Archiwum 2015
W dniu 11.11.2015 Klub Turystyki Kolarskiej ” GRONIE” wyruszył z Placu Baczyńskiego do Katowic aby uczestniczyć w Rajdzie Niepodległości organizowanym jak co roku przez Klub Turystyki Rodzinnej WAGABUNDA Katowice. Na Placu Baczyńskiego spotkaliśmy grupkę HARCEREK i HARCERZY, którzy dołączyli do wspólnej fotografii. Mimo, że pogoda nie zapowiadała się najlepiej to jednak zawsze można liczyć na takich, którzy nie są z „cukru” i gotowi na przygody. Tradycyjnie będąc w tych stronach wstąpiliśmy na bardzo dobre i duże LODY. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z zapytaniem „czy będzie następna wycieczka? ” Antonina – dziękuje wszystkim uczestnikom w wycieczkach, którzy byli zawsze gotowi nawet w pochmurne dni. Pozdrawiam.
W niedzielę 08.11.2015 na wycieczkę do Chorzowa z Placu Baczyńskiego wyruszyło 8 osób. Pogoda słoneczna ale wiatr nam trochę dokuczał zwłaszcza dmuchając nam w twarzyczki.Wróciliśmy cało i zdrowo, wszyscy razem.
Zapraszamy na wycieczkę w dniu 11.11.2015 na Rajd NIEPODLEGŁOŚCI do Katowic.
W sobotę 07.11.2015 odbył się IV Rajd Otwartych Serc /SZLACHETNA PACZKA/. Nie było nas dużo, ale zaznaczyliśmy nasze istnienie. Na fotografii możecie nas zobaczyć jak również na facebooku NOL-a, cała gama zdjęć.
Umówiliśmy się przy tej okazji na wycieczkę w niedzielę do Chorzowa. Antonina zawiadomiła znajomych e-mailem i SMS-em.
Ukazał się artykuł na stronie KTK ZG PTTK.
Dnia 25.10.2014 odbył się IV Rajd im. Kazimierza Fidyka połączony z Zakończeniem Sezonu Turystycznego KTK „Gronie’. Na metę rajdu zlokalizowaną obok Restauracji „Sikorka” w Kobiórze przybyło 98 turystów kolarzy z Tych oraz zaprzyjaźnionych klubów z Bytomia, Katowic, Mikołowa, Pszczyny, i Żor. Turyści przejechali także na cmentarz parafialny w Kobiórze ażeby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie naszego długoletniego Prezesa śp. Kazimierza Fidyka. Po uroczystości na cmentarzu uczestniczy rajdu wrócili na plac obok „Sikorki” ażeby odebrać puchary: Najliczniejsza rodzina – Marek – (3 osóby)
Najliczniejsza grupa zorganizowana – „Wagabunda” Katowice (30 osób)
Najstarszy uczestnik – Leboch Stafan – Mikołów (20.02.1937r).
Najmłodszy uczestnik – Marek Magdalena (8.03.2007r)
Najliczniejsza grupa szkolna – SP-22 w Tychach.
Puchary wręczali: Prezes Oddziału PTTK w Tychach Okoński Kazimierz i Prezes KTK „Gronie” Michał Kasperczyk Każdy uczestnik rajdu mógł zakupić okolicznościową plakietkę samoprzylepną i miał możliwość skorzystania z pamiątkowej pieczątki. Można było również zakupić kiełbaskę z grilla oraz grochówkę. Pogoda dopisała. Oby tak dalej.
W sobotę 24.10.2015r. odbyła się krótka wycieczka do Goczałkowic i koniecznie przez Rynek w Pszczynie. Do naszej wycieczki dołączył bardzo sympatyczny młody człowiek z Kobióra o imieniu Łukasz T. Pogoda przepiękna jak na ten czas, słońce przez cały dzień.
W X Rajdzie JESIENNE SPOTKANIA RODZINNE wzięło udział 13 osób. Za najliczniejszą drużynę Klub „GRONIE” otrzymał piękny puchar. Najmłodszy uczestnik tego rajdu został obdarowany PUCHAREM a został nim sympatyk naszego „GRONIA” Szymon Polczyk. Kolega Jan Kątny biorący udział w konkursie krajoznawczym zdobył I miejsce otrzymując następny piękny puchar. Inicjatorka tego wyjazdu pani ANTONINA prosi aby osoba, która nie wpłaciła wpisowego (5,- zł) a przecież korzystała ze wszystkich BONUSÓW na w/w Rajdzie uregulowała tę zaległość (może ktoś się zapomniał w tej sytuacji, bo było jednak małe za zamieszanie)
Nadmienić należy, że pogoda mimo nieciekawych prognoz DOPISAŁA!!!!!
W dniach 3 i 4 10. 2015 odbyła się wycieczka z noclegiem w Krakowie na osiedlu WOLA JUSTOWSKA – ul. 28 Lipca 1943r. nr 8a w HOSTELU.
Wszyscy w jednym pokoju. Wieczór spędziliśmy miło i wesoło w przytulnej kuchnio – świetlicy. Rano czekało na nas śniadanko (w cenie noclegu) coś w rodzaju „szwedzkiego stołu”. Szkoda tylko, że podróż zaczęła się awarią roweru kolegi Tadeusza i trzeba było szukać spawacza, tym samym traciliśmy czas. Następnie kolega Kazimierz narobił sobie odcisków i Kryspinów był miejscem naszego pożegnania. Nasz kolega Daniel miał awarię roweru bo urwała się korba, musiał więc przebyć pieszo na dworzec PKP w Krakowie. Bardzo współczuliśmy koledze ale nie udało się tej awarii usunąć chociaż były podejmowane próby u spawaczy. Na naszej wycieczce zwiedziliśmy 10 rezerwatów oczywiście przy pięknej pogodzie. Pozdrawiamy wszystkich i zapraszamy na następne wypady nie koniecznie dwudniowe.
W dniu 2015.10.03 Klub PTTK KOŁO ,,RAMŻA,, organizował XXIX Zakończenie Sezonu Kolarskiego. Klub Gronie uczestniczył w tym zakończeniu. Pogoda dopisała. Na metę przyjechało wielu turystów z całego prawie Śląska. Co prawda z Gronia było mało osób ale za to była super atmosfera podczas jazdy rowerowej. Do Tychów przyjechaliśmy radośni i szczęśliwi bez jakiejkolwiek kolizji.
W dniach 19 i 20 09.2015 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE udał się z wycieczką w grupie 9-cio osobowej na Górę św. Anny podjeżdżając pociągiem do Gliwic. W drodze do celu zwiedziliśmy 7 rezerwatów przyrody a pogoda mimo zapowiadanych złych prognoz przez synoptyków bardzo nam dopisała – najlepsza na wycieczkę rowerową. Nocleg mieliśmy w Schronisku Młodzieżowym. Pani Bożenka bardzo mile nas przywitała. Po przespanej nocy udaliśmy się w drogę powrotną, dużo jazdy było z górki a także z wiatrem bo ten wzmógł się niestety. Zwiedziliśmy 2 rezerwaty przyrody, Zamek w Toszku gdzie odbywały się lokalne DOŻYNKI. Jednym słowem wycieczka udana, kropla deszczu na nas nie spadła. Widzielibyśmy więcej takich wycieczek.
Jak co roku w Jastrzębiu Zdroju Klub Wiercipięta organizował kolejny już Rajd im. Żwirki i Wigury w dniach 11 – 13 września. W tym roku Klub „Gronie” także uczestniczył w rajdzie. W sobotę uczestnicy złożyli wieńce przy pomniku Żwirki i Wigury w Cierlicku w Czeskiej Republice. Następnie wieczorem odbyły się konkurs wiedzy turystycznej oraz konkurs w strzelaniu z wiatrówki. Wśród naszych klubowiczów wyróżnić możemy zdobywcę I miejsca w strzelaniu kolegę Zenona Marciniaka oraz kolegę Piotra Frydrycha, który zdobył II miejsce w konkursie o wiedzy turystycznej. Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród oraz poczęstunek m.in kiełbaski z grilla. W tak miłej atmosferze Rajd Żwirki i Wigury został zakończony.
13.09.2015 w niedzielę odbyła się wycieczka do Raciborza w której uczestniczyło 8 osób. Głównym celem jednak były RUDY i Stacja Kolei Wąskotorowej oraz Pocysterski Zespół Klasztorny i przepiękny park z alejkami i różnymi gatunkami drew. W drodze z Raciborza do Rud zwiedziliśmy Rezerwat Przyrody „Łężczok”.
Pogoda dopisała, było trochę górek, ale udało się przyjechać za dnia.
12.09.2015 w sobotę odbyła się wycieczka na ” XVII Rajd Kolarski Obrońców Śląska Września 1939 roku” w której wzięło udział 19 osób. Pan Arek z Czułowa przyjechał z dziećmi tj. z Gosią /10 lat/ i Kubą /12 lat/ po raz pierwszy wziął udział w wycieczce z naszym KLUBEM a dowiedział się szperając w internecie. Nadmienić należy, że były też inne dzieci jak; Dorotka, Piotrek, Adaś i Maja, które przyjechały z babciami i dziadkami. Dzięki wszystkim uczestnikom biorących udział w wycieczce nasz KLUB GRONIE został UHONOROWANY pięknym PUCHAREM ufundowanym przez Gminę WYRY.
W dniu 06.09.2015 (niedziela) w wycieczce „NIESPODZIANCE” wzięło udział ośmioro takich, dla których nic nie stoi na przeszkodzie tj. ni deszcz, ni wiatr, ni górki a było ich więcej niż w okolicach Cieszyna. Zwiedziliśmy GEOPARK w Jaworznie utworzony w byłym KAMIENIOŁOMIE oraz REZERWAT SASANKA i w Ciężkowicach REZERWAT DOLINA ŻABNIKA. W centrum Jaworzna odrestaurowany RYNEK.
W dniu 05.09.2015 na XVI Rekreacyjny Rajd Rowerowy zjechało 14 osób. Pogoda można powiedzieć „elegancka”.
Po zakończeniu Rajdu wspólnie zdecydowaliśmy zmienić trasę tylko dlatego, aby zaliczyć bardzo smaczne lody w Piotrowicach. Wspomnieć należy że nasz kolega Janusz wylosował wstęp na KRĘGLE w Hali Sportowej na osiedlu BAŻANTOWO w Kostuchnie.
W niedzielę 30.08.2015 pociągiem do Goleszowa udała się grupka 9 osobowa. Po drodze do Cieszyna zaliczyliśmy 3 rezerwaty przyrody. Z Cieszyna do Pogwizdowa następny Rezerwat, czyli w sumie były 4 rezerwaty. Upał nieprzeciętny, ale daliśmy radę, nikt nie narzekał. Na załączonej fotce odporni na
każdą pogodę.
Dnia 29.08.2015 tj. w sobotę w wycieczce na ZAPORĘ w Łące udział wzięło 8 osób. Pogoda bardzo dopisała, gdyż było pochmurno, nie padało a słońce nam nie dokuczało. Taka pogoda dobra na długie trasy. Na fotce sympatycy wycieczek z KLUBEM GRONIE.
W niedzielę 23.08.2015 odwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, a po zmodyfikowaniu trasy wstąpiliśmy do Szybu Wilson oraz na Nikisz i przez Giszowiec udaliśmy się na bardzo dobre lody w Piotrowicach. Wszyscy uczestnicy zadowoleni, gdyż pogoda dopisała, no może trochę górki dały w kość, bo wiatr w twarz a górki coraz większe.
W sobotę 22.08.2015 w wycieczce do Brzeszcz wzięło udział czworo chętnych /na załączonej fotce/. Pogoda dopisała, trasa była bardzo łatwa i ciekawa.
W niedzielę 16.08.2015 na wycieczkę do Suszca nie było chętnych, może ze względu na pogodę bo przed startem lało i to porządnie.
Po przelotnym jak się okazało deszczu wyjrzało słoneczka więc odważnie ruszyliśmy w podróż.
Na załączonej fotce ODWAŻNI I ŻĄDNI WRAŻEŃ. Trasę więc zmodyfikowaliśmy wydłużając ją przez Kryry – Mizerów – Kobielice – Radostowice – Czarków do Tychów.
W dniu 15.08.2015 /sobota/ odbyła się wycieczka Śladami Powstańców Śląskich spod PTTK o godz.10:00 w której udział wzięło 10 osób.
Trasa była krótka i przebiegała przez Gostyń – Wyry – Czułów do Urbanowic, gdzie rozpoczęła się GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA POWSTAŃCÓW.
Po złożeniu kwiatów ruszył II Rajd Rowerowy pod eskortą Straży Miejskiej i Policji do Tychów na ulicę Paprocańską.
Po w/w uroczystościach ORGANIZATOR poczęstował wszystkich uczestników „kwaśnicą”. Było ognisko i mecz i PUCHARY dla najmłodszego jadącego samodzielnie na rowerze, dla najstarszego oraz dla najliczniejszej rodziny.
Z Klubu Turystyki Kolarskiej „GRONIE” , wzięło udział 22 rowerzystów. Druga grupa spod PTTK o godz.8:00 odjechała na wycieczkę do Mysłowic przez Czułów – Mysłowice – Trójkąt Trzech Cesarzy z metą w Urbanowicach.
W niedzielę dnia 09.08.2015 wybrało się 14 osób w tym troje dzieci. Tymoteusz /9 lat/ pokonywał swój dotychczasowy rekord w przejechanych kilometrach. Kto chciał mógł zwiedzać ZAMEK – Zagrodę Żubrów i Skansen. Organizator 64 Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy częstował żurem, była repeta, więc mogli skorzystać wszyscy kto tylko miał ochotę na konsumpcję.
W sobotę dnia 08.08.2015 na wycieczkę przybyło czworo ODWAŻNYCH NA UPAŁY i na zapowiadające w mediach NAWAŁNICE.
Po uzgodnieniu wybraliśmy się pociągiem do WISŁY Głębce. Trasa bardzo łatwa jak na taką pogodę. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Centrum Kultury i Sztuki – Dwór Kossaków w Górkach Wielkich.
Na wycieczkę w niedzielę 02.08.2015 do Bazyliki św.Ludwika Króla w PANEWNIKACH przybyło 14 osób.
W Piotrowicach w Lodziarni najedliśmy się bardzo smacznych lodów w obfitych porcjach, bo pani sprzedawczyni nie żałowała w nakładaniu porcji.
Trasa była bardzo łatwa i nie za długa więc odwiedziliśmy jeszcze Mikołów gdzie na Rynku odbywał się PCHLI TARG.
W drodze powrotnej w Wilkowyjach zaliczyliśmy ODPUST.
W dniu 01.08.2015 tj. w sobotę odbył się Bieruński XVI Rajd Rodzinny. Grupa licząca 23 osoby ruszyła tak szybko z miejsca zbiórki, że nie zrobiliśmy zdjęcia.
Na mecie rajdu bardzo się dłużyło, więc dużo osób odjechało wcześniej. Grupka w ilości 10 osób dzielnie czekało do końca losowania.
Nadmienić należy że była z nami dziewczynka Anastazja/nie całe 8 lat mając z dziadkiem pod opieką/, która dzielnie się spisała i całą trasę pokonała na swoim małym rowerku. Przyjechała uśmiechnięta i szczęśliwa jak my wszyscy / kilka osób miało szczęśliwe numerki w loteryjce, wygrywając nagrody rzeczowe/
Po raz pierwszy organizatorem Międzynarodowego Zlotu Turystów Kolarzy (UECT) była Ukraina. Tegoroczny, już 11 Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej, odbywał się od 12 do 19 lipca w Żółkwi - miasteczku położonym 30 km na północ od Lwowa, założonym w 1594 roku przez hetmana Stefana Żółkiewskiego. Przygotowanie tej imprezy było olbrzymim wyzwaniem dla organizatorów. Szkoda, że docenić to mogło tylko 325 uczestników Zlotu (150 Ukraińców, 82 Polaków, 71 Francuzów i po kilku uczestników innych nacji – w sumie z 11 krajów), a nie jak zwykle ok. 1500. Gospodarze Zlotu stanęli na wysokości zadania. Postarali się, abyśmy czuli się bezpiecznie, mogli poznać miejscowy folklor, piękno przyrody, ukraińską kuchnię. Trasy były wzorowo oznaczone lecz wymagały sporego wysiłku. Dziury, kamienie i piaski, kto je pokonał – mógł być z siebie dumnym. 35 stopni na termometrze nie ułatwiało jazdy. Mieszkańcy szczerze witali nas na trasach, z zaangażowaniem prezentowali miejscowe zabytki, częstowali przygotowanymi przez siebie regionalnymi daniami: barszczem, zupą rybną – uchą, pierogami, kanapkami ze słoniną, kompotami. Umilali nam czas ukraińskimi pieśniami i tańcami. Na każdym kroku okazywali nam życzliwość. Z KTK „Gronie” w Tychach na Zlot wybrali się członkowie „Wandrusa” z Żor oraz inni sympatycy naszego klubu – razem 21 osób. W trakcie pobytu byliśmy we Lwowie , gdzie przewodniczka oprowadziła nas m.in. po Starówce, Cmentarzu Łyczakowskim i innych ciekawych miejscach. Dwa polskie kluby tj. Klub „Przygoda” z Torunia oraz „Wandrus” z Żor zostały wyróżnione przez Organizatorów za liczny udział w imprezie. KTK „Gronie” w Tychach reprezentowało tylko 8 osób.
Już czeka na nas Francja, gdzie od 9 -16.07.20169-16.07.2016 roku w AUCH (70 km od Tuluzy) odbędzie się 12 Zlot UECT (www.auch-cyclo-2016.fr).
Pojedziemy tam wraz z sympatykami Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” w Tychach.
Cezary Sawicki
Organizator wyjazdu KTK „Gronie” na 11 Zlot UECT 2015
W wycieczce 26.07.2015 do zwiedzania OGRODU BOTANICZNEGO w Bujakowie chętnych było 8 osób (2 osoby to goście z Knurowa). Trasę wydłużyliśmy wstępując jeszcze pod zamek w CHUDOWIE, gdyż są jeszcze osoby, które nie były w tym miejscu. Imprezy po zamkiem odbywają się od godz. 15:00 – trochę późno więc my z nich nie korzystamy a szkoda.
Kawa i ciasto w Bujakowie – pyszne !
W dniu 25.07.2015 odbyła się wycieczka na SMUTNĄ GÓRĘ. Trochę historii – w 1831 r. Chełm Wielki nawiedziła epidemia cholery, która dziesiątkowała miejscową ludność. Ciała zmarłych nie wolno było grzebać na parafialnym cmentarzu, gdyż obawiano się zatrucia wody studziennej, dlatego też wywożono je na drabiniastych wozach i grzebano w tym miejscu tj. na północno -wschodniej części Łysej Góry, której nazwę w związku z pochówkiem osób epidemii zmieniono na Smutną Górę. Nazwa ta ostała się do dnia dzisiejszego.
W miejscu powstałego cmentarza cholerycznego mieszkańcy Chełmu wznieśli w 1831 r. Krzyż Męki Pańskiej, na którym widnieje wyryty napis :
” Jezu oddal od nas cholerę morową
jakoś Chełm kara w tym roku karą.
Łysagóra przedtym teraz jesteś smutną
bo nam przypominasz tę plagę okrutną
Za staraniem na ten czas Woytem będącego
Woyciecha Mockowskiego, złożyli miłosierni
Obywatele Chełmscy 1831″
Miejsce pamięci zwiedziło 9 osób. W drodze powrotnej, zwiedziliśmy „mini arboretum” w Bieruniu Nowym przy ulicy Bijasowickiej. W tym miejscu zaskoczyła nas burza, skorzystaliśmy więc z wybudowanej tam wiaty, która uratowała nas przed deszczem i gradem.
Wróciliśmy cali i zdrowi do Tychów.
W poniedziałek 20.07.2015 wycieczka do ZAMKU w Pszczynie w której wzięło udział 12 osób. Zamek zwiedzaliśmy bezpłatnie wraz z Powozownią i Stajnią.
Pogoda była o wiele bardziej lepsza niż w niedzielę bo niższa o 10 stopni. Koleżanka Ania, niestety dojechała spóźniona ale szczęśliwa, jest na fotce w sobotę.
Niech żałują Ci, którzy siedzieli w domach.
W niedzielę 19.07.2015 odbyła się wycieczka do Rezerwatu Bukowica w gminie Babice. W Wygiełzowie w SKANSENIE było bardzo gwarnie gdyż odbywała się tam impreza EKO…..? Słońce grzało niemiłosiernie więc szybko udaliśmy się pod ENERGYLANDIĘ. Następnie odwiedziliśmy Rezerwat Przeciszów i Żaki.
Rezerwat Żaki nie posiada tablicy informującej o tym, że to REZERWAT informował nas pan Leśniczy, który wyruszył „łapać Kłusowników ” i poprowadził nas taką fajną ścieżką tylko dla rowerów. W wycieczce uczestniczyło 10 osób. Kolega Janek niestety opuścił nas wcześniej, a Irenka nie chciała na tej fotce pozować. Na szczęście burze nas nie dopadły, padało trochę później.
W dniu 18.07.2015 odbyła się wycieczka SZLAKIEM ARCHITEKTURY DREWNIANEJ, w której udział wzięło 9 osób.
Zwiedziliśmy kościoły drewniane w Górze, Grzawie i Miedźnej. Pogoda dopisała. Deszcz popadał kiedy byliśmy już w domach.
Na załączonej fotce UCZESTNICY wycieczki.
W niedzielę 12.07.2015 odbyła się wycieczka do Parku Kościuszki na koncert ROSYJSKIE BALLADY I ROMANSE.
Po koncercie wszyscy udaliśmy się do nowo powstałego Muzeum Śląska. Wszyscy zachwyceni, trochę za mało czasu aby wszystko zobaczyć i utrwalić w pamięci. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza, że do końca lipca wstęp wolny. Uczestnicy w wycieczce 11 osób na załączonej fotce.
W sobotę 11.07.2015 odbyła się wycieczka koleją do Wisła Głębce z której wyruszyliśmy przez Wisłę – Ustroń – Skoczów – Zaporę Goczałkowice – Pszczynę do Tychów. W Wiślę oglądaliśmy rajd zabytkowych samochodów. W Ustroniu Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa a w Skoczowie Muzeum im. Gustawa Morcinka.
Trasę troszeczkę zmodyfikowaliśmy i wstąpiliśmy do Rezerwatu Przyrody SKARPA WIŚLICKA we wsi Wiślica . Na załączonej fotce uczestnicy wycieczki.
W niedzielę 05.07.2015 odbyła się wycieczka do PARKU KOŚCIUSZKI na koncert plenerowy w której udział wzięło 12 osób. Melomani pytali już o koncert w następną niedzielę na ROSYJSKIE BALLADY I ROMANSE. Na złączonej fotce MELOMANI.
W sobotę 04.07.2015 odbyła się wycieczka do OGRODÓW KAPIASA w Goczałkowicach w której udział wzięło 14 osób. Niektórzy byli po raz pierwszy i mimo dużego upału oglądali i zachwycali się pięknym ogrodem. W Pszczynie na rynku można było ochłodzić się wodą z węża strażackiego. Na załączonej fotce MIŁOŚNICY ogrodów.
Zlot odbywał się na Kaszubach - 20 km od Bytowa – baza była usytuowana w Sominach w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Dywańskim. Brało w nim udział 528 osób z Polski i Ukrainy. Z KTK Gronie – 12 uczestników. Najliczniejszym klubem był Klub „Ondraszek” z Cieszyna – 26 członków.
Zlot trwał od 30.05. do 07.06.2015, a głównym organizatorem był Oddział Gdański PTTK im. dr Jerzego Szukalskiego. Uroczyste otwarcie Zlotu odbyło się na dziedzińcu Zamku w Bytowie.
Początkowo było zimno, ale po dwóch dniach nastało już lato. Na trasy wyjeżdżaliśmy w różnych grupach w zależności od planowanego dystansu. Trasy były wytyczone na dostarczonej każdemu uczestnikowi mapie, w praktyce - w dużej mierze była to jazda na orientację, leśnymi i piaszczystymi drogami . Ale takie są Kaszuby , a impreza sprawdzała umiejętności przodowników.
Codziennie wieczorem odbywały się imprezy z udziałem miejscowych artystów. Na Zlocie otrzymaliśmy także puchar za zajęcie w 2014 roku III miejsca w Polsce dla najlepiej pracującego Klubu Turystyki Kolarskiej – z czego byliśmy bardzo dumni.Gdzie będzie kolejny Zlot ? Jeszcze nie wiadomo, ale pojedziemy!!!
Cezary Sawicki
W wycieczce uczestniczyli członkowie KTK „Gronie” Staszek Bajda, Zbyszek Górny, Daniel Kowalczyk i Zbyszek Wojciechowski. Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy w Ośrodku „Paprocany” skąd udaliśmy się w kierunku Raciborza, zatrzymując się na krótko w Rybniku. Dalej skierowaliśmy się w kierunku miejscowości Nędza, gdzie mogliśmy obejrzeć neobarokowy kościół pw. M.B. Różańcowej. Po skonsumowaniu posiłku pojechaliśmy dalej zahaczając o położony w starorzeczu Odry rezerwat przyrody „Łężczok”. Utworzony został on w 1957 roku na bazie pocysterskiego kompleksu stawów hodowlanych. Zajmuje powierzchnię 409 ha i jest miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. Następną atrakcją było Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora. Jest to jeden z rodzajów ogrodów botanicznych, w którym dominują drzewa i krzewy. Warte zobaczenia tutaj jest także mini zoo. Na nocleg do Raciborza docieramy w godzinach popołudniowych. Mamy tutaj 2 noclegi. Drugi dzień naszej wycieczki to objazd miejscowości na zachód od Raciborza. Z ciekawszych miejscowości należy wymieć m.in.:
Brzeźnicę z murowanym młynem wodnym oraz ruinami barokowego pałacu,
Łubowice – miejsce urodzin wybitnego poety Josepha von Eichendorffa. W zdewastowanym parku krajobrazowym znajdują się ruiny rodzinnego pałacu poety
Grzegorzowie gdzie mogliśmy obejrzeć jeden z nielicznych krzyży pokutnych.
Baborów – miasto w woj. opolskim z drewnianym kościołem pw. Św. Józefa,
Pietrowice Wielkie z drewnianym odpustowym kościółkiem pw. Św. Krzyża a wokół niego park z arboretum i oczkiem wodnym.
Ostatnią atrakcją drugiego dnia wycieczki był Racibórz. Racibórz jest obok Opola jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko – raciborscy. Zwiedziliśmy tutaj muzeum mieszczące się w podominikański kościele pw. św. Ducha, Rynek z Kolumną Maryjną, oraz zamek książąt raciborskich – wzniesiony w latach 1281-1287.
Następny dzień to zwiedzanie miejscowości na płd. – zach od Raciborza. Wjechaliśmy trzy razy do Czeskiej Republiki do Sudic, Pista i Bohumina. Zwiedziliśmy w Bierkowicach prywatne Muzeum Kowalstwa p. Jana Sochy oraz obejrzeliśmy następny krzyż pokutny w Rudyszwałdzie i ruiny zamku w Tworkowie. Na koniec dnia mogliśmy obejrzeć graniczne meandry Odry przekraczając jej bieg na wschodnią prawą stronę.
Ostatni dzień to powrót do domu ze zwiedzaniem Wodzisławia Śląskiego, Radlina i Żor.
W sobotę 9.05.2105 przodownik KTK „Gronie” H. Machała zaprosił wszystkich chętnych do zwiedzenia okolic jeziora Goczałkowickiego. Na miejscu startu zebrało się aż 16 turystów kolarzy. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pod hotelem Tychy wyruszyliśmy w trasę przez Kobiór – Piasek – Park Pszczyński – hotel PTTK, gdzie zapisaliśmy się na otwarcie sezonu żeglarskiego Jacht Klubu PTTK Pszczyna. Potem pojechaliśmy na zaporę do Goczałkowic zwiedzając rezerwat przyrody Rotuz zlokalizowany na granicy miejscowości Chybie i Zabrzeg w Dolinie Górnej Wisły, fontannę solankową w Strumieniu i na zakończenie rajdu do Wisły Wielkiej, gdzie wszystkim uczestników podano pyszną grochówkę. Na zakończenie wszystkie kluby za uczestnictwo otrzymały pamiątkowe dyplomy. Należy wspomnieć o najmłodszym uczestniku naszej grupy 2 letnim wnuku prowadzącego H. Machały, który jechał w foteliku rowerowym ze swoim ojcem otrzymując na mecie rajdu dyplom dla najmłodszego uczestnika.
W niedzielę 26.04.2015 grupa członków naszego klubu – Staszek Bajda, Zbyszek Górny, Daniel Kowalczyk i Zbyszek Wojciechowski udała się w okolice Raciborza stawiając sobie sobie cel zdobywanie odznaki „Turysta Ziemi Raciborskiej”. Pociągiem z Mikołowa dojechaliśmy do miejscowości Nędza skąd dalej na rowerach przez Kuźnię Raciborską, Rudy, Rybnik do Tych. Po drodze zwiedziliśmy Sanktuarium i klasztor w Rudach oraz zabytkową stację kolejki wąskotorowej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na Rynku w Rybniku, gdzie kolega Zbyszek Górny poszedł zwiedzić muzeum. Podsumowanie wycieczki zrobiliśmy w naszym ulubionym barze „U Adama” w Kobiórze. Przejechaliśmy łącznie 103 km. Zdobywanie odznaki raciborskiej skończymy czterodniowym wyjazdem w czerwcu (4.06 – 7.06.)
W dniu 25.04.2015 odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy dla dzieci S.P. 36 w Tychach organizowany przez KTK „Gronie”. Z ramienia klubu imprezę prowadzili koledzy Tadek Kozerski i Daniel Kowalczyk a opiekunką z ramienia szkoły była P. Anna Słaboń. W rajdzie wzięło udział 48 – miu uczestników z czego 20 – cioro to dzieci. Trasa wyglądała następująco – start przy S.P.36, dalej naokoło jeziora paprocańskiego do pałacyku w Promnicach. Tutaj uczestnicy mogli zwiedzić ten wspaniały drewniany zabytek oraz zapoznać się z otaczającą go przyrodą. Po krótkiej przerwie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami dojechali do Ośrodka MOSiR na Paprocanach, gdzie obok boiska sportowego przygotowano dla nich kiełbaski z grilla. W spotkaniu uczestniczyła także tyska poetka P. Sława Siebiega, która dzieciom czytała swoje wiersze.
Wycieczka się udała, nawet pogoda dopisała. Nasza marzanna z „Gronie” Tychy została wyróżniona w konkursie. Imprezka była super, rowerzyści dopisali. Było kilka konkursów takich jak strzelanie z wiatrówki, rzut lotkami do tarczy czy jazda rowerem z przeszkodami na czas. Po dojechaniu do Tychów każdy pojechał w swoją stronę do domu.
Henio M. Pozdrawiam.
Pozostałe fotki z imprezy w galerii.
[Nie odnaleziono albumu]
KTK Gronie organizuje dla swoich
członków oraz sympatyków wyjazd autokarem na tegoroczny Zlot UECT
na Ukrainie.
Zainteresowanych prosimy o kontakt
cezary_sawicki@wp.pl. O udziale w tym wyjeździe decyduje
kolejność zgłoszenia, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona
(rowery są przewożone w autokarze).
Zapraszamy.
Zapraszamy wszystkich turystów kolarzy w dniu 14.02.2015 na:
1.01.2015 został zorganizowany przez KTK „Gronie” oraz PTTK Mikołów Noworoczny Rajd Kolarski.
Rowerzyści z Tychów spotkali się na starcie rajdu skąd o godz. 12:00 wyruszyli ulicami miasta w stronę Żwakowa a następnie przez las do Gostyni pod pomnik Ofiar Września 39, gdzie wyznaczono metę rajdu. Na mecie czekała już grupa turystów Mikołowa, Łazisk Górnych, Pszczyny, Rybnika, Knurowa, Orzesza i Rudy Śląskiej. Po rozpaleniu ogniska pieczono kiełbaski i rozmawiano o wycieczkach planowanych w 2015 roku. Zgodnie z tradycją wzniesiono toast lampką szampana za pomyślność w Nowym Roku. Podczas rajdu pogotowie rowerowe zapewniał kol. Zbyszek Wojciechowski. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy rozjechali się do domów zadowoleni z tak miło spędzonego pierwszego dnia roku. W rajdzie wzięło udział 65 – ciu turystów kolarzy.
Więcej zdjęć z rajdu w Galerii w zakładce Rajdy Noworoczne.