KTK GRONIE - strona główna
Archiwum Treenet

Archiwum 2018

XX Rajd Noworoczny – 1.01.2019

Zebranie klubowe – 13.12.2018

SPOTKANIE OPŁATKOWE – 14.12.2018

PRELEKCJA MULTIMEDIALNA – 23.11.2018

Relacja z Zakończenia Sezonu KTK GRONIE

Dnia 28.10.2018 odbył się VII Rajd im. Kazimierza Fidyka połączony z Zakończeniem Sezonu Turystycznego KTK GRONIE. Na metę rajdu zlokalizowaną w Restauracji „Pod Napięciem” w Tychach przybyło 24 turystów kolarzy z Tych oraz zaprzyjaźnionych klubów z Gliwic i Katowic. Frekwencja bardzo niska, gdyż pogoda nie dopisała. Cały czas padał deszcz. Turyści z Tychów pojechali także na cmentarz parafialny w Kobiórze ażeby złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie naszego długoletniego Prezesa śp. Kazimierza Fidyka. Na mecie rajdu odbyły się konkursy, w których to mogli wziąć udział uczestnicy z opłaconym wpisowym. Oto wyniki.

Konkurs rzutu obręczami:

1. Nogalski Jan

2. Kowalczyk Daniel

3. Skibicka Teresa

Konkurs – jazda żółwia:

1. Sokołowski Krzysztof

2. Wojtaj Ryszard

3. Kałuża Bronisław

Najliczniejsza drużyna – turyści z klubu „Wagabunda” Katowice – (5 osób)

Puchary oraz nagrody wręczali: prezes KTK GRONIE – kol. Cezary Sawicki oraz koleżanka wiceprezes naszego klubu Teresa Kściuk. Dyplom z podziękowaniem za udostępnienie lokalu dostał także właściciel restauracji „Pod Napięciem”. Każdy uczestnik rajdu otrzymał także okolicznościową plakietkę samoprzylepną i miał możliwość skorzystania z pamiątkowej pieczątki.

opr. Staszek Bajda



Zebranie klubowe – 15.11.2018

Wyjazd na IX Wandrusowski Rajd Niepodległości – 11.11.2018

REGULAMIN RAJDU

Relacja z wycieczki na Przegibek

13 października  2018 roku grupa 11 kolarzy wyruszyła spod Hotelu Piramida w Tychach  na Przełęcz Przegibek. Trasa wiodła następującymi miastami: Tychy, Międzyrzecze, Gilowice , Jawiszowice, Międzybrodzie Bialskie, Przełęcz Przegibek, Bielsko-Biała,  Pisarzowice, Wilamowice, Bojszowy , Tychy. Łącznie  kolarze przejechali 128 km. Wśród uczestników wycieczki były osoby z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Bierunia. Mimo, że wycieczka miała miano trudnej, uczestnicy doskonale  poradzili  sobie z trudnościami wynikającymi z ukształtowania terenu. Złota polska jesień dodatkowo dodała  uroków wspólnej jazdy na rowerze.
opr. Rysiek J.

Wyjazd na XIII Jesienne Spotkania Rodzinne – 20.10.2018

REGULAMIN RAJDU

Wycieczka na Przełęcz Przegibek – 13.10.2018

Klubowe Zakończenie Sezonu, VII Rajd Rowerowy im. K.Fidyka – 28.10.2018

Relacja z wycieczki do Goczałkowic – do Ogrodów Kapiasa

W niedzielę dnia 07.10.2018r. o godz. 09.00 Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do  Goczałkowic – Zdrój – do Ogrodów Kapiasa . Wycieczka miała start w Tychach przed tzw. Piramidą. Na starcie pojawiło się siedmiu turystów kolarzy. Trasa prowadziła przez Cielmice, Świerczyniec, Bojszowy Nowe,  Międzyrzecze, Jankowice, gdzie zwiedziliśmy Zagrodę Żubrów – niestety Żubry były poza zasięgiem wzroku, Pszczynę, gdzie zwiedziliśmy Zagrodę Wsi Pszczyńskiej i dalej do celu głównego wyjazdu – Goczałkowice  – Zdrój gdzie znajdują się piękne Ogrody Kapiasa obecnie mieniące się olbrzymią ilością barw złotej jesieni. Powrót do Tychów wiódł przez Pszczynę, Łąkę, Czarków, Radostowice, Kobiór.  Najważniejsze, że pogoda dopisała, humory również oraz, że było piękno polskiej złotej jesieni.

RELACJA Z RAJDU ROWEROWEGO „SZUM GUM”

6.10.2018 nasz klub zorganizował wyjazd na imprezę rajdu rowerowego „SZUM GUM”   organizowaną przez Komisję Turystyki Kolarskiej przy O/PTTK w Mikołowie. Wyjazd uczestników nastąpił spod hotelu „Tychy”. Na miejscu zbiórki stawiło się 14 – tu turystów kolarzy. Trasą poprzez Wilkowyje dojechaliśmy na miejsce startu pod Miejską Placówkę Muzealną w Mikołowie, gdzie nastąpiło spotkanie wszystkich uczestników rajdu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i mieści się w tzw. Białym Domku – siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta w Mikołowie. Placówka została otwarta w 2006. Wszyscy uczestnicy mogli ją zwiedzić za darmo, oglądając bardzo ciekawe eksponaty. Na muzealną ekspozycję składają się przedmioty, obrazujące dzieje Mikołowa oraz życie jego mieszkańców (meble, przedmioty codziennego użytku). Jest obiektem całorocznym, czynnym od poniedziałku do piątku. Po zwiedzeniu ekspozycji udaliśmy wraz z organizatorami na metę rajdu usytuowaną na terenach tzw. Ynzli – ośrodka położonego w Łaziskach Górnych przy ul. Południowej. Organizatorzy zorganizowali tutaj kilka konkursów sprawnościowych dla uczestników rajdu, gdzie bardzo dobrze wypadli turyści z naszego klubu. W konkursie strongmana nasz kol. Paweł Bojczuk oraz koleżanka Teresa Skibicka w tej samej kategorii dla kobiet zajęli pierwsze miejsce. Najważniejszym jednak osiągnięciem dla nas było zdobycie pucharu dla najliczniejszego klubu rowerowego. Warto nadmienić, iż każdy miał możliwość upieczenia na ognisku kiełbasek przywiezionych przez siebie, które to ognisko przygotowali organizatorzy. W podsumowaniu trzeba zaznaczyć, że pogoda była przepiękna i wszyscy zwłaszcza dzieci, które były uczestnikami tego rajdu były w „siódmym niebie”.

opr. S. Bajda, zdjęcie J. Kotowski

Wycieczka do ogrodów Kapias – 7.10.2018

Wyjazd na Rajd Rowerowy ,,Szum Gum” – 6.10.2018

Regulamin rajdu

Relacja z XIV Europejskiego Dnia bez Samochodu

Jak co roku – 22 września – Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach zaprosił miłośników rowerów na wspólne spędzenie Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Przed ogólnie dostępną wyprawą rowerową po Tychach członkowie Klubu spotkali się w „Kregielni u Przewoźnika” na  II Klubowych  Mistrzostwach w Bowlingu. W rywalizacji uczestniczyło 17 osób. Zwycięzcą został  Andrzej Aleksandrowicz, który otrzymał symboliczny „puchar” – profesjonalny kręgiel z naklejką klubową, a koledzy Piotr Frydrych (2 miejsce) i Jacek Kotowski (3 miejsce) pamiątkowe dyplomy. Następnie wszyscy wyruszyli na rowerowy „spacer” po Tychach połączony z sesją fotograficzną przed najnowszymi atrakcjami miasta:

  • MEDIATEKĄ
  • TĘŻNIĄ  w Parku Południowym
  • PARKIEM WODNYM Tychy
  • FONTANNĄ  na Placu Baczyńskiego
  • STADIONEM Miejskim
  • 2,5 metrowym napisem TYCHY przy ulicy Niepodległości.

Zwieńczeniem „spaceru”  było grillowisko – ognisko na Dzikiej Plaży nad jeziorem Paprocańskim.

22 września 2018 roku  był kolejnym dniem, w którym  miłośnicy rowerów mogli aktywnie spędzić czas w naszym  GRONIE. Do zobaczenia za rok.

opr. C.S.

Dwudniowy wyjazd do Cieszyna – 29.09. do 30.09.2018

XIV Europejski Dzień bez Samochodu – 22.09.2018

Relacja z wycieczki do Rybnika na Rajd Kolarski „Żegnaj Lato 2018”

W niedzielę dnia 16.09.2018r. o godz. 08.30 Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do  Rybnika na Rajd Kolarski pod nazwą „Żegnaj Lato 2018” . Wycieczka miała start w Tychach przed Biedronką na ul. Bielskiej 132 i przebiegała przez Gostyń, Orzesze, Bełk, Stanowice. Głównie przebiegała drogami asfaltowymi ale było tez trochę drogami leśnymi. Najważniejsze, że pogoda dopisała, humory również oraz, że też  pojawiły  się na tej wycieczce nowe osoby jak i na kilku poprzednich wycieczkach. Na miejscu przywitali nas gospodarze z Rybnika i po części oficjalnej – zapisy, pieczątki itp. odbywały się wszelakie konkurencje. Grupa z Tychów liczyła 17 osób ale niestety nie byliśmy najliczniejszą grupą ale byliśmy grupą zauważalną.

Wyjazd na Rajd Kolarski „Żegnaj lato 2018” do Rybnika – 16.09.2018

REGULAMIN RAJDU

WYCIECZKA DO ŁĄKI – 16.09.2018

WYCIECZKA DO MUZEUM ZAMKOWEGO W OŚWIĘCIMIU – 15.09.2018

Relacja z wycieczki do Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Chorzowa

W niedzielę dnia 09.09.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Rudy Śląskiej, gdzie głównym celem wycieczki było zwidzenie kolonii robotniczej Ficinus. Na starcie wycieczki zebrało się w sumie 13 osób z czego ku uciesze było parę osób nowych i młodych. Trasa wycieczki przebiegała przez Podlesie, Kochłowice, Wirek – dzielnica Rudy Śląskiej, gdzie właśnie znajduje się kolonia robotnicza Ficinus będąca na Szlaku Zabytków Techniki. Po obejrzeniu wielu ciekawych zabytkowych domów z piaskowca jak też Dom Uchodźców jak też ciągu zdjęć ludzi zasłużonych dla Rudy Śląskiej  udaliśmy się w kierunku Świętochłowic po drodze zwiedzając kolonie robotnicza Kaufhaus. Ze Świętochłowic poprzez Chorzów i zwiedzanie ciekawych miejsc jak i pomników wróciliśmy do Tychów zadowoleni z wycieczki która  nauczyła troszkę historii śląskiej.

Relacja XX Rajdu Kolarskiego Obrońców Śląska w rocznicę września 1939r.

W sobotę dnia 08.09.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Gostyni na XX Rajd Kolarski Obrońców Śląska w rocznicę września 1939r. Wycieczka miała start pod hotelem „Piramida” i przebiegała przez Kobiór i dalej do Gostyni. Głównie przebiegała lasami. Na miejscu przywitali nas gospodarze z Mikołowa i po części oficjalnej – zapisy, pieczątki itp. odbywały się konkurencje w rzucie lotką do celu czy rzut oponą na odległość. Grupa z Tychów liczyła 9 osób i mimo przelotnego deszczu atmosfera była miła i powrót przyjemny i nawet deszcz przestał padać.

Wyjazd na XX Rajd Kolarski Obrońców Śląska w rocznicę września 1939 roku – 8.09.2018

REGULAMIN RAJDU

Wycieczka do Rudy Śląskiej – 9.09.2018

Wyjazd na XIX Rekreacyjny Rajd Rowerowy – 8.09.2018

Wyjazd na Gwieździsty Zlot Rowerowy do Muzeum Powstań Ślaskich oraz na X Piknik Forteczny w Świętochłowicach – 2.09.2018

Na zlocie klub zaliczy 1 obiekt do zadania doraźnego.

Regulamin zlotu

Relacja z V Rajdu Śladami Powstańców Śląskich

15.08.2018 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach włączył się aktywnie w miejskie obchody 99 Rocznicy Wybuchu I Powstania Śląskiego organizując już po raz piąty rajd rowerowy po miejscach upamiętnionych krwią powstańczą. Na trasy: 30 i 60 kilometrowe  wystartowano  z Placu Wolności w Tychach spod Pomnika Powstańca Śląskiego, który to pomnik fundowało społeczeństwo Tychów w 1930 roku. Był on zburzony w 1939 roku, odtwarzany w latach sześćdziesiątych XX wieku, a w pierwotnym kształcie został odsłonięty w 2006 roku. Dłuższa trasa wiodła do Mysłowic – na Cmentarz Parafialny pod Pomnik poświęconym poległym powstańcom wszystkich trzech Powstań Śląskich, a następnie do Imielinia – pod Kopiec Wolności -  usypany przez społeczeństwo Imielinia w 1922 roku ku czci poległych w Powstaniach Śląskich. W obu tych miejscach zapalono okolicznościowe znicze.
Trasa 30-to kilometrowa wiodła:  na Cmentarz przy ul. Nowokościelnej w Tychach  – oddano hołd przy grobach powstańców, następnie przejazd na ul. Katowicką pod Pomnik Powstańców Śląskich, ul. Kościuszki Pomnik ofiar hitlerowców 22.09.1944, kierunek Wyry – pod pomnik „W Hołdzie Bohaterom Poległym za Wolność Ojczyzny 1919 -1945” oraz Gostyń Śląską – pod „Pomnik Pamięci Żołnierzy Września1939”.
Uczestnicy obu tras o 14.00 spotkali się na mecie w Tychach przy ulicy Paprocańskiej 156, gdzie odbyły się uroczystości miejskie. To tutaj – w obecnym budynku przedszkola – w nocy z 16/17.08.1919 roku rozegrała się zwycięska bitwa powstańców z ponad 100 – osobową załogą niemieckiej baterii polowej. Pod pamiątkową tablicą składano wieńce i kwiaty.
Następnie utworzono kolumnę rowerową (każdy z uczestników otrzymał okolicznościową koszulkę oraz opaskę odblaskową) i w asyście policji przejechano do Urbanowic pod pomnik „Powstańcom i Pomordowanym przez Okupanta Niemieckiego Społeczeństwo Gminy Urbanowice”. Tu jak w Paprocanach złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej w ogrodach Gminnego Ośrodka  Kultury rozdano pamiątkowe szklane statuetki dla Najmłodszego (2 lata) i Najstarszego (80 lat) Uczestnika przejazdu Paprocany – Urbanowice oraz Najliczniejszej Grupy (NOL Tychy 10 osób).
Organizatorzy części oficjalnej – Miejskie Centrum Kultury w Tychach rozdało 81 koszulek uczestnikom przejazdu. Był też grill oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych przygotowanych  okolicznościowych  śpiewników.
Zapraszamy wszystkich na kolejny Rajd Śladami Powstańców Śląskich.
opr. C.S.

ZEBRANIE KLUBOWE – 13.09.2019

Wyjazd na XXV Rajd „Rowerowe Pożegnanie Wakacji” – 26.08.2018

REGULAMIN RAJDU

Wycieczka do Wisły Głębce – 12.08.208

WYCIECZKA DO DOLINY „TRZY STAWY” – 5.08.2018

Wycieczka do mini arboretum w Jedlinie – 4.08.2018

RELACJA Z WYCIECZKI DO MUZEUM NAJMNIEJSZYCH KSIĄŻEK ŚWIATA

29.07.2018 w wycieczce wzięło udział 12 turystów. Spotkaliśmy się przy Restauracji MCDonald’s przy ul. Dołowej 1 i o godzinie 9:00 ruszyliśmy do celu czyli do Muzeum Najmniejszych Książek Świata Pana Zygmunta Szkocnego w Piotrowicach przy ulicy Traktorzystów 5. Na miejscu powitał nas gospodarz Pan Zygmunt Szkocny (junior) i zaprosił do zwiedzenia dzieł swojego taty. Oto kilka ciekawostek. Pierwszą miniaturkę Pan Zygmunt zrobił w 1935 roku. Od 1976 r. był guru w sztuce „mikrointroligatorskiej” na świecie. Tego roku jego książka została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Na 28 stronach umieścił 24 litery alfabetu łacińskiego. Książeczka ma wymiary 1 na 0,8 mm, jest wielkości ziarnka maku. Do tego rzeźbił. Każda z jego książek ma rzeźbiony postument – w którym zostaje umieszczona i osłonięta od kurzu szklanym okienkiem. Dziś w muzeum w Piotrowicach, jest około 200 „tomisk”. Byłoby więcej, gdyby autor ich tak chętnie nie rozdawał. Swój życiorys dostał Miłosz. Jan Paweł II – na 30 milimetrach kwadratowych – historię swojego pontyfikatu. Miniaturki trafiły też do Reagana, Gorbaczowa, królowych – Juliany i Beatrix. Życiorys Józefa Piłsudskiego też powędrował do…Marszałka. Książeczka została włożona do urny i zakopana w kopcu Piłsudskiego. Wśród tych, które zostały przy Traktorzystów, są najczęściej życiorysy i historie powstań. Ale nie tylko. Mamy tu też historię pierwszego lotu w Kosmos, lądowanie człowieka na Księżycu statkiem Apollo 11, opis przyłączenia Polski, Czech i Węgier do NATO, Kartę Narodów Zjednoczonych. Jest też historia zatonięcia Titanica a to dlatego, że wuj pana Zygmunta artysta plastyk Wiktor Szkocny płynął na jego pokładzie. Książeczka ma 6 na 7 mm. Na postumencie jest model statku oraz słowa kapitana „Bliżej do Ciebie, o Panie Boże mój”. Pan Zygmunt tworzył swoje dzieła do swoich ostatnich dni. Zmarł w wieku 93 lat (2003 rok) zostawiając niedokończoną książkę. Po zwiedzeniu Muzeum podjechaliśmy jeszcze do Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach a następnie trasą przez Starganiec i Podlesie z  powrotem do Tychów.

opracował  St. Bajda

Relacja z wycieczki do ogrodów Kapias

W sobotę dnia 28.07.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Goczałkowic, gdzie głównym punktem zwiedzania były Ogrody Kapias. Trasa wycieczki biegła przez Studzienice, Jankowice, Pszczynę docierając Goczałkowic – Ogrodów Kapias. Nie ograniczyliśmy się tylko do zwiedzenia Ogrodów Kapias ale skorzystaliśmy też z lodów i napojów które też można kupić na miejscu. Po doświadczeniach ducha i ciała wracaliśmy do Tychów przez Czarków, Radostowice, Kobiór. Pogoda dopisała, humory również i sądząc po minach turystów rowerowych wycieczka była udana. Trasa wycieczki wyniosła ok. 55 km.

Relacja z XIV Zlotu UECT w Kurozwękach

Od kilkunastu lat turyści rowerowi spotykają się w jednym z krajów Europy by wspólnie świętować Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT. W tym roku gospodarzem, już po raz trzeci, była Polska. Tradycyjnie w tych zlotach biorą udział członkowie oraz sympatycy Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach. W tegorocznej imprezie XIV Zlocie UECT uczestniczyło 859 osób z 11 krajów: najliczniej z Francji 409, Polski 336 (w tym 19 z KTK GRONIE), Ukrainy 72, Belgii 20, Anglii, Portugalii, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Austrii i Izraela. Baza zlotu mieściła się przy wczesnoklasycystycznym pałacu – powstałym po wielokrotnej przebudowie średniowiecznego zamku rycerskiego z końca XIV wieku – w Kurozwękach. Przy pałacu istnieje jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich, którą można obserwować.   Gościło nas miasto i gmina Staszów położona na Wyżynie Kielecko – Sandomierskiej, w południowo – wschodniej  części województwa świętokrzyskiego. Codziennie jeździliśmy na innych trasach,  dzięki czemu mogliśmy poznać wiele atrakcji i zabytków regionu. Już nazwy tras zachęcały do ich pokonania: Klasztorna, Świętokrzyska, Wiślana, Opatowska, Sandomierska, Zdrojowa, Bagienna. Odwiedziliśmy: zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, uzdrowisko Busko-Zdrój, klasztor na Świętym Krzyżu, zabytkowy Sandomierz, miasto Arian Raków, Baranów Sandomierski, Szydłów. Wypoczywaliśmy nad Chańczą – zbiornikiem wodnym wybudowanym w 1984 roku. Pedałowaliśmy wśród sadów czereśni, śliwek, moreli i brzoskwiń. Dystanse do pokonania ustalał sobie każdy sam w zależności od  swoich możliwości (organizatorzy proponowali 50, 70 i 100 km). Słoneczna pogoda, nieoficjalne spotkania, wspomnienia poprzednich zlotów, wzajemna życzliwość uczestników to wszystko zachęcało do snucia planów o kolejnym Zlocie UECT. W 2019 roku miłośnicy turystyki rowerowej spotkają się w Portugalii w średniowiecznym miasteczku Belmonte.

Może zgodnie z naszym mottem  „Poznaj Świat w naszym GRONIE” i my tam będziemy?

Wycieczka do Ogrodów „Kapias” w Goczałkowicach – 28.07.2018

Relacja z wycieczki do Chorzowa

W niedzielę dnia 22.07.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej Gronie zaprosił na wycieczkę do Chorzowa gdzie głównym punktem zwiedzania było Planetarium jak i Szyb Prezydent. Trasa wycieczki biegła przez Podlesie, Piotrowice docierając do Parku Śląskiego w Chorzowie. Nie ograniczyliśmy się tylko do zwiedzenia Planetarium ale też zobaczyliśmy jak wygląda obecnie Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny, Rosarium, Stadion Śląski. Co da samego Planetarium to obecnie jest zamknięte z racji remontu co nie umniejsza że jego ładna bryła architektoniczna wygląda imponująco. Co do Szybu Prezydent – też warto było tam zajechać i zobaczyć choćby zegar słoneczny gdzie sam szyb byłej kopalni służy za gnomom. Kompleks „Sztygarka”  też prężnie żyje swoim życiem. Oczywiście też pokręciliśmy na rowerze by jeszcze obejrzeć parę innych ciekawych rzeczy jak np. pomnik Powstańca Śląskiego. Powrót był przez Chorzów Batory, pogoda była udana a nasza ósemka zadowolona z wycieczki.

Relacja z wycieczki do Bujakowa

W niedzielę 22.07.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił do zwiedzenia Ogrodu Botanicznego w Bujakowie, tradycją już jest, że co przynajmniej raz w roku bywamy w tym urokliwym miejscu a w niedzielę można wypić kawę i zjeść smacznego kołocza jak tym razem, gdyż był seromakowiec lub sernik. Wyjechaliśmy w grupie 8 osobowej w  której znalazły się 3 nowe osoby, które znalazły nas na portalu Tychy i na stronie GRONIA.  Tradycyjnie do Gostyni dotarliśmy przez las i dalej szosą do Orzesza Szklarnię, gdzie już było pod górki ale po ich pokonaniu, było już do Bujakowa tylko z górki. Ogród Botaniczny jak zawsze  urokliwy i zadbany. Po kawie i kołoczu  w pełni sił do Tychów udaliśmy się przez Ornontowice – Orzesze Zgoń kierując się do Kobióra drogą przez las /bardzo fajna trasa i bardzo lubimy tędy jeździć/ i Paprocany do domów na piwo, żeby mieć lepszy apetyt na smaczny obiadek. Na wycieczki GRONIE zaprasza za tydzień do MUZEUM najmniejszych książek świata – jedyne takie MUZEUM na świecie oraz do Cieszyna i Karviny dla wytrawnych kolarzy bo teren jest trudny do pokonania. Pogoda ma dopisać, więc liczę na frekwencję.

Relacja z wycieczki do Oświęcimia

W sobotę 21.07.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił chętnych na wycieczkę rekreacyjną pod hasłem RUCH TO ZDROWIE I NIE TYLKO!! do Oświęcimia. Z Tychów udaliśmy się przez Tereny Przemysłowe ścieżką rowerową do Bierunia Starego odwiedzając Rynek gdyż zawsze jest  osoba, która nie miała przyjemności zobaczenia tego miejsca. Z Bierunia Starego  dalej ścieżką rowerową dojechaliśmy do mostu nad Wisłą czyli na granicę województw śląskiego i małopolskiego. Do Oświęcimia dojechaliśmy wałem i przez Babice. Pieczątkę potwierdzającą pobyt w tym mieście otrzymaliśmy w nowo otwartym ODDZIALE MUZEUM ZAMEK.
Wracaliśmy przez Brzezinkę – Harmęże – Jedlinę – Bojszowy – Cielmice – Tychy i tym samym trasa wyniosła  tylko 54 km. Pogoda nam ostatnio dopisuje, więc GRONIE zaprasza na następne wycieczki klubowiczów jak i sympatyków. Tym razem to była wspaniała 15 /piętnastka/

RELACJA Z WYCIECZKI DO MUZEUM POŻARNICTWA

W dniu 15.07.2018r. Klub Turystyki Kolarskiej „GRONIE” zaprosił chętnych na wycieczkę rowerową do MUZEUM POŻARNICTWA w Mysłowicach. Trasa przebiegała drogą asfaltową przez Lędziny – Krasowy – Kosztowy – Brzęczkowice (było trochę górek, które bardzo lubimy???). W niedzielę do MUZEUM wstęp jest bezpłatny z którego nasza10 osobowa grupa skorzystała zwiedzając piękną ekspozycję stałą prezentującą zabytkowy sprzęt gaśniczy. (Foto w galerii) Następnie udaliśmy się do SZYBU WILSON, gdzie trafiliśmy na piękną wystawę artystów z całego świata pt. X Art Naif Festiwal (trochę fotek w galerii). Na PLACU ŚW. ANNY były lody i napoje i pustka. Droga powrotna prowadziła przez Giszowiec ale z Giszowca to już traktem leśnym do Kostuchny, Podlesia i Tychów. Trasa wyniosła 61 km a pogoda ostatnio nam dopisuje więc wszyscy uważają, że RUCH TO  ZDROWIE i NIE TYLKO!! GRONIE zaprasza na kolejne wycieczki.

RELACJA Z WYCIECZKI DO SUSZCA

Jak co roku Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszył w sobotę 14.07.2018 do Muzeum Szendera w Suszczu. Muzeum powstało około 40 lat temu z pasji Fryderyka Szendera do gromadzenia przedmiotów związanych ze śląskim dziedzictwem etnograficznym. Niesamowita jest cała ekspozycja (około 500 przedmiotów), można tutaj zobaczyć powozy, pługi i ciężki sprzęt rolniczy oraz narzędzia rolnicze starsze i nowsze. Znajduje się tutaj sprzęt gospodarstwa domowego jakiego używano w przeszłości np. maszynki do mielenia mięsa, do maku, do orzechów, maźniczki, krosno do tkania tkanin, kołowrotek, wrzeciona, zestaw do naprawiania butów (kopyto, maszyna do szycia, kołki, prawidła itp). W zagrodzie znajduje się ośmioboczna stodoła, która jest atrakcją samą w sobie a w kuźni  prezentuje się prace kowalskie (po wcześniejszym uzgodnieniu). Droga powrotna prowadziła przez Zgoń i lasem przez Kobiór do Tychów w grupie 9 osobowej w zdrowiu szczęściu i radości udaliśmy się do domów.

RELACJA Z WYCIECZKI DO PARKU KOŚCIUSZKI

W niedzielę 08.07.2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił chętnych na koncert promenadowy do Parku Kościuszki w Katowicach pt.” Miłość – Portrety Kobiet” grupa była nie liczna bo tylko 7 osób. Trzeba przyznać, że muzyka chociaż barokowa to jednak smutna więc zdecydowaliśmy się wstąpić na NIKISZ /PLAC ANNY/ gdzie odbywał się KIERMASZ SZTUKI NOWOCZESNEJ.  Do domów udaliśmy się przez Giszowiec – Murcki – Czułów – Tychy = 50km. Ciepło było więc chłodziliśmy się lodami oraz zimnymi napojami. Zdrowi i szczęśliwi dotarliśmy zadowoleni do domowych pieleszy.

RELACJA Z WYCIECZKI Z DNIA 7.07.2018

W sobotę  07.07.2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w grupie 13 osobowej  wyjechał na wycieczkę rowerową do Strumienia. Trasa prowadziła tradycyjnie przez Studzienice – Jankowice – Pszczynę omijając tym razem CENTRUM. Dalej kierowaliśmy się przez Łąkę – Wisłę Wielką – Wisłę Małą i tutaj zwiedzaliśmy drewniany kościółek św. Jakuba, udało nam się również zastać ks. proboszcza, który użyczał nam pieczątki do woli / należy zaznaczyć, że księdza nie często można  zastać na farze/. W STRUMIENIU spędzaliśmy czas pod FONTANNĄ  wdychając namiastkę jodu z unoszącej się mgiełki. Trasa powrotna  prowadziła przez Stódzionkę – Brzeźce – Kobielice – Radostowice – Kobiór – Tychy i wyniosła 77 km. Pogoda nam dopisała i bez awarii z uśmiechem na twarzy przyjechaliśmy do domów na smaczne obiadki.

Wycieczka do Bujakowa – 22.07.2018

Wycieczka do Chorzowa – 22.07.2018

Wycieczka do Oświęcimia – 21.07.2018

WYCIECZKA DO CIESZYNA – 28.07.2018

Wycieczka do „Muzeum najmniejszych książek świata” – 29.07.2018

WYCIECZKA DO MUZEUM POŻARNICTWA – 15.07.2018

WYCIECZKA DO SUSZCA – GOSPODARSTWO SZENDERA – 14.07.2018

RELACJA Z I NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO RAJDU RODZINNEGO DO LĘDZIN

W niedzielę  01. 07. 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyjechał  na wycieczkę do Lędzin aby wziąć udział w I – szym NIEPODLEGŁOŚCIOWYM  RAJDZIE  RODZINNYM i INAUGURACJI ZDROWEGO LATA 2018 W LĘDZINACH pod patronatem Burmistrz Miasta. Rajd poprowadzili lędzińscy Dzielnicowi  z Komendy Powiatowej w Bieruniu. Wszyscy spotkaliśmy się na PLACU FARSKIM /123 uczestników w tym 7 osób z KTK GRONIE/
skąd wyruszyliśmy na trasę organizatora szlakiem czarnym i wróciliśmy szlakiem czerwonym /około 15 km/ na Plac Farski aby zwartą kolumną udać się na ul. Stadionową na metę w Ośrodku  Rekreacyjno – Sportowym „CENTRUM” nad basenem. Na mecie czekały atrakcje:
nagrodzono  najmłodszego uczestnika rajdu
nagrodzono  najstarszego  uczestnika rajdu
nagrodzono najliczniejszą rodzinę biorąca udział w rajdzie.
Każdy biorący udział w rajdzie przy zapisywaniu się na listę uczestnictwa w rajdzie otrzymał numer oraz bon na kiełbaskę czy krupnioka. Rozlosowano więc kupony z numerami /30 nagród/ czyli co 4 los wygrywał. Antonina tym razem wygrała nagrodę rzeczową. Ratownicy WOPR z Tychów pokazali i uczyli chętnych resuscytacji serca na fantomie. Jeśli można spojrzeć krytycznie na rajd to trochę im nie wyszło ponieważ jechaliśmy właściwie ścigając się, nie było zwartej grupy. Prowadzący nie miał kontaktu z zamykającym i nie miał pojęcia gdzie i jak daleko są uczestnicy rajdu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości, czyli w 2019r.
będzie lepiej. KTK GRONIE chętnie pomoże w prowadzeniu takiej imprezy trzeba tylko być w kontakcie. Email: gronie.tychy@wp.pl

V Rajd Śladami Powstańców Śląskich – 15.08.2018

RELACJA Z WYCIECZKI Z DNIA 30.06.2018

W sobotę  30. 06. 2018 r. Klub turystyki Kolarskiej GRONIE wyjechał na wycieczkę z chętnymi przez  Świerczyniec -  Bojszowy – peryferiami  Woli – Górę – Brzeszcze do Jawiszowic, gdzie w drewnianym kościele św. Marcina  czekała na nas pani  Maria J. Pani Maria opowiedziała nam historię kościoła  jak również o figurach świętych i obrazach znajdujących się w tym pięknym zabytkowym obiekcie. Wracaliśmy przez Brzeszcze -  Gilowice – Międzyrzecze i traktem leśnym dotarliśmy  do Tychów. Pogoda była rześka w sam raz na wycieczkę rowerową.

RELACJA Z WYCIECZKI Z DNIA 16.06.2018

W sobotę  16. 06. 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyjechał na wycieczkę szlakiem drewnianych kościółków. Udaliśmy się więc lasem przez Studzienice – Jankowice – Ćwiklice /drewniany kościół / – Rudołtowice – Goczałkowice Zdrój- /chwila spędzona przy fontannie solankowej /i dalej dróżką polną dojechaliśmy do ZAPORY.  Chętni przejechali rowerami tam i z powrotem . W Pszczynie były lody lecz nie tak pyszne i tak duże jak u DŁUCIKA  w Piotrowicach. Z Pszczyny przez Piasek traktem leśnym do Kobióra  i Tychów, wróciliśmy cali i zdrowi do swoich pieleszy. Pogoda  w sam raz na jazdę rowerem. Kilka Fotek w GALERII.

RELACJA Z 19 – tego ROWEROWEGO RAJDU POWIATU MIKOŁOWSKIEGO

W sobotę 09. 06. 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej  GRONIE wyjechał trasą przez Podlesie – Zarzecze – Jamna – Śmiłowice – MOKRE  gdzie odbył się 19 ROWEROWY RAJD POWIATU MIKOŁOWSKIEGO. Były konkursy jak zwykle na takich spotkaniach bywa. W rzucie lotką do tarczy najlepszy był nasz kolega Piotr F. Zajmując I miejsce  otrzymał więc nagrodę i będąc tak wspaniałym kolegą, że podzielił się nią z koleżanką Dorotą S.
Za udział w rajdzie klub otrzymał  DYPLOM. Należy wspomnieć, że przy pięknej pogodzie to uczestników było bardzo mało. Fotek tym razem brak.

Wyjazd do Parku Kościuszki w Katowicach – 8.07.2018

Wycieczka do Strumienia – 7.07.2018

WYJAZD NA I NIEPODLEGŁOŚCIOWY RAJD RODZINNY DO LĘDZIN – 1.06.2018

WYCIECZKA DO JAWISZOWIC – 30.06.2018

RELACJA Z XXI ŚWIĘTA ROWERU

10.06.2018 w Tychach obchodzono już po raz dwudziesty pierwszy Święto ROWERU. Na starcie pod Urzędem Miasta Tychy wszyscy otrzymywali gadżety, ufundowane przez UM, promujące miasto, bezpieczeństwo oraz miejskie ścieżki rowerowe. Dodatkowo Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy PTTK w Tychach – organizator imprezy, przygotował okolicznościowy emblemat, którym wszyscy uczestnicy dekorowali swoje jednoślady.
W paradzie rowerowej ulicami miasta pod eskortą Policji przejechało około stu uczestników. Na mecie, terenie Browaru Obywatelskiego – obiekcie będącego punktem na  „Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego”,  przeprowadzono konkursy sprawnościowe z nagrodami – dla dzieci i dorosłych. Pucharami nagrodzono: Najliczniejszą RODZINĘ oraz właściciela najciekawiej udekorowanego roweru.
W tym roku po raz pierwszy zaproszono do udziału posiadaczy tradycyjnych SKŁADAKÓW – przeboju polskiego przemysłu rowerowego lat siedemdziesiątych XX wieku. To ta ósemka otwierała czoło peletonu (w tym były dwa tandemy). Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs  „Łamanie Ramy” , czyli kto najszybciej złoży ramę swojego składaka. W nagrodę zwycięzca otrzymał  od organizatorów  pamiątkowy puchar. Wyłonionemu w drodze losowania właścicielowi składaka – wręczono także puchar, którego  fundatorem była firma Arkus & Romet Group – kontynuator tradycji Rometu.
Na zakończenie odbyła się loteria, gdzie wśród uczestników rozlosowano pozyskane od sponsorów vochery na ich usługi,  grę planszową „TYCHY”,  przekazane przez rodzinę Ewalda Bereski – zmarłego członka Klubu GRONIE – modele rowerków do składania, a także  wiele innych rzeczy promujących bezpieczeństwo rowerzysty w ruchu drogowym.
Obecnemu Zarządowi KTK GRONIE z okazji 20 lecia Klubu wręczono nadany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego  w Warszawie „Brązową Honorową Odznakę PTTK  za zasługi w upowszechnianiu krajoznawstwa i turystyki”.
Dzięki obecnej inicjatywie wiele osób przypomniało sobie o swoich składakach, zapewniało o swoim udziale w przyszłorocznej imprezie, która  może już w 2019 roku będzie  Ogólnopolskim Świętem Tradycyjnych  SKŁADAKÓW  w dniu Święta ROWERU w Tychach.
Serdecznie zapraszamy.

OPR. CS

RELACJA Z WĘDRÓWKI ROWEROWEJ UPAMIĘTNIAJĄCEJ 100 LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Termin: 1.06 – 15.06.2018

Ilość przejechanych kilometrów: 1530

Uczestnicy: członkowie KTK „Gronie” w Tychach – Bajda Stanisław, Bojczuk Paweł, Gocałek Wiesław, Kotowski Jacek, Marcisz Kotowska Beata, Muchowska Maria, Wojciechowski Zbigniew.

Główny cel wycieczki:

Odwiedzenie:

- miejsc związanych z walkami Polaków o niepodległość Polski z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości,

- zabytków obowiązkowych na duże stopnie KOT,

- obiektów obowiązkowych na Kolarską Odznakę Pielgrzymią,

- bazylik,

- zamków,

- Pomników Historii

- miejsc związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Opis trasy: Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy Białymstoku nazywanym „Perłą Podlasia” dokąd dojechaliśmy pociągiem godzinach popołudniowych. Z Białymstokiem związany był i urodził się tutaj Ludwik Zamenhof – inicjator języka międzynarodowego esperanto. Miasto posiada wiele zabytków, z których wymienić trzeba najważniejsze – pałac Branickich, Rynek Kościuszki wraz z Ratuszem oraz Cerkiew św. Marii Magdaleny. Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się na pierwszy nocleg do Tykocina zwiedzając po drodze w pałacu w Choroszczy Muzeum Wnętrz Pałacowych oraz mieliśmy szansę przejazdu przez tereny Narwiańskiego Parku Narodowego. Tykocin jest małym miasteczkiem ale posiada ponad 100 obiektów zabytków wpisanych do rejestru. Pogoda dopisuje więc jest wielka przyjemność z jazdy. Dalej przejeżdżamy prze Biebrzański Park Narodowy i zatrzymujemy się na krótko w Łomży. Zwiedzamy późnogotycką Katedrę św. Michała, Stary Rynek oraz oglądamy z zewnątrz Pałac Biskupi. Opuszczamy woj. podlaskie i wjeżdżamy na tereny woj. mazowieckiego. w taki sposób mija nam trzeci dzień „rajzy”. Śpimy w Pułtusku. Pułtusk szczyci się najdłuższym Rynkiem w  Europie. Ten przyciągający uwagę brukowany plac ma aż 400 metrów długości, a na samym jego środku, jak przystało na średniowieczne miasto, stoi efektowny Ratusz – siedziba władz miasta. Następny dzień to objazdówka wschodnich okolic Warszawy od Białobrzegów przez Nieporęt, Kobyłkę, Ossów i Ząbki do Warszawy na nocleg.  Po noclegu czekał nas jeden z najtrudniejszych dni wycieczki a mianowicie przejazd i zwiedzanie stolicy. Głównym powodem trudności to ogrom zabytków oraz trudność przemieszczania się ze względu na duży ruch pojazdów, chociaż Warszawa ma dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych. Poświęciliśmy na to cały dzień. Zwiedzanie Warszawy zaczęliśmy od Wilanowa podążając dalej na północ. Głównym obiektem i centrum zabytkowego zespołu pałacowo – ogrodowego w Wilanowie jest Pałac, ulubiona letnia siedziba króla Jana III Sobieskiego. Zespół pałacowo – parkowy jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku. Jest nie tylko bezcennym świadectwem dawnej świetności Rzeczypospolitej, ale również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań warszawiaków szukających wytchnienia w ogrodach Wilanowa. Jadąc dalej oglądamy miejsca związane z Marszałkiem Piłsudskim a zarazem miejsca nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy obiekt to Belweder.  Po przewrocie majowym, od 5 czerwca 1926, w pałacu jako minister spraw wojskowych, aż do swojej śmierci  zamieszkał tutaj Józef Piłsudski. Dalsze obiekty po trasie związane z życiem Marszałka to m.in. przy Al. Ujazdowskich 5 – budynek d. Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, Ogród Saski, pomnik Marszałka na placu jego imienia obok Hotelu Europejskiego, Hotel „Bristol”, Zamek Królewski – w dniu 4.11.1920 r. Józef Piłsudski podczas obchodzonego Święta  Niepodległości otrzymał na Placu Zamkowym buławę marszałkowską. Innymi obiektami, którymi byliśmy zainteresowani podczas zwiedzania miasta to – bazyliki m.in.  św. Michała Arch. i Św. Floriana, Świętego Krzyża, św. Jana Chrzciciela, oraz zamki – Ujazdowski, Ostrogskich, Królewski. Opuszczając stolicę zatrzymaliśmy się jeszcze na Starym Mieście, które to 2 września 1980 roku zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz odwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski. Wśród pochowanych tutaj ok. 1 miliona osób, znajduje się wielu znanych i zasłużonych osób, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych. Po 1945 w budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Na Powązkach Wojskowych znajdują się groby ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pomnik upamiętniający tą katastrofę. Żegnamy Warszawę. Jedziemy dalej zahaczając o Kampinoski Park Narodowy, zatrzymujemy się w jednej z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce czyli Twierdzy Modlin, stanowi ona wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Dojeżdżamy do Płocka, gdzie mamy kolejny nocleg. Miastu temu poświęcamy więcej czasu zwiedzając Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, katedrę i klasztor oo. mariawitów, zamek książąt mazowieckich na Wzgórzu Tumskim oraz Stary Rynek. Po wizycie w Płocku jedziemy na północ wjeżdżając na tereny woj. kujawsko – pomorskiego, województwa obfitującego w wiele zabytków także tych z najwyższej półki jak zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim, zespół zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu,   rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Toruń ze swoimi 6 zabytkami klasy międzynarodowej oraz zespół klasztorny norbertanek w Strzelnie. Zwiedzamy zamki w Brodnicy, ruiny zamku w Wąbrzeźnie, zamki w Świeciu, w Wenecji i Kruszwicy. Województwo kujawsko – pomorskie posiada także wiele miejsc pamięci związanych z Postaniem Wielkopolskich a także upamiętniających wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej w roku 1920, których to nie omieszkaliśmy odwiedzić. Minęło 12 dni wycieczki i docieramy na tereny woj. wielkopolskiego. W pierwszej kolejności Gniezno. Według legendy Gniezno założył Lech, który pewnego dnia zobaczył rozległą dolinę. Było na niej dużo pagórków i wzgórz. Na jednym z nich rósł stary, potężny, samotny dąb. Lech zobaczył, że na nim biały orzeł miał swoje gniazdo. Lech  powiedział, że zbuduje tu miasto, które nazwie Gnieznem i za swój herb wybierze znak białego orła. Tu pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I ochrzcił się w 966 roku wprowadzając tym samym religię chrześcijańską na naszych ziemiach. Tu założono pierwsze w Polsce arcybiskupstwo, miały tu miejsce bardzo ważne wydarzenia polityczne – zjazd gnieźnieński (w roku 1000). W Gnieźnie odbyła się pierwsza koronacja króla Polski Bolesława Chrobrego (1025 r.) i l4 kolejnych władców. Miasto było stolicą Polski do 1038 r. W katedrze gnieźnieńskiej znajduje się grób męczennika św. Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z jego życia. Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się dalej w kierunku stolicy Wielkopolski zatrzymując się jeszcze po drodze w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zwiedzamy Poznań. Poznań to piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i ósme pod względem powierzchni. Poznań ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg rowerowych, więc poruszanie się rowerem po mieście było bardzo ułatwione. Mogliśmy obejrzeć kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła z pozostałościami kamiennej bazyliki przedromańskiej na Ostrowie Tumskim, historyczny zespół miasta z Ratuszem oraz pojezuicki kościół farny św. Stanisława przy ul. Gołębiej. Niestety nie mogliśmy podziwiać słynnych koziołków na wieży ratuszowej, gdyż byliśmy tam w godzinach popołudniowych a koziołki ukazują się tylko raz dziennie o godzinie 12:00. Zwiedzanie Poznania zakończyliśmy wieczornym spacerkiem po Starym Mieście. Na koniec naszej wycieczki w ostatnim dniu zwiedziliśmy Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w Puszczykowie, zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie oraz zespół zamkowo – parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli w Kórniku. Ostatni nocleg mieliśmy w pałacu Radolińskich w Jarocinie, gdzie mieści się schronisko młodzieżowe. Nazajutrz bardzo zadowoleni z wycieczki, aczkolwiek troszeczkę zmęczeni wróciliśmy Do Tych pociągiem.

Podsumowanie: Noclegi po trasie mieliśmy tylko w hotelach. Związane było to z wygodą a przede wszystkim nie było potrzeby wożenia na rowerach namiotu, śpiworów i materacy co bardzo ułatwiało jazdę. Na wycieczce przejechaliśmy 1530 km. Po 14 dniach jazdy i zwiedzania szczęśliwie dotarliśmy do Tychów. Pogoda, humor oraz dobre samopoczucie dopisywało przez cały czas trwania wycieczki. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia turystyczne myśląc już o następnych „podróżach rowerowych”. Podczas tej wyprawy zwiedziliśmy 23 obiekty potrzebne na wyższe stopnie Kolarskiej Odznaki Turystycznej, 21 zamków, 21 bazylik. Wszyscy uczestnicy wycieczki zdobywali odznaki m.in. KOT, KOP, OTK „Poznaj bazyliki w Polsce”, ROK “Szlakiem rynków i ratuszy w Polsce”, oraz OK PTTK „Poznaj Polskie Pomniki” i OTK PTTK Polskie „Naj”.

Podczas czwartego dnia wędrówki nasz kolega Wiesiek miał nieszczęśliwy wypadek w Warszawie. Poprzez swoją nieuwagę wpadł kołem między szyny tramwajowe i się przewrócił co poskutkowało uszkodzeniem ręki w łokciu a zatem uniemożliwiło jego dalszą jazdę. Po wizycie w szpitalu wraz z koleżanką Marysią wrócił do domu. Od tego momentu jazdę kontynuowaliśmy w pięciu. Niech to będzie przestrogą dla innych turystów kolarzy. Tory tramwajowe są bardzo niebezpieczne.

Opracował: Stanisław Bajda


Zebranie czerwcowe

Zarząd KTK „Gronie’ zaprasza członków i sympatyków klubu na comiesięczne zebranie. Zebranie odbędzie się tradycyjnie w Klubie Osiedlowym „Orion” przy ulicy Orzeszkowej 2 w dniu 14.06.2018 o godzinie 17:00.

XX OGÓLNOPOLSKI RODZINNY RAJD ROWEROWY – 24.06.2018

ŚWIĘTO ROWERU – 10.06.2018

Relacja z wycieczki do Żor

W niedzielę 06. 05. 2018 r. w grupie 7 osobowej Klub Turystyki Kolarskiej wyjechał na wycieczkę /relaks/ do Żor przez Gostyń – Królówkę – Woszczyce. Na Rynku w ŻORACH zastaliśmy ukrytą jak się później okazało piękną KARUZELĘ zobaczysz na fotkach w naszej GALERII.  W restauracji MALOWANA KAWA  napiliśmy się wiadomo kawy o różnym smaku. Z Orzesza Zgoń  udaliśmy się  naszą ulubioną trasą przez las do Kobióra i dalej do Tychów. Koniecznie trzeba nadmienić, że w Królówce spotkaliśmy ELĘ i SEBĘ z zaprzyjaźnionego KLUBU MIKOŁO z Mikołowa, było miło Ich tam spotkać.

Relacja z wycieczki na Smutną Górę

W sobotę 05.05.2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił wszystkich chętnych do wyjazdu na SMUTNĄ GÓRĘ w Chełmie Ślaskim. Trasę trochę  zmodyfikowaliśmy udając się z Bierunia Starego przez Lędziny do Imielina aby zaliczyć zadanie doraźne /pkt dla KLUBU/.  W drodze powrotnej odwiedziliśmy MINI ARBORETUM  w Bieruniu Nowym. Grupa liczyła 6 osób. Trasa bardzo łatwa bo tylko pokonywaliśmy jedną górkę z Bierunia Starego do Lędzin.

Relacja z Zagłębiowskiej Masy Krytycznej

W czwartek 03.05.2108 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyjechał do Sosnowca na ZAGŁĘBIOWSKĄ MASĘ KRYTYCZNĄ, przy okazji tego wyjazdu mieliśmy okazję zaliczyć 2 zadania doraźne w Mysłowicach oraz Sosnowcu. Z organizatorem przejechaliśmy trasę do Będzin Syberka  na metę. Poczęstowano na FAST FOODEM i rozlosowano rowery 11 szt gdyż była to 11 Masa Krytyczna. W śród wygrywających rowery znalazł się również TYSZANIN. Na koniec imprezy pojawiły się czarne chmury, które nas dopadły na granicy Sosnowiec – Mysłowice. Schroniliśmy się pod daszkiem jakiejś firmy. To było tzn oberwanie chmury bo ulice zamieniły się w rzeki. W Mysłowicach znaleźliśmy PUP gdzie skorzystaliśmy z gorącej kawy i już mieliśmy ruszyć dalej zaczęło znowu lać jak z CEBRA . W końcu doczekaliśmy się warunków sprzyjających do jazdy. Padało lecz skromnie i można powiedzieć, że zaliczyliśmy NOCNY RAJD. Jakoś nikt nie narzekał chociaż Kasia domagała się 110 kma było tylko 90 km. OJ PRZYGODO , PRZYGODO !!!!

Relacja z wycieczki do Panewnik

1 – go maja 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprosił  chętnych na krótką wycieczkę do Panewnik gdzie wstąpiliśmy na smaczne lody do ” DŁUCIKA „. Trasa w miarę możliwości prowadziła przez las  STARGANIEC oraz Mikołów JAMNA  gdzie znajduje się LEŚNE POGOTOWIE dla chorych zwierząt prowadzone przez Nadleśnictwo Katowice. Na RYNKU w Mikołowie krótki odpoczynek. Wróciliśmy drogą polną do Tychów. Uczestnikiem był 9-letni Nikodem dający sobie świetnie radę w podjazdach na górki. Ostatnio pogoda nam dopisuje, więc wycieczki są przyjemne. Jeśli kogoś interesuje to muszę nadmienić, że grupa liczyła 9 osób.

Wycieczka do Żor – 6.05.2018

Wycieczka na Smutną Górę – 5.05.2018

RELACJA Z WYCIECZKI NA ZAPORĘ W ŁĄCE

W niedzielę  29. 04. 2018 r. GRONIE Klub Turystyki Kolarskiej zaprosił chętny na wycieczkę  na Zaporę w Łące /dalszy ciąg zaliczania obiektów do Pszczyńskie Odznaki Krajoznawczej/  Jechaliśmy przez las do Studzienic- Jankowic i oczywiście przez   Pszczynę Rynek/postój na popas/ dalej do Łąki najpierw drewniany kościół św. Mikołaja a  za chwilą byliśmy już na ZAPORZE. Była sesja zdjęciowa i trochę relaksu. Bocznymi dróżkami dotarliśmy do BAŻANTARNI gdzie bardzo mile właściciele tej posiadłości nas przywitali. Pan pokazał nam w lesie punkt diabelski dla odważnych , bardzo zachęcał do zjeżdżania na rowerze. Niestety odwagi nikt nie miał i nie skorzystał z tej propozycji. W grupie 15 osobowej wróciliśmy przez Czarków i Kobiór do Tychów. Pogoda zamówiona na tę wycieczkę, oby tak było już we krwi. Zapraszamy  na następne wycieczki KTK GRONIE.

RELACJA Z WYCIECZKI – SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW

W sobotę  28. 04. 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE  zorganizował wycieczkę ” Szlakiem Drewnianych Kościołów”. Wyruszyliśmy przez Bieruń ERG prze kładkę do Bojszowy – Jedlinę – Wolę /zajechaliśmy tutaj do serwisu rowerowego naprawić awarię w rowerze naszej koleżanki, którą sprawnie pan Ireneusz naprawił za niewielką opłatą/ i dalej przez Gilowice do Góry – Grzawy – Miedźnej zaliczając drewniane kościoły dla Pszczyńskiej Odznaki Krajoznawczej. Szlakiem leśnym do Międzyrzecza oraz Tychów w grupie 7 osób wróciliśmy do domów. Nadmienić należy, że nam pogoda bardzo sprzyja oby tak dalej, więc GRONIE zaprasza na następne wycieczki wszystkich chętnych.

RELACJA Z WYCIECZKI DO OGRODÓW KAPIAS W GOCZAŁKOWICACH

W niedzielę  22. 04. 2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE  zaprosił wszystkich chętnych do wyjazdu na wycieczkę do ogrodów KAPIAS  w Goczałkowicach.  Wyruszyliśmy więc spod PIRAMIDY i przez Cielmice – Studzienice – Ćwiklice  – Rudołtowice  – Goczałkowice Wieś znaleźliśmy się w OGRODACH  KAPIAS.  Godzinka wystarczyła na zwiedzanie, posiłek. oczywiście jest bardzo ciepło więc zwolennicy LODÓW skorzystali z konsumpcji w  restauracji. Ciepło więc wybraliśmy trase przez las z Piasku do Kobióra i do Tychów. Było nas 10 osób chętnych na tej wycieczce.

RELACJA Z WYCIECZKI DO PSZCZYNY

W sobotę 21. 04. 2018 r.  w sobotę  Klub turystyki Kolarskiej wyruszył na wycieczkę rekreacyjną  z członkami klubu oraz z sympatykami przez Bieruń Stary – Jajosty – Jedlinę – Wolę – Frydek – Bodzów  Ćwiklice do Pszczyny. Pogoda była przepiękna więc udaliśmy się na zimne napoje oraz na przepyszne lody. Oczywiście nie  obyło się bez zdobywania pieczątek na odznaki, które członkowie skrzętnie zdobywają. Do domu wróciliśmy przez Piasek /szlak czerwony w lesie/ i Kobiór. Grupa liczyła 10 osób. Zapraszamy wszystkich  chętnych na następne wycieczki organizowane przez KTK GRONIE.

ZEBRANIE – 17.05.2018

WYJAZD NA ZAGŁĘBIOWSKĄ MASĘ KRYTYCZNĄ – 3.05.2018

WYCIECZKA DO PANEWNIK – 1.05.2018

WYJAZD NA ZAPORĘ W ŁĄCE – 29.04.2018

WYCIECZKA – SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW – 28.04.2018

Relacja z Rozpoczęcia Sezonu w Rybniku Kamieniu

W niedzielę 15.04.2018 r. Klub Turystyki Kolarskiej  GRONIE  wyjechał spod Biedronki przy al. Bielskiej do  Rybnika Kamienia aby uczestniczyć w Zlocie WITAJ WIOSNO, którego organizatorem był KTKol. O/PTTK Rybnik.
W kolejce do otrzymania PUCHARU za najliczniejszą  drużynę mieliśmy V miejsce. Pogoda była prześliczna więc przyjechało mnóstwo zaprzyjaźnionych KLUBÓW, chętnych do brania udziału w rozmaitych konkursach. Z naszego klubu nie było tym razem chętnych, więc wyruszyliśmy jak najprędzej w drogę powrotną do Tychów.

Relacja z XI Zlotu Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w Toszku

Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej był w tym roku organizatorem XI ZLOTU ODDZIAŁÓW PTTK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w TOSZKU. W sobotę 14.04.2018 r. członkowie Klubu GRONIE w Tychach wybrali się pociągiem do stacji Gliwice aby wspólnie z innymi  KLUBAMI z RYNKU przy fontannie NEPTUNA wyruszyć trasą: Ligota Łabęcka – Rzeczyce – Taciszów – Pławniowice – Niewiesze – Poniszowice – Słupsko – Boguszyce – Toszek ZAMEK /meta/. W Pławniowicach można było pospacerować po parku /za 3PLN/ około pięknego pałacu znanego jako PAŁAC BALLESTREMÓW, obecnie są to zasoby Diecezji Gliwickiej. W Poniszowicach  mieliśmy możliwość zwiedzania  modrzewiowego kościółka  z  XV wieku po wezwaniem  św. Jan Chrzciciela i Matki Boskiej. Meta ZLOTU znajdowała się w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” gdzie za wykupiony pakiet otrzymaliśmy  kiełbaskę z grilla, herbatkę i odznakę  zlotową.
W drodze powrotnej zaliczyliśmy „zadanie doraźne” na cmentarzu w Gliwicach. Droga powrotna przebiegała przez Pyskowice – Gliwice – Paniówki -  Borowa Wieś – Mikołów.
Nadmienić należy, że pogoda nam dopisała i wiaterek też.

WYJAZD NA OTWARCIE SEZONU KOLARSKIEGO „CATENY” BYTOM – 22.04.2018 (2)

Wycieczka niedzielna – 22.04.2018

Wycieczka sobotnia – 21.04.2018

WYJAZD NA OTWARCIE SEZONU KOLARSKIEGO „CATENY” BYTOM – 22.04.2018

REGULAMIN RAJDU

Bliższych informacji udziela kol. Skibicka Teresa.

tel. 661676444

email: wodnik462@wp.pl


Wycieczka klubowa – 12.05. – 13.05.2018

Szczegóły wyjazdu dwudniowego:

Mapka: Tychy – Wola Kalinowska

Mapka: Wola Kalinowska – Tychy

Mapka: Olkusz – Pieskowa Skała

Mapka: Pieskowa Skała – Kraków

Jak dojechać i wrócić pociągiem

Wyjazd – 12.05.2018r. spod byłego PTTK ul. Niepodległości 198 o godz. 8:00. Na miejscu będzie ognisko więc niech każdy kto chce zaopatrzy się w kiełbaskę itp.

Szczegółowych informacji udziela kol. Jacek Kotowski:

email: jaczbych@interia.pl

tel.: 691844369

Wyjazd na Rajd Witaj Wiosno – 15.04.2018

REGULAMIN RAJDU

Relacja z Wiosennych Spotkań Rodzinnych „Wagabundy”

Klub Turystyki Kolarskiej  GRONIE w dniu 07.04.2018 tj. w sobotę  wyruszył z PLACU  BACZYŃSKIEGO na wycieczkę rowerową do Katowic aby uczestniczyć  w Wiosennych Spotkaniach  Rodzinnych zorganizowanych przez  WAGABUNDĘ. Nasza grupa liczyła 14 osób a na metę dojechał kolega Zenek M. mieszkający w Katowicach jako 15 osoba. Tradycyjnie zaproszono księdza, zapalono znicze i odśpiewano ARKĘ na pamiątkę
Jana Pawła II. Za  najliczniejsze przybycie GRONIE  otrzymało PUCHAR – dzięki naszym członkom klubowym oraz tym którzy nas lubią  bardzo dziękuję za  przybycie. Najbardziej należy podziękować ośmioletniemu Mateuszowi K. /bardzo wysportowany, nie miał problemu z pedałowaniem/. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas przyjedzie i popedałujemy. Pogoda na dopisała, więc w drodze powrotnej wstąpiliśmy na LODY do Dłucika/  kto nie wiedział jakie są porcje i kupili więcej niż jedną kulkę mieli problem z konsumpcją. Warto było!!!
GRONIE  zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w najbliższych imprezach.

Relacja z XXI Rozpoczęcia Sezonu

Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy oddziale PTTK w Tychach już po raz dwudziesty pierwszy 8 kwietnia 2018 roku rozpoczął kolejny sezon rowerowy. Impreza odbyła się w Pszczynie w „Ośrodku nad Dokawą” – polecanym dla rowerzystów także z małymi dziećmi (plac zabaw, lamy, ptaszarnia), a oddalonym od Tychów tylko o około 12-ście kilometrów (jadąc spod PIRAMIDY w Paprocanach leśną trasą rowerową w stronę Pszczyny). Na metę zlotu przyjechało 142 miłośników dwóch kółek. Każdy na pamiątkę otrzymał okolicznościową naklejkę oraz opaskę odblaskową. Słoneczna pogoda sprzyjała dobrej zabawie. Każdy mógł uczestniczyć w kolarskich konkursach sprawnościowych oraz konkursie wymagającym wiedzy turystyczno – krajoznawczej, historycznej oraz znajomości przepisów o ruchu drogowym. I tak: nagrodę w konkursie „Rzut oponą” w kategorii dzieci do lat 12 otrzymała Oliwia Bieńkowska, a puchar wśród dorosłych Zenon Marciniak. W konkursie „Jazda żółwia” nagrodę w kategorii dzieci do lat 12 – Julia Marzec, a puchar wśród
dorosłych – Michał Kasperczyk. Zwycięzcą konkursu krajoznawczego – krzyżówki z hasłem: „Stulecie Niepodległości” został Marcin Kozik z Tychów. Najmłodszym uczestnikiem była Oliwia Bieńkowska z
Jastrzębia, a najstarszym – Piotr Skrzypulec z Katowic. Uhonorowani oni zostali: najmłodsza – maskotkami „Lolka i Bolka”, a najstarszy – pucharem. Puchary otrzymali również: w kategorii „Najliczniejsza
Rodzina” państwo Bielikowscy, a w kategorii „Najliczniejsza Drużyna” – Klub WANDRUS z Żor. Na koniec odbyło się losowanie voucherów na usługi serwisowe sklepu „Bike atelier” w Tychach oraz voucherów do restauracji „Con Amore” znajdującej się na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach – miejsca przyjaznego rowerzystom. Każdy mógł skorzystać z oferty kulinarnej „Ośrodka nad Dokawą”. SEZON ROWEROWY 2018 w KTK GRONIE został rozpoczęty!
Zapraszamy na wspólne wycieczki zgodnie z naszym hasłem:
Poznaj świat w naszym GRONIE

Zebranie – 12.04.2018

W piękną słoneczną pogodę 7.04.2018 grupa 16 – tu członków i sympatyków KTK GRONIE wybrała się na powyższą imprezę, której meta była zlokalizowana w Wyrach przy barze „Zacisze”. Nasza grupa była drugą wśród najliczniejszych ekip. Najwięcej turystów przyjechało z Jaworzna. Na mecie były zorganizowane konkursy m.in. „rzut do celu oraz ”kręcenie kołem fortuny”. Turyści mogli upiec sobie kiełbaski na ognisku oraz skorzystać na napojów zakupionych w barze. Po wręczeniu nagród, pucharów oraz dyplomów dla klubów za uczestnictwo w rajdzie udaliśmy się do drogą przez Gostyń i Kobiór do domów. Mogliśmy przejechać nową kładką pod mostem w Kobiórze. Super impreza.

Wyjazd na Wiosenne Spotkania Rodzinne – 7.04.2018

Regulamin rajdu

RAJD „2 GYBURSTAG MIKOŁO” – 7.04.2018

REGULAMIN RAJDU

28 TOPIENIE MARZANNY NA GICHCIE – 24.03.2018

REGULAMIN RAJDU

XI Zlot Oddziałów PTTK – Toszek – 14.04.2018

Wszyscy chętni, którzy chcieliby wyjechać na XI Zlot Oddziałów PTTK do Toszka, proszeni są  o podanie nazwiska, adresu nr. legitymacji PTTK oraz wpłatę 15,00 zł, które można wpłacić u Zbigniewa Wojciechowskiego tj. w SERWISIE ROWEROWYM przy ul Piłsudskiego 69 w godzinach od 14:00 do 18;00  od poniedziałku do piątku. Ostateczny termin ubiegnie w dniu 26.03.2018. Proponujemy wyjazd pociągiem ze stacji Tychy Lodowisko 14.04.2018 o godz. 6:10 z przesiadką w Katowicach  na pociąg do Gliwic o godz. 7:20. Bilet kosztuje 9,00 PLN + 5,00 PLN za rower. Z Gliwic jedziemy rowerami do Toszka na metę.
/w Gliwicach bylibyśmy już o godz. 7:47/.

ROZPOCZĘCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO KTK GRONIE – 8.04.2018 PSZCZYNA – OŚRODEK NAD DOKAWĄ

ZEBRANIE KLUBOWE – 15.03.2018

Relacja wyjazdowego Wojewódzkiego Spotkania Działaczy Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego – Tychy 17.02.2018

W dniu 17.02.2018 w tyskiej Mediatece odbyło się wyjazdowe Wojewódzkie Spotkanie Działaczy Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK województwa śląskiego. Powodem organizacji tego spotkania w naszym mieście było 20 lecie powstania KTK GRONIE, który to klub był organizatorem tej imprezy. Zanim jednak uczestnicy spotkania spotkali się w Mediatece mogli zwiedzić z przewodnikiem filię Muzeum Miejskiego w Tychach a mianowicie. Tyską Galerię Sportu mieszczącą się na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Edukacji. Po zwiedzeniu Galerii i stadionu wszyscy przybyli do Mediateki, gdzie rozpoczęło się  spotkanie. Otworzył je i przywitał przybyłych gości prezes tyskiego GRONIA kol. Cezary Sawicki, który zaprosił do stołu prezydialnego Przewodniczącego RRTK PTTK woj. śląskiego w Katowicach Marka Kobę a chwili obecnej już po wyborach także przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, oraz honorowego członka PTTK kol. Stanisława Radomskiego Po powitaniu zgromadzonych na sali gości przedstawił pokrótce plan zebrania i przekazał głos kol. Markowi. Pierwszym punktem było zdanie przedstawicielom klubów obecnych na spotkaniu relacji przez Marka Kobę z XVIII Krajowej Konferencji Kolarskiej PTTK, która odbyła się na początku lutego w Warszawie. Następnie wiceprezydent UECT kol. Stanisław Karuga wręczył turystom zdobyte przez nich w 2017 roku odznaki UECT. W następnej kolejności zostały wręczone wyróżniającym się działaczom Odznaki R.R.T.K. PTTK w Katowicach – za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. śląskim. Z naszego klubu wyróżnienia te otrzymali: Kątny Jan, Kotowski Jacek, Mazurek Antonina oraz Sawicki Cezary. Oprócz „tyszan” odznaki otrzymali także trzej turyści z klubu Catena w Bytomiu. Po tej miłej chwili głos zabrał kol. Piotr Rościszowski przedstawiciel Śląskiego Klubu Znakarzy PTTK , który opowiedział o budowie ścieżek rowerowych oraz o trudnościach związanych z realizacją ich budowy i modernizacji w terenie. Po wystąpieniu kol. Piotra nastąpił czas na zaprezentowanie wszystkim obecnym historii i działalności naszego klubu. W bardzo czytelny i przejrzysty sposób zrobił to podczas prezentacji multimedialnej były wieloletni prezes klubu kol. Kazik Okoński. Przedstawił historię GRONIA począwszy od roku 1998 do dzisiaj. Mogliśmy wysłuchać i dowiedzieć się o imprezach, w których klub brał udział począwszy od imprez i wycieczek jednodniowych organizowanych dla mieszkańców naszego miasta po wycieczki wielodniowe oraz imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym takich jak: Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej, Centralny Zlot Turystów Kolarzy i rajdy AIT a chwili obecnej rajdy UECT. Mogliśmy poznać wizerunki działaczy klubowych dawnych i obecnych.. Kolega Kazik wspomniał także w ciepłych słowach działaczy, których już nie ma między nami kolegów Kazimierza Fizyka – prekursora turystyki rowerowej naszym mieście oraz honorowego członka naszego klubu, który odszedł naszego grona w październiku zeszłego roku naszego nestora zakochanego w kolekcjonowaniu precjozów związanych z rowerem, posiadającego w swoim mieszkaniu jedyne w swoim rodzaju muzeum kol. Ewalda Bereskę. Ci którzy o tym nie wiedzieli dowiedzieli się, że w naszych rajdach brały udział takie znane osoby jak byli kolarze – Stanisław Gazda i Zygmunt „Zyga” Hanusik. oraz himalaista zdobywca korony ziemi Krzysztof Wielicki. Po prezentacji zaczęła się dyskusja. kol. Zbyszek Pawlik – Prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” z Cieszyna przedstawił propozycję zorganizowania Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej w Zembrzycach w 2021 roku przez chętne kluby zrzeszone w Regionalnej Radzie Turystyki Kolarskiej PTTK Województwa Śląskiego a kol. Leszek Wolny z „Wagabundy” Katowice zaproponował ustanowienie regulaminu doboru osób towarzyszących PTK w zlotach Przodowników Turystyki Kolarskiej. Następnie delegaci reprezentujący kluby zrzeszone w Regionalnej Radzie Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego przekazali dyplomy i podziękowania dla naszego klubu z okazji jego jubileuszu. Na zakończenie uroczystego spotkania każdy uczestnik mógł skosztować przepysznych kanapek oraz napić się kawy lub herbaty.

opr. S. Bajda

Pozostałe zdjęcia w galerii

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA – 23.02.2018

ZEBRANIE 17.02.2018

INFORMACJA DLA CZŁONKÓW KTK GRONIE

zgłoszonych do udziału w konferencji

aktywu PTTK w dniu 17.02.2018 w Tychach

Program:

  • 9.00 -10.20    – zwiedzanie z przewodnikiem Tyskiej Galerii Sportu – filii Muzeum Miejskiego oraz Stadionu Miejskiego w Tychach, ul. Edukacji 7
  • 10.40 – 11.00 – przywitanie uczestników w Mediatece, Al. Piłsudskiego16
  • 11.00 – 11.40 – konferencja Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK
  • 11.40 – 11.55 – sprawozdanie Śląskiego Klubu Znakarzy PTTK
  • 12.00 – 12.25 – prezentacja multimedialna z okazji 20-lecia KTK GRONIE
  • 12.30 – 13.15 – dyskusja i zamknięcie konferencji
  • 13.20 – 13.45 – poczęstunek
  • 13.50                zakończenie

Zarząd KTK GRONIE

W Klubie Turystyki Kolarskiej GRONIE podsumowano 2017 rok

8 lutego 2018 r. w sali konferencyjnej MEDIATEKI w Tychach odbyło się zebranie członków i sympatyków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach. Dokonano podsumowania pracy klubu za 2017 rok oraz zarządu – po roku jego pracy. Zarząd  tworzą: Cezary Sawicki – prezes,  Antonina Mazurek -  v-ce prezes i sekretarz oraz  Teresa Kściuk – skarbnik.
W sprawozdaniu prezes Klubu  przedstawił zagadnienia  organizacyjne i  programowe, na których koncentrował się zarząd w swojej pracy oraz osiągnięcia Klubu.
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w minionym roku:
sklasyfikowany został na 3 miejscu w ogólnopolskim współzawodnictwie „ Na najlepiej pracujący klub turystyki kolarskiej PTTK w 2016 roku”;
liczy 48 członków PTTK  (w roku poprzednim 30 członków) opłacających składki  PTTK;
zorganizował  70 imprez  (w tym 63 w naszym województwie), w których wzięły udział 1284 osoby; rodzaje imprez: 1 dniowe – 60  – 1180 uczestników; 2-4 dniowe – 5 – 53 uczestników, 5 dniowych i dłuższych – 5 – 51 uczestników, 1 wyjazd na 8 dniowy  zlot UECT do Luksemburga – 31 uczestników.
Klub liczy 9 aktywnych Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK , 3 Organizatorów Turystyki PTTK, 3 znakarzy oraz 1 opiekuna SKKT.
Zarząd podziękował wszystkim za aktywny udział w organizowanych imprezach oraz liczny  udział w comiesięcznych Spotkaniach Klubowych w Klubie ORION przy TSM Oskard.
Nagrodzono  trofeami szklanymi (zamiast tradycyjnych pucharów)  laureatów dwóch konkursów klubowych na:
Najaktywniejszego Przodownika Turystyki Kolarskiej KTK GRONIE 2017
I    miejsce   Mazurek Antonia
II        „        Frydrych Piotr
III       „        Sawicki Cezary
Najaktywniejszego Turystą Kolarza  KTK GRONIE 2017
I    miejsce    Frydrych Piotr
II         „        Kotowski Jacek
III        „        Mazurek  Antonina
Kolega Stanisław Bajda został wyróżniony specjalnym trofeum za całokształt działalności na rzecz KTK GRONIE.
2018  rok – to rocznica  20-lecia założenia Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach. Z tej okazji podziękowano dotychczasowym prezesom: Kazimierzowi Okońskiemu, Michałowi Kasperczykowi, Tadeuszowi Kozerskiemu oraz członkom poprzednich zarządów za ich wkład w rozwój i budowanie marki  KTK GRONIE w  naszym mieście  oraz kraju.

opr. Antonina Mazurek

Pozostałe zdjęcia w galerii

IX RAJD WALENTYNKOWY – 14.02.2018

Spotkanie klubowe – 8.02.2018

Na spotkaniu będzie robiona lista oraz pobierana zaliczka w wysokości 20PLN na wyjazd klubowy do Ojcowa na 2 dni – jeden nocleg z 12/13.05.2018r.

Istnieje możliwość uczestnictwa członków KTK GRONIE w wyjazdowym Wojewódzkim Spotkaniu Działaczy Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w dniu 17.02.2018 w tyskiej Mediatece. Chętni będą mogli się zapisać i dokonać wpłaty w wysokości 15PLN od osoby w dniu 8.02.2018 na zebraniu klubowym.

Relacja z Rajdu Noworocznego 2018

1 stycznia 2018 roku miłośnicy dwóch kółek zachęceni plakatami Klubu Turystyki Kolarskiej  GRONIE działającego przy Oddziale PTTK w Tychach, wspólnie udali się do Gostyni Śląskiej na plac pod  Pomnik Żołnierzy 1939 roku na turystyczne powitanie  Nowego Roku. Na mecie, na wspólne noworoczne spotkanie przyjechało stu dwudziestu turystów kolarzy z Tychów, Mikołowa,  Żor, Katowic, Gliwic i Rybnika.  Każdy otrzymał odcisk okolicznościowego  stempla i została zrobiona pamiątkowa wspólna fotografia. Zmarznięci (pogoda była jesienna) mogli ogrzać się przy ognisku, a głodni upiec sobie kiełbaski. Była symboliczna lampka szampana oraz  życzenia ciekawych wypraw rowerowych.

W naszym (KTK) GRONIE kręcenie rozpoczęło się od nowa.

opr. CS

Zebranie – styczeń 2018

Zarząd KTK „Gronie’ zaprasza członków i sympatyków klubu na comiesięczne zebranie. Zebranie odbędzie się tradycyjnie w Klubie Osiedlowym „Orion” przy ulicy Orzeszkowej 2 w dniu 11.01.2018 o godzinie 17:00.