzania czasu.
Opracował CS
W dniu 24 marca 2019 roku odbyła się wycieczka rowerowa do Tworogu Małego. Jej celem był udział w rajdzie organizowanym przez TKK PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach pod hasłem ,,Topienie Marzanny”. Na zbiórkę przybyło 11-tu rowerzystów. Trasa wiodła przez: Tychy – Gostyń – Orzesze – Pilchowice – Sośnicowice – Tworóg Mały – Knurów – Tychy. Na mecie rajdu oglądaliśmy piękne kukły Marzann, które przygotowało kilka grup. Dołączyło do nas również troje innych członków klubu. Uczestniczyliśmy w zwyczaju pożegnania złej zimy i powitania oczekiwanej wiosny. Dla uczestników rajdu nie zabrakło poczęstunku i gorącej herbaty. Pogoda była wiosenna. W świetnych humorach rowerzyści przejechali około 120 km.
21.03.2019 członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach uczcili tematyczną wycieczką rowerową. Celem tej wyprawy było zwiedzenie w Katowicach dwóch pomników historii ustanowionych przez Prezydenta RP. 16 turystów kolarzy po dotarciu do stolicy Śląska zwiedziło z przewodnikiem wzniesiony w latach 1924 -1929 gmach dawnego Sejmu Śląskiego – obecnie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poznali oni historię tego miejsca. Byli w Westybulu, Sali Sejmowej, Sali Złotej i Skarbcu. Wspólną fotografią utrwali spotkanie w Westybulu z obecnym Marszałkiem Województwa Ślaskiego. Następnie zwiedzili drugi z pomników historii Katowic – Archikatedrę Chrystusa Króla, której budowa z przerwami trwała od 1927 roku do 1955 roku. Razem z KTK GRONIE w zwiedzaniu uczestniczyły koleżanki z Koła PTTK nr 82 w Tychach, które do Katowic dotarły innymi środkami transportu oraz koleżanka i kolega z klubu „Wagabunda” z Katowic. Chociaż ten dzień był chłodny i pochmurny to w pamięci uczestników rajdu „Powitania Wiosny 2019 w naszym GRONIE” pozostaną ciepłe wspomnienia.
Opr. C.S.
21.02.2019 w barze „Widok” w Tychach odbyło się zebranie członków i sympatyków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach. Dokonano podsumowania pracy klubu za 2018 rok oraz zarządu – po roku jego pracy. Zarząd tworzą: Cezary Sawicki – prezes, Antonina Mazurek - v-ce prezes i sekretarz oraz Teresa Kściuk – skarbnik. Wśród zaproszonych gości byli: Przewodniczący Komisji Kolarskiej ZG PTTK – Marek Koba, Prezes Oddziału PTTK w Tychach – Witold Bachaj oraz Przewodnicząca Rady Miasta Tychy – Barbara Konieczna. Zebranie prowadził prezes Klubu kolega Czarek Sawicki. Przedstawił zagadnienia organizacyjne i programowe, na których koncentrował się zarząd w swojej pracy oraz osiągnięcia Klubu. W 2018 roku Zarząd zebrał się 12 razy, podjął i zrealizował 27 uchwał. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w 2018 roku: obchodził swoje dwudziestolecie istnienia i w lutym został wyróżniony przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie Brązową Honorową Odznaką PTTK , która jest wystawiona w witrynie w Mediatece; liczył 40 członków PTTK, gdzie 12 osób opłacało składki normalne a 28 składki ulgowe; zorganizował: 70 imprez, w tym 63 w naszym województwie, w których wzięły udział 1104 osoby, z czego: w 61 imprezach jednodniowych uczestniczyły 992 osoby, a w 9 -ciu wielodniowych – 112 osób. Następnie Prezes nakreślił plan działania na rok 2019 poprzez organizację imprez turystyczno – krajoznawczych dla osób pragnących aktywnie i w miłym towarzystwie spędzić swój czas; organizację 9 czerwca 2019 I Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Składanych podczas naszej tradycyjnej imprezy„Święto Roweru” (takiej imprezy w Polsce jeszcze nie ma); zorganizowanie 15 sierpnia 2019 roku Rajdu Rowerowego Szlakiem Powstań Śląskich jako dopełnienie miejskich obchodów 100 lecia Wybuchu I Powstania Śląskiego; organizację dla naszych członków jak i chętnych z całej Polski, tygodniowego wyjazdu na Międzynarodowy Zlot Turystów Kolarzy (UECT 2019) do Portugalii; organizację tematycznych comiesięcznych Spotkań Klubowych w Klubie Spółdzielczym ORION; propagowanie wśród innych naszych działań wymagających wsparcia organizacyjnego i finansowego, oferowanie im w zamian organizację imprez rowerowych (np. rodzinnych); integrację wszystkich środowisk rowerowych w naszym Mieście. W następnej kolejności nagrodzono laureatów dwóch konkursów klubowych na:
Najaktywniejszego Przodownika Turystyki Kolarskiej KTK GRONIE 2017
I miejsce Frydrych Piotr
II „ Mazurek Antonina
III „ Kotowski Jacek
Najaktywniejszego Turystą Kolarza KTK GRONIE 2017
I miejsce Kotowski Jacek
II „ Marcisz Kotowska Beata
III „ Frydrych Piotr
Na zakończenie zebrania kol. Staszek Bajda w prezentacji multimedialnej przedstawił relację z 15 – to dniowej wędrówki rowerowej członków klubu poświęconej 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości na trasie z Białegostoku do Jarocina. Zebranie zakończyło się poczęstunkiem, który przygotowała właścicielka baru.
Opracował Staszek Bajda
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach już po raz dziesiąty – 14 lutego zorganizował Rajd Walentynkowy, w którym uczestniczyło 24 turystów kolarzy. Zanim miłośnicy ekologicznego trybu życia dotarli na metę w Bieruniu Starym pod XVII – to wieczny drewniany kościółek z relikwiami św. Walentego – zwany tradycyjnie „Walencikiem”, zwiedzili Oczyszczalnię Ścieków Miasta Tychy w Urbanowicach. Dlaczego? Oczyszczalnia ta znajduje się na trasie przejazdu rajdu. Chcieliśmy pokazać naszym gościom z Żor, Gliwic i Mikołowa w jaki sposób wytwarzania się biogaz ze ścieków miejskich, a następnie w jaki sposób wykorzystuje się go do ogrzewania wody w otwartym w maju 2018 roku „Wodnym Parku Tychy”. 14 lutego w Bieruniu – to dzień tradycyjnego odpustu, więc ulice od Rynku do kościółka św. Walentego wypełnione są „kultowymi” straganami. Chętni indywidualnie uczestniczyli w tym święcie. Tegoroczna pogoda była raczej jesienną niż zimową. Zapraszamy na kolejny „Rajd Walentynkowy” w naszym GRONIE !!!
Opr. C.S.
Już 20-ty raz turyści kolarze i miłośnicy rowerów powitali kolejny Nowy Rok kalendarzowy w Gostyni Śląskiej na placu pod Pomnikiem Żołnierzy 1939 roku. Przybyli tam w ramach organizowanego przez Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach, Komisję Turystyki Kolarskiej PTTK w Mikołowie oraz Klub Turystyki Rowerowej MIKOŁO XX Jubileuszowego Rajdu Noworocznego. Był to zlot gwieździsty, na który pomimo pochmurnej pogody przybyło około 120 rowerzystów z: Gliwic, Rybnika, Katowic, Bierunia, Mikołowa i Tychów.
Po złożeniu życzeń uczestnikom przez organizatorów, zrobiono „rodzinne” zdjęcie, a chętni mogli je utrwalić to spotkanie odciskiem pamiątkowej pieczęci. Było także ognisko, pieczenie kiełbasek oraz symboliczna lampka szampana. W naszym (KTK) GRONIE koła dalej się kręcą.