W Chudowie miało miejsce Zakończenie Sezonu Kolarskiego TKK PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach. Nasza grupa spotkała się o godzinie 8.30 przy Hotelu Tychy. Na miejsce zbiórki przybyło 12 rowerzystów. W tym dniu pogoda sprzyjała wycieczce rowerowej. Uczestnicy pokonali kilka trudniejszych podjazdów. W radosnym nastroju dotarliśmy na miejsce zbiórki. Na miejscu spotkaliśmy kolegów z klubu KTK Gronie Tychy, którzy dotarli na metę indywidualnie. Do Chudowa przybyło wielu sympatyków dwóch kółek. Nie zabrakło miłych spotkań osób z różnych klubów. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękną złotą polską jesień.
W dniu 20.10.2017 gazeta „DZIENNIK ZACHODNI” zamieściła artykuł o naszym zmarłym 15.10. honorowym członku klubu koledze Ewaldzie Beresce. Zamieszczam ten artykuł w zakładce „relacje z imprez” chociaż to nie była żadna impreza ale ta zakładka jest bardzo często odwiedzana przez turystów.
30.09.2017 odbyła się dla członków Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach rowerowa wycieczka (z noclegiem) do Górek Wielkich koło Brennej. Celem jej była INTEGRACJA: wspólny wieczór przy ognisku oraz znalezienie tablicy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. To były ciepłe (17 st.C) i słoneczne dni – wymarzone na wycieczkę rowerową. Trasa wiodła przez Goczałkowice Zdrój – odwiedziliśmy Centrum Informacji na zrewitalizowanym dworcu kolejowym, Zabrzeg, Landek, Pierściec, Skoczów do Górek Wielkich – Schroniska KOSS w pobliżu biograficznego Muzeum Zofii Kossak – Szatkowskiej (pisarki z rodu Kossaków). Po zakwaterowaniu w schronisku wyruszyliśmy w poszukiwaniu tablic „granicznych” Beskidu Śląskiego. Tak dotarliśmy aż do Brennej Bukowej – gdzie osiągnęliśmy nasz cel. Przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i wspomnieniach z ostatnich wycieczek szybko minęło zmęczenie po prawie stukilometrowej trasie tego dnia. A w niedzielę 1.10. 2017 zwiedziliśmy w Górkach Wielkich Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków, przed którym koledze Andrzejowi uroczyście wręczyliśmy naszą chustę klubową z logo KTK GRONIE; Muzeum Zofii Kossak – Szatkowskiej oraz dawną stanicę harcerską, której kierownikiem w latach międzywojennych był Aleksander Kamiński autor „Kamieni na szaniec”. Wracaliśmy przez Skoczów, Pierściec, Landek, zaporę w Goczałkowicach i Pszczynę, gdzie kolega Piotr przypomniał historię rodu Anhaltów oraz książąt Pszczyńskich. Szkoda, że tak niewielu członków klubu zdecydowało się na ten wyjazd…
opracował; C.S.
Od 2005 roku każdego 22 września w Tychach są organizowane imprezy związane z Europejskim Dniem bez Samochodu, w których aktywnie uczestniczy Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK.W tym roku postanowiliśmy sprawdzić:
CZYM SZYBCIEJ W TYM DNIU PO TYCHACH : ROWEREM CZY SAMOCHODEM ?
Wyznaczono trasę przejazdu ulicach ze ścieżkami rowerowymi: spod Mediateki, gdzie w Bibliotece Miejskiej można oglądać puchary zdobyte przez KTK GRONIE, do parkingu pod Urzędem Miasta w Tychach. Pogoda nie była zachęcająca. Tego dnia jak i w poprzednich padał deszcz. Mimo to na starcie zgłosiło się ponad dwadzieścia osób, w tym jeden kolega z Katowic.
Wcześniej dla członków KTK GRONIE odbył się turniej w kręgle. Dla wielu były to pierwsze zawody tego typu. Najlepsi otrzymali okolicznościowe dyplomy.
Przed wyruszeniem na trasę przedstawiono ideę Europejskiego Dnia bez Samochodu. Chociaż było pochmurnie, to nie padał deszcz i wszyscy we wspaniałych humorach dojechali do mety pod UM w Tychach. Niestety WYGRAŁ SAMOCHÓD (kierował nim nasz klubowy kolega) z 18-to minutową przewagą na trasie ponad 15 – tu kilometrów. Najwięcej czasu traciliśmy oczekując na skrzyżowaniach na zmianę świateł.
To święto było kolejną okazją do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu przez miłośników rowerów w naszym GRONIE.
opr. CS
15 sierpnia 2017 roku w Tychach rozpoczęły się uroczystości związane z 98 rocznicą wybuchu I powstania śląskiego. Odbyły się one tam, gdzie w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku podjęto akcje przeciw Niemcom – pod budynkiem dawnej szkoły w Paprocanach (dzielnicy Tychów). Dla uczczenia tego wydarzenia Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zorganizował IV Rowerowy Rajd Powstańczy. Trasa wiodła przez miejsca pamięci wszystkich trzech powstań śląskich. Byliśmy w Czułowie: pod odbudowanym w 2009 roku, a zniszczonym w czasie II wojny światowej, pomnikiem upamiętniającym Ludwika Lacha, Franciszka Mroza, Augustyna Mroza, w Mysłowicach Brzezińce przy dwóch tablicach pamiątkowych oraz pomnikach w Lędzinach i Urbanowicach. Po pokonaniu ponad 40 kilometrowej trasy - do tej grupy, pod pomnikiem w Urbanowicach dołączyli na rowerach inni uczestnicy (wraz z władzami) obchodów tego święta. Po złożeniu kwiatów i uczczeniu pamięci pierwszych bojowników o polskość Górnego Śląska wszyscy w ilości ponad 70 – ciu osób przejechali na rowerach do Paprocan. Po części oficjalnej przy tablicy umieszczonej na dawnym budynku szkoły paprocańskiej (dzisiaj jest w nim przedszkole), w ogrodzie przedszkola czekał poczęstunek. Wręczono nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu oraz najliczniejszej rodziny.
Realizujmy razem nasze motto to: Poznaj świat w naszym GRONIE
Opracował CS
Turystyka rowerowa jest formą aktywnego wypoczynku, pozwala na uprawianie sportu dla przyjemności (bez jakiejkolwiek walki o wyniki czy zwycięstwo), umożliwia w atmosferze życzliwości na odkrywanie regionów i krajów, sprzyja nawiązywaniu znajomości. Aby lepiej poznać Europę „Europejski Związek Turystyki Rowerowej” (U.E.C.T.), do którego należy także Polska (PTTK), organizuje każdego roku w innym kraju Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej. Od 22 do 29 lipca 2017 roku członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” przy PTTK w Tychach wzięli udział w 13 Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej, w Luksemburgu w miejscowości Diekirch położonej w malowniczym region zwanym „Małą Szwajcarią luksemburską”. W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad 1600 osób, w tym 109 Polaków, z czego 31 dotarło na zlot w naszym (KTK) GRONIE. Wytyczone i oznakowane przez organizatorów trasy liczyły średnio 60, 90 i 120 km. Każdy sam każdego dnia, zgodnie ze swoimi możliwościami, decydował się na wariant trasy. Swoich zwolenników miały zarówno dobrze oznakowane ścieżki rowerowe w dolinie rzeki de Sure, jak i trasy z przewyższeniami 300-500 metrowymi w tym „pagórkowatym” terenie. Pogoda nas nie rozpieszczała: było chłodno, padało, wiało, ale i czasami świeciło słońce. Było trudno, ale przetrwaliśmy. Byliśmy w zamkach: Vianden, Larochette i Useldange. Zwiedzaliśmy Trewir w Niemczech oraz stolicę Luksemburga. Zapamiętamy wspólny wieczór „luksemburskiego wina i sera” oraz historię po śląsku: „Ło tyszokach co mają fijoła na punkcie koła”. I tym razem sprawdziło się motto Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” przy PTTK w Tychach:
„Poznaj świat w naszym GRONIE”
Na 13 Zlot UECT do Luksemburga pojechali z nami turyści rowerowi z: Kołobrzegu, Poznania, Gliwic, Raciborza, Katowic, Białegostoku, Puław, Dęblina, Łodzi, Leżajska, Kłodawy, Skórzewa, Kowala i Ukrainy. Kolejny zlot już za rok w Polsce w Staszowie.
Organizator wyjazdu: Cezary Sawicki
W dniu 6.08.2017 Klub Turystyki Kolarskiej „GRONIE” zaprosił chętnych na wycieczkę rowerową do MUZEUM POŻARNICTWA w Mysłowicach. Trasa przebiegała drogą asfaltową przez Lędziny – Krasowy – Kosztowy – Brzęczkowice (było trochę górek, które bardzo lubimy???). W niedzielę do MUZEUM wstęp jest bezpłatny z którego nasza 9 osobowa grupa skorzystała zwiedzając piękną ekspozycję stałą prezentującą zabytkowy sprzęt gaśniczy. (Foto w galerii) Następnie udaliśmy się do SZYBU WILSON, gdzie trafiliśmy na piękną wystawę artystów z całego świata pt. X Art Naif Festiwal (trochę fotek w galerii).Dzielnica Katowic Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którą zwiedziliśmy w drodze powrotnej i dalej przez Giszowiec drogą leśną do Ochojca. Ścieżką rowerową przez Piotrowice zaliczyliśmy pyszne lody w MANUFAKTURZE Marcello (przy głównej drodze). W niedzielę słońce schowało się za chmurki więc nie podjechaliśmy do wodopoju ani innych takich obiektów rozjeżdżając się z zadowoleniem do domów na obiadek. (tylko ta wczorajsza pani narzekała na brak barów po drodze – chyba będzie musiała zmienić klub???)
22.07.2017 w sobotę Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w grupie 7 osobowej wyruszył na wycieczkę poznania nowej trasy tzn. „wałem wiślanym”. Z Bierunia Nowego za mostem po stronie małopolski skierowaliśmy się na wał, którym dojechaliśmy do pierwszej przeszkody, którą były tory kolejowe. Pokonując łatwo przeszkodę dotarliśmy do miejscowości Bobrek udając się do pobliskiego sklepu aby uzupełnić napoje i posilając się kanapeczkami. Od tej miejscowości do Jankowic i Podolsza jechaliśmy wałem wyasfaltowanym równiuteńko bez dziur, garbów i innych niespodzianek na drodze. /mówią, że można już wałami dojechać do Krakowa ale trzeba by było to sprawdzić ????/. Do ENERGYLANDU niestety nie weszliśmy bo bilety drogie i trzeba by było poświęcić trochę czasu aby skorzystać z atrakcji nam zaproponowanych. Droga powrotna też bardzo łatwa i przyjemna bo bez samochodów i bez górek. Bardzo spokojnie dojechaliśmy do Oświęcimia na rynek gdzie skorzystaliśmy z bramki-mgiełki aby się schłodzić i nawodnić bo temperatura była ponad 30 stopni. Z Oświęcimia do Babic bardzo bezpiecznie udaliśmy się na wał wiślany którym dojechaliśmy do miejsca w który naszą podróż rozpoczęliśmy. W Bieruniu Nowym również wjechaliśmy na wał i po około 300 m zjechaliśmy na lokalną asfaltówkę którą dojechaliśmy do Bijasowic – Jajost – Bierunia St. i Tychów.
Trasa bardzo łatwa ale długa i wyniosła 97 km spod PTTK.
16.07.2017 w niedzielę Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyjechał w 13 osobowej grupie na koncert promenadowy do Parku Kościuszki w Katowicach. Koncerty promenadowe odbywają się w wakacje każdego roku proponując utwory muzyczne od Bacha do Beatlesów tzn. muzyka klasyczna i rozrywkowa a tym razem wysłuchaliśmy cygańskich aranżacji klasycznego tanga. Po koncercie ruszyliśmy w kierunku Piotrowic na pyszne lody do DŁUCIKA. Trasa na koncerty jest bardzo łatwa i krótka bo wynosi tylko 42 km. Pozdrawiam serdecznie melomanów i czekam na propozycje na który koncert pojedziemy????
W sobotę 15.07.2017 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE wyruszył na wycieczkę w 7 osobowej grupie do GEO parku w Jaworznie. Chętni nie chcieli odpuścić wyjazdu, chociaż padał deszcz /nie była to ściana deszczu ale padał/ bo mieli nadzieję, że lada chwila przestanie a ta chwila nastąpiła w Jaworznie na rynku. Deszczyk, górki /najdłuższa z Jelenia/ i szczęśliwie dotarliśmy do ” GEOSFERY” – jest to były kamieniołom Sadowej Góry na terenie którego powstał ośrodek edukacji geologiczno – ekologicznej. Teren ma 8 hektarów na którym znajdują się szlaki spacerowe, punkty widokowe, plac zabaw dla dzieci, staw z rybkami kolorowymi oraz leżaki do opalania się. Wracaliśmy już z piękną pogodą a kolega Adam za pomocą nawigacji pomógł nam skrócić trasę jadąc przez pola i lasy /fajne dróżki/. Zadowoleni z nowymi wrażeniami wróciliśmy do Tychów.
W sobotę 08.07.2017r. KTK „GRONIE” wyjechał na wycieczkę rekreacyjną w grupie 9 osobowej do Imielina nad ZBIORNIK WODY. Trasa prowadziła przez RYNEK w Bieruniu Starym (zawsze znajdzie się uczestnik, który jeszcze tu nie był) następnie obok FERMY ZOŚKA (strusi) do Bierunia Nowego odwiedzając MINI ARBORETUM i przez Kopciowice do Chełmu Śląskiego obok SMUTNEJ GÓRY nad zbiornik wodny w Imielinie. Trasa była bardzo łatwa ale odcinek około 2 km pokonaliśmy razem z autami osobowymi inaczej się nie dało. Chmurzyło się ale nie padało i co najważniejsze nie grzmiało. Odważnych i wesołych zapraszamy na następne wycieczki w naszym GRONIE.
Przodownicy turystyki kolarskiej PTTK już od 57-iu lat spotykają się na zlotach szkoleniowych w różnych rejonach Polski. I tak, po poprzednim, który odbył się w Supraślu na Podlasiu, w tym roku aż 577 osób gościło w Świdnicy na Dolnym Śląsku.
Zlot trwał od 10.06. do 18.06.2017, a głównym jego organizatorem był Oddział PTTK w Świdnicy i Świdnickie Koło PTTK „KOŁO ŚLĘŻY”. Słoneczne dni tylko jeden raz zakłóciły przelotne opady. Codziennie jeździliśmy innymi trasami, pozwalającymi poznać Dolny Śląsk z odmiennego punktu widzenia. Te trasy to: Ślężańska, Techniki, Pałaców i Zamków, Militarna, Śladami Krzyży Pokutnych.
Chętni uczestniczyli w szkoleniu na temat „Zdrowy i bezpieczny rowerzysta”, konkursie krajoznawczym, fotograficznym, na hasło zlotowe, „Grze miejskiej” a także w nauce zumby i zabawie drużynowej „Kocham Świdnicę, kocham Dolny Śląsk” wzorowanej na programie telewizyjnym „Kocham Cię Polsko” oraz zwiedzali z przewodnikiem największe zabytki Świdnicy: Katedrę, Kościół Pokoju oraz Rynek Miejski.
W zlocie brało udział 13-tu członków KlTK GRONIE. Odwiedziliśmy kilka parków krajobrazowych, zdobyliśmy regionalne odznaki turystyczne: „Zdobycie Ślęży”, „Zwiedzam -Poznaję” , zajęliśmy piąte miejsce w „Grze miejskiej” a kolega Jan Nogalski za hasło „Stalowe łydki i opalone lica to efekt zlotu Świdnica” otrzymał nagrodę za trzecie miejsce.
Podczas otwarcia oraz zamknięcia „57.Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK’ mogliśmy oklaskiwać mażoretki, rowerowe freestyle Michała Koziołka, występy akrobatów oraz zespołu tańca narodowego i estradowego „Krąg” ze Świdnicy.
Tradycją tych zlotów jest wręczanie klubom nagród za osiągnięcia w minionym roku przez przedstawicieli Zarządu Głównego PTTK . Już trzeci raz z rzędu Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach otrzymał dyplom i puchar za zajęcie III miejsca w konkursie na najaktywniejszą komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej w 2016 roku w kategorii komisje oddziałowe i kluby. Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę w naszym GRONIE.
Kolejny zlot – w 2018 roku będzie organizował Oddział PTTK w Kościanie a miejsce imprezy to Boszkowo Letnisko.
Długo będziemy wspominać Świdnicę za wspaniałą organizację, zakwaterowanie, ciekawe trasy, pogodę i …
opr. Cezary Sawicki
Termin: 12.06 – 19.06.2017
Uczestnicy: członkowie KTK „Gronie” w Tychach – Bajda Stanisław, Gocałek Wiesław, Kacprzak Zuzanna, Kotowska Beata, Kotowski Jacek, Kowalczyk Daniel i Wojciechowski Zbigniew.
Główny cel wycieczki: Zwiedzenie miejsc o walorach krajoznawczych, głównie parków krajobrazowych, zabytków obowiązkowych na duże stopnie KOT, zabytków obowiązkowych na Kolarską Odznakę Pielgrzymią, bazylik, zamków.
Opis trasy: Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy w Częstochowie dokąd dojechaliśmy pociągiem we wczesnych godzinach rannych. Mieliśmy zatem czas przed dalszą „rajzą” na zwiedzanie tego pięknego miasta. Głównie interesował nas zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze, zabytkowy ratusz z XIX w oraz Bazylika Świętej Rodziny. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Gidle, gdzie podziwiamy zespół klasztorny dominikanów z bazyliką pw. Wniebowzięcia NMP. Dalej to już nocleg w Przedborzu i na następny dzień dalsza jazda zaplanowaną jeszcze w Tychach trasą. Najważniejszy zabytek jaki spotykamy w dniu dzisiejszym na trasie to opactwo cystersów w Podklasztorzu. Zakon cystersów stworzony został z odłamu zakonu benedyktynów. Głównym hasłem była maksyma „Ora et labora”, czyli „Pracuj i módl się”. Zakonnicy zaangażowani byli w pracę fizyczną i kontemplację. Sulejowscy zakonnicy podnieśli znacznie poziom gospodarki rolnej na tych terenach wykorzystując m.in. gleby tu występujące – rędziny oraz duże nasłonecznienie stoków wzdłuż rzeki Pilicy. Nawet uprawiano tu winną latorośl. Po zwiedzeniu tego zabytku następny przystanek to Spała ze słynnym na cały kraj Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich i Inowłódz z romańskim kościołem św. Idziego i odrestaurowanymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. Po następnych dwóch dniach jazdy jesteśmy już w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie i Ogrodzie Romantycznym Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko – arkadyjskiego założenia pałacowo – ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu. Stąd już mamy blisko do Łowicza – miasta znanego ze swojego folkloru. Charakterystycznymi jego elementami są rękodzieła ludowe, m.in. wycinanki i pająki tworzone z kolorowego papieru, a także muzyka, taniec i oryginalny strój łowicki. Miasto posiada także wiele zabytków, które możemy obejrzeć m.in. barokowo – renesansowa bazylika katedralna, ratusz oraz ruiny zamku prymasowskiego. Z Łowicza jedziemy w kierunku Łodzi. W 2015 r. niektóre obszary miasta zostały uznane za „Pomnik historii” pod wspólną nazwą „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego. Przemieszczamy się słynną ulicą Piotrkowską podziwiając architekturę rezydencjonalną – liczne pałace, oraz architekturę przemysłową ze słynną tkalnią Ludwika Geyera z lat 1835–1837, tzw. Białą Fabryką (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa). Możemy także podziać klasycystyczny Ratusz z 1827 roku oraz Rzymskokatolicką bazylikę św. Stanisława Kostki. Po opuszczeniu Łodzi zbliżamy się powoli do końca wycieczki zwiedzając jeszcze po drodze zamek w Pabianicach, bazylikę Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli i będące po trasie parki krajobrazowe. Wycieczkę naszą zakończyliśmy w Tychach.
Podsumowanie: Noclegi po trasie mieliśmy tylko w hotelach. Związane było to z wygodą a przede wszystkim nie było potrzeby wożenia na rowerach namiotu, śpiworów i materacy co bardzo ułatwiało jazdę. Na wycieczce przejechaliśmy 778 km. Po 8 dniach jazdy i zwiedzania szczęśliwie dotarliśmy do Tychów. Pogoda, humor oraz dobre samopoczucie dopisywało przez cały czas trwania wycieczki. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia turystyczne myśląc już o następnych „podróżach rowerowych”. Podczas tej wyprawy zwiedziliśmy 9 parków krajobrazowych, 6 obiektów potrzebnych na wyższe stopnie Kolarskiej Odznaki Turystycznej, 10 zamków, 7 bazylik. Wszyscy uczestnicy wycieczki zdobywali odznaki m.in. KOT, KOP, OTK „Poznaj bazyliki w Polsce”, ROK “Szlakiem rynków i ratuszy w Polsce”, odznakę „Przyjaciel Schronisk Młodzieżowych” oraz OK PTTK „Poznaj Polskie Pomniki”.
Opracował: Stanisław Bajda
W dniu 28 maja 2017 r. odbyła się wycieczka rowerowa do Piekar. Celem jej był udział w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Uczestniczyło w niej 15- stu mężczyzn z klubu KTK ,,Gronie’’. Wyruszyliśmy spod Hotelu Tychy. Następnie jechaliśmy przez Podlesie – Kochłowice – Bytom. Na miejscu uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej. W drodze powrotnej zwiedziliśmy park w Świerklańcu, w którym znajduje się Pałac Kawalera. Pogoda dopisała naszej wycieczce.
opr. Ryszard Jabłoński
4.06.2017 już po raz 20-ty Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach zorganizował Miejski Rajd Rowerowy – Święto ROWERU mający na celu zintegrowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, dla których ROWER służy jako środek komunikacyjny lub jest tylko sposobem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Podczas wspólnego przejazdu ulicami miasta – pod eskortą Policji, mieszkańcy Tychów z rodzinami oraz goście z aglomeracji śląskiej mogą ocenić piękno zmieniającego się miasta, poznać układ nowych ścieżek rowerowych i ciągów komunikacyjnych oraz usytuowanie miejskich wypożyczalni rowerów i parkingów rowerowych. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 130 osób , w tym trzydzieścioro dzieci. Wszyscy wyruszyli spod Urzędu Miasta, by po przejechaniu 12 kilometrowej trasy ulicami: Niepodległości – Grota Roweckiego – Niepodległości – Wyszyńskiego – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Jaśkowicką – Stoczniowców 70 – Glinczańską – Budowlanych – Asnyka – Andersa – Hlonda – Bocheńskiego – Budowlanych - Edukacji dotrzeć do mety w Parku Miejskim „Pod Żyrafą” . Po krótkiej prelekcji przedstawiciela Policji na temat bezpiecznego poruszania się rowerzysty w ruchu drogowym odbyły się konkursy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych oraz nagrodzono właścicielkę najciekawiej udekorowanego na tę imprezę.roweru. Pogoda i humory dopisały. Zapraszamy na przyszłoroczne Święto ROWERU w Tychach.
Nasze motto; Poznaj świat w naszym GRONIE jest aktualne przez cały rok i zachęcamy wszystkich do udziału w naszych sobotnio – niedzielnych wycieczkach rowerowych.
Opracował CS
W sobotę tj 06.05.2017 r. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w grupie 10 osobowej wyjechał aby uczestniczyć w XIII Rajdzie Rowerowym WOKÓŁ JEZIORA GOCZAŁKOWICKIEGO a organizatorem był PTTK Oddział Pszczyna. Dobra pogoda na ten dzień była pod znakiem zapytania, a że było po deszczu więc ścieżki i polne oraz leśne dróżki były nieprzyjemnie błotniste i z kałużami, różnej wielkości. Do Pszczyny nasza grupa dojechała bez takich kałużowych przygód, ale tylko tyle. Organizator jak zaplanował trasę to i tak poprowadził ( nie mieli planu B ) przez błotka i nawet olbrzymie kałuże. Nasze rowery uchlapane i my po pas. Mimo tych przeszkód szczęśliwie dotarliśmy na metę w Wiśle Wielkiej nad jeziorem w przystani dla żeglarzy, gdzie częstowano nas gorącą grochówką. W podziękowaniu za uczestnictwo w Rajdzie, otrzymaliśmy PAMIĄTKOWY DYPLOM. Do domów dotarliśmy już przy pięknej pogodzie i dobrych humorach (cały dzień nie padało). Jak zwykle „GRONIE” zaprasza wszystkich chętny na nasze wycieczki.
W piątek 21.04.2017 piątka członków KTK Gronie wyruszyła do Bielska-Białej, aby wziąć udział w X Zlocie Oddziałów PTTK woj. śląskiego. Na trasie zwiedziliśmy m.in. drewniane kościoły w Górze i Jawiszowicach oraz Sanktuarium MB Bolesnej w Hałcnowie. Wieczorem dołączyła do druga piątka, która wyjechała z Tychów dopiero po południu i jechała krótszą trasą. Po noclegu w Schronisku Młodzieżowym „Lolka i Bolka” ruszyliśmy na zbiórkę, dołączając do grupy rowerowej biorącej udział w zlocie. Pod przewodnictwem przewodnika przejechaliśmy przez kilka dzielnic Bielska-Białej zwiedzając m.in. Muzeum Starych Samochodów i Tramwajów w Białej oraz drewniany kościół Mikuszowicach Krakowskich. Zmoczeni deszczem ze śniegiem dotarliśmy na metę, która znajdowała się przy Hali pod Dębowcem, gdzie czekał na nas ciepły posiłek. Po zakończeniu zlotu udaliśmy się w drogę powrotną i przy świecącym już słońcu dojechaliśmy do Tychów.
opr. Piotr Frydrych
Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach już po raz dwudziesty 9 kwietnia 2017 roku rozpoczął kolejny sezon rowerowy. Impreza odbyła się w Kobiórze w ogrodach Restauracji „Pod Sikorka” dokąd przyjechało 175 miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. Słońce i pogodne niebo sprzyjały dobrej zabawie na mecie zlotu, gdzie każdy mógł uczestniczyć w kolarskich konkursach sprawnościowych. I tak: złoty medal w konkursie „Rzut oponą” w kategorii dzieci do lat 14 zdobyła Nikola Harazim, a wśród dorosłych Zenon Marciniak. W konkursie „Jazda żółwia” złote medale wywalczyli: w kategorii dzieci do lat 14 Małgorzata Michalska, a wśród dorosłych Jerzy Białyga. Zwycięzcą konkursu krajoznawczego – krzyżówki, z hasłem: „Rowerem wzdłuż i wszerz Polski” został Mariusz Bieńkowski. Najmłodszy uczestnik zlotu Daniel Zabłocki oraz najstarczy – Stefan Lebach zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami. Specjalne nagrody w postaci „Rowerów-zegarów” otrzymały: w kategorii „Najliczniejsza Rodzina” – rodzina Kolanek, a w kategorii „Najliczniejsza Drużyna” – SKKT przy SP 22 w Tychach. Chętni zwiedzali także znajdujące się w Kobiórze, a zlokalizowane w drewnianym budynku z końca XIX wieku – Muzeum Regionalne „Smolarnia”, gdzie zgromadzone są osobiste pamiątki mieszkańców, stroje, numizmaty, meble i sprzęty gospodarstwa domowego. Indywidualni turyści, a także członkowie klubów „Wagabunda”, „Wiercipięta”, „Wandrus”, „Ramża”, „Mikoło”, „Catena”, „Huzy”, „Gronie” zajadali się grochówką serwowaną w promocyjnej cenie przez właścicieli restauracji. Dzięki udostępnieniu przez MOSiR Tychy sprzętu nagłaśniającego wszyscy usłyszeli, że SEZON ROWEROWY 2017 w KTK GRONIE został rozpoczęty.
Zapraszamy na wspólne wycieczki zgodnie z naszym hasłem:
Poznaj świat w naszym GRONIE
opr. Cezary Sawicki
W sobotę 25.03.2017 Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS” w Żorach zorganizował już po raz 27 „Topienie Marzanny na Gichcie” – rajd kolarski. Chociaż w nocy przymrozek pobielił trawy, to słoneczny poranek zachęcał do aktywnego spędzenia dnia. Z Tychów na metę w Żorach do Parku Piaskownia dotarło kilkunastu członków naszego klubu GRONIE. Jechaliśmy przez Gostyń, Królówkę, Woszczyce, Palowice – gdzie zwiedziliśmy drewniany kościół parafialny pw. Św. Trójcy z 1595 roku oraz w pobliskim lesie (zabytek techniki z 1830 roku) - murowaną wieżę wsadu wielkiego pieca huty „Waleska”. Kulminacyjnym punktem imprezy było uroczyste topienie Marzanny – symbolu pożegnania zimy i powitania wiosny. Najpiękniejszą (wykonaną z materiałów ekologicznych) Marzannę wyłoniono w konkursie spośród wielu, a przywiezionych przez uczestników Rajdu. Dorośli sprawdzali swoje umiejętności w konkursach: strzelania z wiatrówki do tarczy oraz pokonywania rowerowego toru przeszkód, a dzieci – w konkursie rzutu lotkami. Oczywiście były nagrody: puchary, medale i słodycze. Każdy uczestnik Rajdu otrzymał oprócz okolicznościowej naklejki także porcję kiełbasy do upieczenia na ognisku. W drodze powrotnej w kobiórskim lesie podczas „poszukiwania” wiosny trafiliśmy na kamień z niemieckim napisem, który po przetłumaczeniu brzmi „ Pitterman inspektor leśny od 8.08.1855 do 1.10.1895”. Wycieczka liczyła 60 km. Na trasie towarzyszyło nam słońce. Poczuliśmy już WIOSNĘ.
Wszystkim chętnym proponujemy: Poznaj świat w naszym GRONIE.
9 kwietnia 2017 (niedziela) w Kobiórze rozpoczynamy oficjalnie Sezon Rowerowy 2017.
ZAPRASZAMY
Cezary Sawicki
Zarząd KTK „Gronie’ zaprasza członków i sympatyków klubu na comiesięczne zebranie. Zebranie odbędzie się tradycyjnie w Klubie Osiedlowym „Orion” przy ulicy Orzeszkowej 2 w dniu 9.03.2017 o godzinie 17:00.
2. Ogólne warunki ubezpieczenia Biznes & Podróż
3. Ubezpieczenie NNW oraz koszty leczenia poza granicami RP
4. Formularz zgłoszenia szkody z ubezpieczenia NNW dla członków PTTK
14 lutego to dzień Walentego – patrona miasta Bieruń położonego opodal Tychów.
Chociaż w tym roku dzień św. Walentego przypadł we wtorek, to na „Rajd Walentynkowy” organizowany od ośmiu lat przez Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” przyjechało 25-ciu turystów kolarzy. Ten słoneczny dzień, pełen życzliwości spędziliśmy razem z kolegami i koleżankami z Katowic, Mikołowa, Tychów i Cieszyna. W tym dniu w Bieruniu odbywa się odpust. Oczywiście na Rynku oraz drodze prowadzącej od niego do kościółka pod wezwaniem św.Walentego ustawionych jest mnóstwo straganów oferujących między innymi lizakowe serca i inne „pamiątki” typowe dla odpustowych dni. Metą rajdu jest drewniany kościółek o konstrukcji wieńcowej pod wezwaniem św. Walentego, zwany przez mieszkańców Bierunia „Walencinkiem” Data jego powstania nie jest znana a pierwsza wzmianka pochodzi z 1628 r. Znajdują się w nim relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdzona jest dokumentem z 28 lutego 1961 r. Od 13 lutego 2015 r. świątynia została podniesiona do godności Sanktuarium św. Walentego. Chętni indywidualnie uczestniczyli w odbywającym się odpuście.
Zapraszamy na kolejny „Rajd Walentynkowy” w naszym GRONIE !!!
Opracował Cezary Sawicki
przodownik KTK „Gronie”
W dniu 11.02.2017 w siedzibie Muzeum im. Marii Skalickiej w Ustroniu z okazji Jubileuszu 50 – cio lecia działalności TKK PTTK „Ondraszek” Cieszyn odbyło się wyjazdowe Wojewódzkie Spotkanie Działaczy Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK Województwa Śląskiego. Przed oficjalnym otwarciem spotkania uczestnicy obejrzeli to otwarte w sierpniu 1993 roku muzeum, które ma charakter bibliofilsko – artystyczny, jako że Maria Skalicka była znanym i cenionym bibliofilem, a także kolekcjonerem dzieł sztuki. Następnie spotkanie otworzył i przywitał przybyłych gości Prezes Klubu „Ondraszek w Cieszynie kol. Zbigniew Pawlik. Poruszano wiele bardzo ważnych spraw związanych z turystyką kolarską, m.in. Zlot UECT w Luksemburgu, zadanie doraźne na konkurs na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK oraz zajęto się jeszcze wieloma innymi tematami. Klub KTK „Gronie” reprezentowało 5 – ciu członków: Bajda Stanisław, Frydrych Piotr, Kozerski Tadeusz, Lower Krystyna i Marciniak Zenon. Klub nasz został uhonorowany dyplomem uznania za sukcesy w rozwijaniu turystyki kolarskiej w regionie przyznany z okazji Jubileuszu 50 – cio lecia działalności TKK PTTK „Ondraszek”. Po poczęstunku dla wszystkich uczestników, spotkanie zakończyło się prezentacją slajdów pokazującą działalność „Ondraszka” na przestrzeni lat.
opr. Stanisław Bajda
Na zebraniu będzie można opłacić składki PTTK za rok 2017 (45PLN – składka normalna; 25 PLN – składka ulgowa). Będzie także można zapłacić składkę klubową w wysokości 24PLN.
W dniu 21.01.2017 w osiedlowym klubie mieszkańców Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „ORION” odbyło się Uroczyste Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie”. Zebranie otworzył kol. Tadeusz Kozerski witając przybyłych członków i sympatyków klubu. Po wyborze Przewodniczącego zebrania, którym został kol. Kazimierz Okoński zatwierdzono porządek obrad i wybrano Komisję Mandatową i Skrutacyjną. Następnie w imieniu ustępującego zarządu klubu głos zabrał v-ce Prezes Tadeusz Kozerski przedstawiając dokonania klubu na przestrzeni ostatniej kadencji. Po kol. Tadeuszu sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił jej Przewodniczący kol. Czarek Sawicki. Następnie udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi i przedstawiono wyniki klasyfikacji na najlepszego przodownika, najlepszego turystę i turystkę „Gronia”.
1. Antonina Mazurek – Przystał
2. Piotr Frydrych
3. Henryk Machała
1. Henryk Machała
2. Piotr Frydrych
3. Stanisław Bajda
1. Antonina Mazurek – Przystał
2. Grażyna Wilemska
3. Irena Furman
Wszyscy turyści zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami.
Kolejnym punktem zebrania był wybór nowego Zarządu KTK „Gronie” na lata 2017 – 2020, delegatów na Zjazd Oddziału oraz delegatów do Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach. Wcześniej zebranie przegłosowało, że zarząd będzie liczył 3 osoby i że nie będzie Komisji Rewizyjnej, gdyż takowa istnieje przy Oddziale PTTK w Tychach, gdzie KTK „Gronie” jest członkiem.
Cezary Sawicki – Prezes
Antonina Mazurek Przystał – v-ce Prezes oraz Sekretarz
Teresa Kściuk – Skarbnik
Na koniec zebrania głos zabrał nowy Prezes Klubu kol. Czarek Sawicki przedstawiając plan działań na obecną kadencję. Zebranie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze i zakończyło się wypiciem symbolicznej lampki „szampana”.
We wtorek 14.02.2017 r. Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” w Tychach zaprasza na VIII Rajd Walentynkowy. Zbiórka uczestników o godz. 10:00 przy Oddziale PTTK – al. Niepodległości 198. W programie zwiedzanie zabytkowego kościoła pw. św. Walentego w Bieruniu Starym. Książeczki kolarskie będzie można podbić okolicznościową pieczątką. Prowadzący Tadeusz Kozerski.
Już osiemnasty raz miłośnicy dwóch kółek z Tychów wspólnie z członkami Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” aktywnie witali 2017 Rok. Zachętą do tego była także słoneczna pogoda, brak śniegu i mrozu. W samo południe 1 stycznia kilkadziesiąt osób wyjechało spod siedziby Oddziału PTTK w Tychach do mety Rajdu Noworocznego zlokalizowanej przy Pomniku Żołnierzy 1939 roku w Gostyni Śląskiej. Na mecie spotkało się około stu turystów kolarzy z różnych miast: Mikołowa, Tychów, Żor, Pszczyny, Katowic i Rybnika. Życzono sobie ciekawych wypraw rowerowych. Była symboliczna lampka szampana, wspólne zdjęcia, pieczątka okolicznościowa, ognisko i pieczenie kiełbasek.
W naszym (KTK) „Gronie” kręcenie rozpoczęło się od nowa.
opr. Cezary Sawicki