Archiwum 2012
W niedziele 28 października 2012r mimo iście zimowej aury odbył się I Rajd Kolarski im. Kazimierza Fidyka, meta rajdu zlokalizowana została przy restauracji „Pod Sikorką” w Kobiórze.
W imprezie udział wzięło 31 rowerzystów m.in. z Tychów, Mikołowa, Katowic, Lędzin, Pszczyny i Rybnika. Na początku rowerzyści uczcili pamięć zmarłego w 2000 roku działacza kol. Kazimierza Fidyka udając się na cmentarz przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze. Następnie po powrocie uczestnicy mogli raczyć się gorącą pyszną grochówką oraz rozstrzygnięto konkurencje regulaminowe. Nagrodzono m.in. najliczniejszą grupę zorganizowaną jaką stanowiła reprezentacja Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY, Najliczniejszą rodzinę, którą stanowiło 4 braci Mazurowskich, najstarszego uczestnika – Ewalda Bereskę (1928r), najmłodszego uczestnika – Kamila Mazurowskiego (1995r).
Organizatorem rajdu był: Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” przy oddziale PTTK Tychy
Patronat nad rajdem objął serwis www.NOLTYCHY.pl
Zdjęcia: I Rajd Kolarski im. Kazimierza Fidyka – fotorelacja
8 Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej (1-8 lipca 2012 Gijon-Hiszpania) był dla nas już 15 Rajdem Międzynarodowym w którym uczestniczyliśmy. W tym roku w wyjeździe organizowanym przez Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” O/ PTTK w Tychach wzięło udział 18 osób. Z tego 9 osób to członkowie klubu – mieszkańcy naszego miasta, a pozostałe osoby przyjechały m.in. z Katowic, Łodzi, Raciborza, Złotowa, Łańcuta, Leżajska i Nowej Sarzyny. Frekwencja w porównaniu do lat poprzednich była dość niska, co oczywiście wpłynęło na koszt przejazdu. Plus takiej sytuacji to bardzo wygodna podróż, gdyż każdy miał do dyspozycji dwa miejsca w autokarze.
W czwartek 28 czerwca około godziny 12.00 na wyznaczonym placu przed Tyską Halą Sportową pojawiali się uczestnicy wyjazdu. Po załadowaniu bagażów i rowerów do luków bagażowych wykręcając wcześniej przednie koła, pedały i zabezpieczeniu rowerów na czas transportu po godzinie wyruszyliśmy na naszą wyprawę. Mając około 2700 kilometrów do przejechania, czas w autobusie spędzaliśmy różnie: na lekturze, oglądając filmy, od czasu do czasu drzemiąc a także podziwiając widoki. Pierwsza 8 godzinna przerwa w podróży zastała nas w urokliwym miasteczku francuskim Champagne. Spędziliśmy ją na naturalnie na zwiedzaniu.
Do Gijon – Camping DIVE dotarliśmy w sobotę po południu. Po załatwieniu spraw formalnych (oczywiście nie obyło się bez problemów językowych, w tym miejscu podziękowania dla Iwony ze Złotowa za pomoc ) i rozbiciu namiotów przyszedł czas na rekonesans.
Niedziela to pierwszy dzień rajdu i pierwszy wyjazd do Gijon, oddalonego o 5 kilometrów od campingu, a także powitanie z Oceanem. Po południu uczestnictwo w Uroczystym Otwarciu 8 Tygodnia Turystyki Rowerowej. A od poniedziałku w kilku grupach wyruszaliśmy na trasy wyznakowane przez organizatorów. Pogoda na jazdę wyśmienita, albowiem nie było za gorąco. Teren bardzo trudny, górzysty ale za to co za widoki no i oczywiście te zjazdy aż palce drętwiały od zaciskania hamulców. Na szczególna uwagę zasługują trasy biegnące wzdłuż wybrzeża, z niezapomnianymi widokami na zatokę Biskajską z jej piaszczystymi plażami i klifami. Praktycznie całe dnie spędzaliśmy na trasach. Wyjeżdżając o 8 z rana i wracając około zmierzchu.
Czwartek był dniem bez roweru, mając do dyspozycji autobus i wzorem lat z poprzednich wyjazdów pojechaliśmy do Santiago de Compostela zabierając innych uczestników rajdu. Pozostałe dni szybko minęły i przyszedł czas w niedzielne południe pożegnać się i wyruszyć w drogę powrotną do kraju. Zatrzymując się jeszcze na 8 godzin we Francji w Belfort. Czas spędziliśmy podobnie jak poprzednio na zwiedzaniu miasta. Tym razem skorzystaliśmy z objazdowego busa i objechaliśmy miasto by na koniec usiąść w przytulnej restauracji i popróbować kuchni francuskiej. Do Tych dotarliśmy w godzinach przedpołudniowych, kończąc kolejna już naszą wyprawę.
P.S Do władz UECT oraz Komisji Kolarskiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wziąwszy pod uwagę fakt Ze uczestniczymy dość licznie w tych rajdach i wzorem niektórych organizatorów (ubiegły rok w Belgii ) informacje podawać również i w naszym języku ojczystym.
Z turystycznym pozdrowieniem. Uczestnicy z Klubu Turystyki kolarskiej „Gronie” O/PTTK w Tychach. (OKO)
Zdjęcia Anny Spychały w galerii: UECT 2012 Hiszpania
19 sierpnia 2012 r. odbyła się już kolejna wycieczka rowerowa w ramach projektu „Rowerem do Zdrowia” dofinansowana przez Urząd Miasta Tychy z funduszu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na zbiórkę wyznaczoną na Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach zameldowało się 24 uczestników. Przed wyjazdem na trasę przedstawiono program projektu oraz poruszono zasady bezpiecznej jazdy rowerem. Sama wycieczka przebiegała ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, a następnie ścieżkami wokół Jeziora Paprocańskiego by po około 10 km wrócić na Ośrodek Wypoczynkowy.
Zgodnie z programem wycieczki na jej zakończeniu zostały przeprowadzone dwa konkursy: konkurs krajoznawczy oraz „jazdy żółwiej. Dekoracja zwycięzców w konkursach oraz najmłodszego i najstarszego uczestnika zakończyła wycieczkę.
Zdjęcia z wycieczki w galerii.
(OKO)
W dniu 26 maja odbyła się kolejna wycieczka z programu „Rowerem do Zdrowia”. W której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 22 w Tychach wraz z opiekunami. Grupa z pod szkoły po udzieleniu instruktażu , drogami osiedlowymi a następnie ścieżkami rowerowymi dotarła na Ośrodek Wypoczynkowy w Paprocanach. Po krótkiej przerwie ruszyła drogami leśnymi zgodnie z programem Wycieczki w kierunku Kobióra. Zatrzymując się jeszcze w Promnicach gdzie uczniowie zostali zapoznani z historia zameczku by po sesji zdjęciowej ruszyć w dalszą drogę .Dłuższa przerwa przeznaczona została na zwiedzanie Muzeum Regionalnego „Smolarnia” w Kobiórze. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały prelekcji i oglądały eksponaty znajdujące się w muzeum. Jeszcze raz grupa zatrzymała się na placu „Pod Sikorka” i tam został przeprowadzony konkurs ‘Jazdy Żółwiej” i konkurs ekologiczny. Zwycięzcy w konkursie zostali udekorowani medalami. OKO
Zdjęcia
13 maja na Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach odbył się Tyski Piknik organizowany przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta. Wśród wielu organizacji pozarządowych biorących udział w tej imprezie nie zabrakło i Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie”, któremu towarzyszyli przedstawiciele Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przygotowaliśmy wystawę poświęconą turystyce rowerowej w skład której weszły przewodniki turystyczne, mapy z trasami rowerowymi naszego regionu, zdobyte odznaki kolarskie i krajoznawcze przez członków klubu oraz odznaki krajoznawcze możliwe do zdobycia w region Tyskim. Wystawiono tez pamiątki z rajdów krajowych i zagranicznych. A wszystko udekorowano miniaturowymi rowerkami.
Były tez ulotki propagujące działalność całego Oddziału polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Tychach .Przygotowana prezentacja multimedialna z rowerowych wyjazdów krajowych i zagranicznych cieszyła się dużym powodzeniem. Następna taka możliwość pokazania naszej działalności już 24 czerwca z okazji Dni Tyskich organizowanych przez miasto. OKO
Zdjęcia: Tyski Piknik 2012
W dniu wczorajszym 13.05.2012 (niedziela) w wycieczce wzięło udział 12 turystów. Spotkaliśmy się przy „Biedronce” na Bielskiej i o godzinie 9:00 ruszyliśmy do celu czyli do Muzeum Najmniejszych Książek Świata Pana Zygmunta Szkocnego w Piotrowicach przy ulicy Traktorzystów 5. Na miejscu powitał nas gospodarz Pan Zygmunt Szkocny (junior) i zaprosił do zwiedzenia dzieł swojego taty. Oto kilka ciekawostek. Pierwszą miniaturkę Pan Zygmunt zrobił w 1935 roku. Od 1976 r. był guru w sztuce „mikrointroligatorskiej” na świecie. Tego roku jego książka została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Na 28 stronach umieścił 24 litery alfabetu łacińskiego. Książeczka ma wymiary 1 na 0,8 mm, jest wielkości ziarnka maku. Do tego rzeźbi. Każda z jego książek ma rzeźbiony postument – w którym zostaje umieszczona i osłonięta od kurzu szklanym okienkiem. Dziś w muzeum w Piotrowicach, jest około 200 „tomisk”. Byłoby więcej, gdyby autor ich tak chętnie nie rozdawał. Swój życiorys dostał Miłosz. Jan Paweł II – na 30 milimetrach kwadratowych – historię swojego pontyfikatu. Miniaturki trafiły też do Reagana, Gorbaczowa, królowych – Juliany i Beatrix. Życiorys Józefa Piłsudskiego też powędrował do Marszałka. Książeczka została włożona do urny i zakopana w kopcu Piłsudskiego.
Wśród tych, które zostały przy Traktorzystów, są najczęściej życiorysy i historie powstań. Ale nie tylko. Mamy tu też historię pierwszego lotu w Kosmos, lądowanie człowieka na Księżycu statkiem Apollo 11, opis przyłączenia Polski, Czech i Węgier do NATO, Kartę Narodów Zjednoczonych. Jest też historia zatonięcia Titanica a to dlatego, że wuj pana Zygmunta artysta plastyk Wiktor Szkocny płynął na jego pokładzie. Książeczka ma 6 na 7 mm. Na postumencie jest model statku oraz słowa kapitana „Bliżej do Ciebie, o Panie Boże mój”.
Pan Zygmunt tworzył swoje dzieła do swoich ostatnich dni. Zmarł w wieku 93 lat (2003 rok) zostawiając niedokończoną książkę.
Oto kilka fotek z wycieczki:
Moje zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/bahostan/WycieczkaDoMuzeumNajmniejszychKsiazekSwiata13052012#
Zdjęcia Piotrka Frydrycha:
https://picasaweb.google.com/bahostan/WycieczkaDoMuzeumNajmniejszychKsiazekSwiataZygmuntaSzkocnego13052012Piotrek#
W niedzielę 15 kwietnia 2012r w Tychach mimo deszczowej pogody ponad 50 rowerzystów przyjechało na XV Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego.
Zbiórka uczestników odbyła się na terenie OW Paprocany skąd rowerzyści wyjechali w trasę na metę zlotu, która mieściła się w Kobiórze przy barze pod Sikorką. Po drodze uczestnicy imprezy mogli zwiedzić Muzeum Regionalne w Kobiórze – Smolarnie.
Na mecie zlotu na uczestników czekały kiełbaski oraz gorąca grochówka. Rowerzyści wzięli również udział w trzech konkursach: Jazda Żółwia, Rzut Oponą, Konkurs Krajoznawczy.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary.
Na imprezę przyjechali rowerzyści m.in. z Pszczyny, Bielska, Drogomyśla, Żor i Katowic.
W konkursach najlepsi okazali się:
Jazda Żółwia:
1). Zuzanna Kozerska
2). Piotr Urban
3). Dorota Urban
Konkurs Krajoznawczy:
1). Edward Doktór
2). Krystyna Pagieła
3). Andrzej Baranowski
Najliczniejsza grupa zorganizowana: Klub Wandrus Żory
Galeria: XV Rozpoczęcie Sezonu Kolarskiego 2012 – zdjęcia
Organizator imprezy: KTK „Gronie” w Tychach.
Patronat medialny nad imprezą objął: serwis www.NOLTYCHY.pl
Relacja i zdjęcia: Michał Kasperczyk
W dniu 17 marca w Bytomiu odbyło się spotkanie Aktywu Turystyki kolarskiej województwa Śląskiego. Organizatorem spotkania był Bytomski Turystyczny Klub Kolarski „Catena”, który obchodzi w tym roku 50 lat swojej działalności. Wśród uczestników spotkania był tez i nasz aktyw kolarski. (OKO)
Zdjęcia w galerii: Spotkanie Aktywu Turystyki Kolarskiej województwa Śląskiego 2012
W wydanej publikacji Ekonomia społeczna – organizacje pozarządowe. Tyski Informator. znalazło się miejsce dla Oddziału PTTK wraz z informacjami o planowanych imprezach KTK „GRONIE”.
Znamy już wyniki konkursu na najlepiej pracującą komisję oddziałową, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2011 r. Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „GRONIE” w Tychach zajął V miejsce z dorobkiem 21 punktów. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do zapoznania się z wynikami, które dostępne są na stronie Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK
Słoneczny poranek 01.01.2012 r. zachęcił członków i sympatyków Klubu Turystyki Kolarskiej „GRONIE” przy o/PTTK w Tychach do licznego stawienia się w południe przy siedzibie Oddziału, na starcie tradycyjnego, już XIII Rajdu Noworocznego. Przed wyjazdem na trasę klubowi fotoamatorzy wykonali serię pamiątkowych zdjęć. Dokumentowali również przejazd niemal pustymi ulicami miasta w stronę Żwakowa, a następnie leśnymi ścieżkami pod Pomnik Ofiar Września 1939r. w Gostyni.
Przed dotarciem do celu nazbieraliśmy w lesie trochę suchych gałęzi, aby dorzucić je do ogniska, rozpalonego przez rowerzystów reprezentujących współorganizatora rajdu Oddziałową Komisję Turystyki Kolarskiej o/PTTK Mikołów.
Po przywitaniach i życzeniach przystąpiliśmy do pieczenia i spożywania kiełbasek oraz rozmów towarzyskich, a następnie na zaproszenie Prezesa „Gronia” wszyscy razem wznieśliśmy noworoczny toast szampanem. Aby tradycji stało się zadość uczestnicy rajdu, a doliczono się w tym roku 52 osób, ustawili się do pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem. pak
Zdjęcia dostępne w galerii: XIII Rajd Noworoczny KTK GRONIE